Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Lézer égető, de hogyan?

Lézer égető, de hogyan?

Figyelt kérdés
s
2011. dec. 7. 17:51
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
Lézer égetőt szeretnék készíteni, de kell hozzá lézer dióda, amit Cd íróból kiszerelve, és áramkörbe kapcsolva ad fényt, de nem éget. A kérdés az, hogy hogyan csináljam meg, és hol tudok hozzá alkatrészeket venni!
2011. dec. 7. 17:53
 2/13 anonim ***** válasza:
Hogy használható legyen ahhoz erősebb dióda kéne. Egyébként, ha áramgenerátorral kéne meghajtani, de ez nem játék...
2011. dec. 7. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 Gugu Gabor ***** válasza:
Első kérdés mit akarsz égetni? Ahhoz hogy égess is ahhoz teljesítmény is kell ami általában nem szokott elég lenni... esetleg feszültség növeléssel lehet próbálkonzni.
2011. dec. 7. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Feszültségnövelés, az jól hangzik, de nem tudom, hogy mekkora lenne elegendő! Már 9V-nál is átforrósodik a dióda!
2011. dec. 8. 15:01
 5/13 anonim ***** válasza:
Mint már írtam áramgenerátor kell a hajtásához, de növeld csak a feszültséget, majd csak kinyírod.
2011. dec. 8. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 Gugu Gabor ***** válasza:
Ezeknél a kis teljesítményű cuccoknál gyakorlatilag tök mindegy mit csinálsz vele nem fogsz tudni sokkal nagyobb teljesítményt kihozni belőle.
2011. dec. 8. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim válasza:
Igaz angol, de szerintem tud segíteni [link]
2011. dec. 23. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

A lézer ledek különösen érzékenyek néhány dologra.

Ha az adott paramétert túlléped akkor a lézer chip meghal és durva közelítéssel nem lesz más mint egy darab homokszemcse a sivatagból, csak éppen megformázva.


Pl a lézer led chip érzékeny a záró irányú legkisebb áramú elektrostatikus kisülésre is. Azt még észre sem veszed, hogy bármi kisülhetett rajta de a lézer led már halott!


Annyi pl bőségesen elég lehet a tönkretételéhez, ha az egyik kivezetésére ráforrasztasz egy vezetéket és annak megfogod a szigetelését, majd pákával megérinted a másikat, hogy vezetéket forrassz rá. ha egy egészen pici elektrosztatikus feszültség is keletkezik ill. jelen van ott, az már tönkre teszi a lézer ledet, ha záró irányban éri a félvezető átmenetet. Erre az infra lézer ledek kevésbé érzékenyek mint a kék és UV tartományban működők.


Aztán mire érzékeny még a lézer led chip..

A túlmelegedésre.


Ez azt jelenti, hogy van mézer chip ami 40Cfok fölött tönkremegy. Van ami elvisel 60 fokot is de van ami 80 C-t is elviseli. Feszültségben nagyon kicsi az a határ ahol már megindul a lézer működés és ami fölött már akkora áram fog átmenni, ami az azonnali tönkremenetelét okozza! Éppen ezért a lézer ledeknél nem a feszültséget szokták meghatározni, persze azt nagyjából ismerni kell (az infra és vörös 2V körül lehet) de az nem életbiztosítás a lézernek!


A lézernél olyan speciális áramkört kell használni, ami egy áramot figyílni képes kör és a feszültséget változtatja az áram változásának függvényében. Ezt úgy nevezik, hogy áramgenerátor. A lényeg, nem fix feszültség kell neki hanem nagyon stabilan tartott fix áramerősség flyhat rajta. Akkor már az elektromos paraméterét biztosítottad. (megjegyzem, ha néhány Voltot csak úgy rákötöttél akkor fordulj háttal az ablak felé és dobd át a bal válladon keresztül, az többre úgy sem lesz alkalmas mint ilyen spirituális szertartáshoz való dologra.)


Mi az ami még nagyon fontos a lézer tartós működéséhez.

Elég jó hő leadó képességű hűtő felületre van szükség, ha a lézer chip katalógus adatainak az értékét már nagyon pontosan biztosítottad.


Még azt hadd tegyem hozzá, hogy ezért most nem kell zavarba jönnöd vagy netán elszégyellned magad, hogy mind ezt nem ismerted, mert én is tettem már tönkre lézer ledet annak idején hasonló tudatlanséág miatt. :-))


Végülis senki nem úgy születik, hogy mindent ismer, a tanuló pénzt viszont meg kell fizetni, ami kicsit fájdalmas de le kell vonni belőle a következtetést és ha mindennek pontosan utána nézel és elég kitartó vagy akkor sikerülni fog a végeredmény, de nem azonnal. Ezek olyan dolgok amihez tanulni kell és idő is kell, mire mindent érzéki alapon precízen el tudunk készíteni.


Egyébként a legegyszerűbb áram generátor helyettesítő dolog egy megfelelő értékű ellenállás és a hozzá illő feszültségű áramforrás. A lényeg, hoyg meg legyen a lézer chip hőelvezetése és le legyen korlátozva az áram arra az értékre, amit a chip max elvisel. Az így kilépő lézer fény nem éget, mert széttartó a sugárzása. Egy lézer pointer kicsi lencséjével lehet fókusz pontba vetíteni (összegyűjteni) ahol már éget! Igaz, nem nagyon és nem szabad a koncentrált sugár bármire vetített fényét tartósan nézni, bele nézni meg ... azonnali vakság foltokban. Ahová a fénye esett!!!


Volt egy régi lézer fizikus barátom a KFKI-ban és Ő úgy szokta mondani, ezek egy szemes lézerek. Egy szwemmel csak egyszer lehet belenézni. A másikkal is egyszer, azután már semmivel sehova! Szóval a lézer fényével nagyon kell vigyázni még akkor is ha nem látható, sőt akkor még jobban, mert akkor is éget és csak azt látod, hogy nem látsz!!


Na egyébként, hogy csapongjak egy kicsit, a lézer chipet úgy szoktam kiszedni a 20-X-os DVD íróból, amit számítógép bontóban lehet időnként kapni, hogy először megkeresen az író lézert. (a másik kis teljesítményű és asszem infra.) Mielőtt bármivel hozzá érnék a kivezetéséhez, legelsőnek egy vékony fémtiszta rézhuzallal körbe tekerem a kivezetéseit, hogy mindegyikert rövidre zárjam. Azután neki állhatnék kiforrasztani ha nem tartanék attól, hogy felmelegszik 60 Cfok fölé közben, ami szinte biztos. Ezért inkébb elvágom a fóliát a kis kör alakú rajta marad a lézer lábain de a hosszú csíkot nyissz. A második lépés, hogy egy szilícium kicsi bármilyen diódát ráforrasztok nagyon gyorsan a lézer lábaira (a három közül kettöre, amelyik a lézer kivezetése.) Ami nagyon fontos, hogy a diódát úgy kell ráforrasztani, olyan irányba, hogy amikor a lézerrre megfelelő irányú nyitó feszültség érkezik, akkor a ráforrasztott szilícium védő dióda zárjun. Annak akkor van szerepe, amikor éppen tapogatni sé szerelgetni akarod. Akkor a záró irányban esetleg rákrülő elektrosztatikus impulzusokat azonnal rövidre zárja minden károsodás nélkül. A lézered így mindenféle tapperolás ellenére működőképes marad.


Ja még annyit,. hogy a 20X-os DVD íróból kiépített lézer led nagyjából 200-250 mW tiszta teljesítményt le tud adni.

Áramban is kb ennyit elvisel, ha elég nagy hideg (szoba hőfokú) fémfelület érintkezik a tokjával valami hővezető pasztán keresztül, hogy jó legyen körkörösen a hőkontaktus.


Ezekből láthatod, hogy az eddigi próbálkozások kb arra voltak elegendők, hogy a dióda kb a kiforrasztás, illetve az első kézbevétel környékén tönkre menjen.

Ha ezeket netán valami csoda folytán túlélte volna, akkor a brutálisan magas több Voltos feszültség áétal áthajtott áram azonnal mesütötte a chipet a pillanat tört része alatt.


Szóval sajnos nem olyan egyszerű megoldani, de ha ismered a módját akkor működni fog!!! ..és ha betartasz minden szem épségét garantáló biztonsági dolgot, akkor még látni is fogod az eredményt. Persze mások szemére is vigyázni kell!!!


Ennyit tudok "röviden" mondani róla.

Hogy ez nem rövid? Ennél rövidebben inkább nem mondanék semmit. A lzer veszélyes dolog és csak nagyon komoly felelős viselkedéssel szabad ilyenekkel foglalkozni.

Nem az a baj, he tönkre megy valami alkatrész, hanem az ha valakinek megsérül a szeme világa!


Ha még nem vettem el a kedved eléggé, akkor jó munkát hozzá. :-)



http://www.youtube.com/watch?v=uHl5OrsmDio&list=UUssTTBV2sns..

2012. szept. 25. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Még más..

A kicsit túláromot kapott DVD író dióda (ha nem égett teljesen szét, csak kicsit sérült) akkor vörös fényt még ad le, de az nem lézer fény, csak mint egy gyenge rossz led, annyit világít. Egy dologra még jók ezek is. Arra, hogy megfigyeld a bekötését és le tudd rajzolni egy papírra.

Ennek ismeretében a következő még szűz diódánál minden kivezetésről már előre tudod, hogy melyik milyen pólust fog majd kapni és hogyan is kerüljön rá a védő dióda ahhoz, hogy tényleg megvédje a sztatikus kisülés hatásától. Nekem régebben ment tönkre lézer chip attól, hogy az egészet bekötve, működőképesen de védelem nélkül betettem a táskába és kivettem kis idő múlva. Asszem volt a táskában valami neylon zacsi, ami mellé került pfff. A lézer már alig észrevehetően világított és nem lézer fénnyel hanem csak mint egy tönkrement led, alig látható vörösen. A szórt lézer fény egy papír lapra vetítve nem árt a szemnek kis teljesítmény esetén. Abból látszik, hogy az tényleg lézer fény, hpoghy sok apró kis szemcsére emlékeztet a megvilágítás. Olyan mint egy nyüzsgő apró hangyákból álló boy. :-) Ezt kicsi lencsével egy 0,05 mm-es pontba és sötét anyagra szűkítve már éget. Pl fekete műanyagba lehet nevet gravírozni, persze csak megfelelő szem védelem melett, pl sötétzöld szemüvegben (vörös lézer esetén). Lehet kapni lézer fényhez védő szemüveget, ami az adott fény spektrumot erősen csökkenti úgy, hogy azon keresztül éppen érzékelhető de már nem káros.

..mit felejtettem még ki.. majd ha eszembe jut írom, de nagyjából ennyi..

2012. szept. 25. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim válasza:

Itt mindent megtalálsz a lézerekről!

DVD író lézer, XBOX lézer, BluRay lézer...


[link]

2014. jan. 13. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!