Lézer égető, de hogyan?
Ne is csodálkozz rajta, hiszen 9 Voltot kötöttél egy kb 2 Volt körüli feszültséggel működő lézer ledre.
A 2 Volt nem pontos érték. Lehet, hogy 1.8 V fölött már tönkre megy. Itt tized Voltok számítanak. Ha 1-2 tizeddel alatta van akkor még nincs lézer működés, de ha már 1 tizeddel (0.1V-al) fölé mész akkor már mtúlmelegszik a chip és tönkre megy. Azért nem a feszültséget szokták megadni az ilyeneknél, hanem az áramot, mert meredeken növekszik az áram, pár tized Voltos feszültség növekedésre is. Persze a feszültség értékét nagyjából kell ismerni, hogy az áram generátor kapcsolás kb mekkora feszültséget adjon rá ahhoz, hogy be állhasson az üzemi áramhoz tartozó nyitó feszültség, tized, sőt század Volt pontossággal a dióda kapcsain. Az nem úgy megy, hogy rákötünk egy 9V-os elemet!
Ezeknél nagyon pontosan be kell állnia a paramétereknek, különben még ha nem is izzik fel a chip, azonnal tönkre megy ha kicsit is túlmelegszik.
Van amelyiknél 65 Celziusz fokos tárolási hőfokot olvastam az adatlapon és 45 C-os üzemit, ami fölött már károsodik a lézer chip. Viszont találkoztam olyan típus adatlapjával is, ahol 60 Celziusz a max megengedett működési hőfok. Ehhez viszont nagyon pontosan kell megkapnia azt a nyitó feszültséget, üemi áramot ahol működőképes.
Szokták még azt csinálni, hogy egy ellenállást kötnek sorosan a lézer chippel, a kínai kulcstartón fityegő lézerekben egy időben ilyen megoldásokat használtak, és azon is be tud állni kb az a nyitófeszültség, vagyis az üzemi áram tartomány valamelyik szakasza, ahol a lézer működés beindul de ha nem túl nagy az átfolyó áram akkor nem megy nagyon gyorsan tönkre.
A lézer diódára kell mindenképpen a teljesítményétől függően egy hűtő felület. különben pillanatok alatt túlmelegszik és tönkre megy.
A kínai pointerekben szokott lenni 3 db kicsi gomb elem, amiből azt a 20-30 mA áramfelvételű lézer ledet ki lehetett szolgálni, amire a kicsi 1-5 mW-os lézerekhez szükség volt, de a DVD íróban lévő lézer diódáknál 200-240 mA körüli áramok szoktak folyni. Nagyobb áram mellett már azonnal tönkre megy a chip. Ha meg rákapcsolsz egy 9V-os elemet, akkor úgy viselkedik, mint ha egy réz huzalt kötnél rá a hálózati konnektorra, csak nem olyan látványos. Átszalad az elemből kivehető össz áram rajta. Az nem kérdés, hogy a chip azonnal tönkre is megy.
A lézer led érzékeny az elektrosztatikus kisülésekre, ami akár azzal is tönkre teszi, ha hozzá érünk kézzel vagy pákával a kivezetéséhez úgy, hogy előtte nem tekertük körbe a lábait vékony rézhuzallal.
A melegedésre nagyon érzékeny a lézer led. Ezért hűteni kell egy fém felülettel. Ha az adott teljesítményhez elegendő méretű fém felület csatlakozik a lézer ledhez és pontosan beállítottottuk az üzemi áramot, akkor nem tud felmelegedni túlságos mértékben, ahol károsodna, de a fordított polaritású elektrosztatikus feszültség ellen is érdemes védeni egy vwele antiparallel kötött diódával. [link]
Persze annak elég kicsi az esélye, hogy valaki ezt mind vaktában próbálkozva pontosan egyből eltalálja csak úgy próbálkozások közben, úgy, hogy közben egyetlen pillanatra sem kap túlfeszültséget, ezzel túláramot vagy záróirányú túlfeszültséget a chip, mert attól azonnal tönkre megy és utána már hiába is próbálnánk bekötni akár egy korrekten megépített áramkörbe is, mert az már csak egy hulladék valami azok után, nem lézer led.
Ezt tudatosan kell mérnöki ismeretekkel és megfelelő precizitással lehet beállítani, különben az a legkevesebb, hogy nem működik, de leginkább azonnal tönkre is megy.
itt viszont vannak jópofa dolgok:
Viszont a lézer fénnyel játszadozni veszélyes üzem és még mindig jobban jársz ha egy ilyen chipet égetsz szét, mint ha a szemészetre szaladgálnál azzal a panasszal, hogy otthon sikerült összerakni egy működő lézert és égetés közben nézted a fény pontot miközben égetni próbáltál vele, azóta csak foltokat látsz és nem tudod mit csinálj most, mert akkor már ők sem tudnak semmit csinálni, ha megég a szemben a retina.
Szóval tudom, hogy elsőre úgy tűnik, hogy kár érte, hogy tönkre ment.
Végül is kár, de a szemedért még nagyobb kár lenne, ha a fénye nem jó irányba verődik egy csillogó tárgyról, tükröző felületről és a saját vagy mások szeme bánná. Ahhoz mérve ez még a jobbik eset, mert mire megtanulnád a saját károdon, hogy ez már nagyjából egyszemes lézernek számít, addigra már nem volna mivel meglátni.
Tudod-e mi az az egy szemes lézer?
Egy szemmel csak egyszer lehet bele nézni.
A másikkal is csak egyszer, aztán többé semmivel sehova,
és ez nem vicc!
Egyébként egy ilyen sérülésnél nagy esélyed volna, hogy a perifériás látásod megmaradna, mert általában az éleslátás területére esik amit tisztán és élesen akarsz látni, ezért ha oda nézel, akkor azt égeti meg elsőnek, utána valószínüleg rájössz, hogy kár volt és a perifériás látásból még elég sok megmaradhat ilyenkor, csak olvasni és középen élesen látni nem tudsz már soha többé, ha egy ilyen, 5 mW -nál nagyobb, esetleg jóval nagyobb, párszáz mW-os DVD író teljesítményű lézer fénye a szemedbe téved egy pillanatra.
Tartósan az 5 mW is károsíthat ha nagyon jól fókuszba vetít, de az nem feltétlenül ártalmas, de ha valaki tartósan bele néz az 1 mW-nál erősebbe, az sem tesz jót.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!