Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Hogyan tudják azt lellllenőriz...

Hogyan tudják azt lellllenőrizni, ha valaki lopja az áramot?

Figyelt kérdés

Eléggé gyanítom, hogy a szomszédom lopja az áramot, mert néha a villanyóránál buherál, és oylankor a mi villanyunk egy kicsit "pislog" ha fel van kapcsolva.Olyat is láttam már, hogy egy kb tenyérnyi nagyságú fekete izét rak be a villanyórába, amiből vezetékek lógnak.Na most, én igazából nem akarok spicli lenni, vagy "beköpni" őtm, csak kérdezem, hogy ebből nekem lehet valami gondom?Egyik ismerősömtől hallottam, aki a szomszédom jó barátja, hogy a szpomszédom visszatekeri a villanyórát egy eszközzel.

Egy villanyszerelő ismerősömtől hallottam, hogy ezt könnyn le tudják ellenőrizni, az áramszolgáltató embereinek még be se kell menni , már az utcáról ki lehet szűrni ezt a dolgot.Igaz ez? Hogyan működik?Én sehogysem tudom elképzelni, hogy kb 10 méterről meg tudnák állapítani.De mindez akkor is lehetséges, haaz a villanyóra visszatekerő nincs működés alatt?


2011. márc. 23. 16:42
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

Trafótól biztos nem lehetséges egy lakásban kiszúrni az áramtolvajt, viszont a közös mérőn meg lehet nézni a fogyasztást és ha nagy a különbség a kiszámlázott teljesítmény és az elhasznált között akkor valahol tuti lopják. Sokszor utcánként van központi mérő, hőkamerával ki lehet mutatni a terhelt rejtett vezetéket is. Ha magát a mérőórát buherálják azt is, pláne manapság a digitális óráknál, azt szinte lehetetlen átverni.


Aki az órával buherál meg lopótökkel meg mágnessel az mindig lebukik idővel. Mágnesezésnél már írták is, hogy tönkreteszi a fékező mágnest is így a fogyasztásmérő tárcsa szabadonfutó lesz, sokszorosan fog túlszámlázni, a fogyasztó meg vagy benyeli a 3-4x-es számlát vagy reklamál túlszámlázás miatt, azzal meg magát buktatja le. Digitálisnál meg hiába mágnesezed nem hat rá, de van benne indikátor, ami kimutatja, így tudják ,hogy próbálkoztál és odafigyelnek rád. :)


Az úgymond problémásabb környéken meg kampós drótot dobnak a légvezetékre és úgy lopják ,ezt nem lehet utólag kimutatni, hiszen sokszor be sincs vezetve az áram a lakásba, hanem kampós drótot dobnak a póznára, veszélyes módszer, mert sokszor simán a ház oldalán meg az udvaron fut a szigeteletlen vezeték, azt elég csak véletlenül megfogni és jön a megrázó élmény. Razzia esetén max. megbukik és akkor pereskedhet a szolgáltató, de behajtani a bírságot szinte lehetetlen és amint elmennek már rakják is vissza a drótot. Újabban próbálkoznak azzal ,hogy teljesen új hálózatot húznak ki a régi elbontása mellett, pörgetett és magas vasbeton oszlop, amire nem tudnak felmászni ( a régi beton villanypóznákon vannak lyukak ugye) meg szigetelt légvezeték, amit nehezebb megcsapolni. ill. minden lakáshoz egyedi kártyás mérő az oszlopra helyezbe.


Tatabányán Mésztelepen ahol annyira ment az áramlopás, hogy a trafót is túlterhelték sikerült így visszaszorítani a lopást, volt olyan putri, ahol egy biciklivázra volt kötve a légvezeték és az volt a fűtés.

2018. dec. 28. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

Órával trükközni ( régi mechanikus forgótárcsásokkal, digitálissal már nem működnek) lehetett többféleképpen, a lopótök volt egy időben elterjedt, a méretlen vezetékhez egy vékony fém nyelvvel hozzá lehetett férni a kismegszakító alá dugva, majd a fázisra kötve egy konnektorral megkerülte az órát az áram, ill. ha nagy volt a teljesítmény és régi óra volt visszafelé is forgott, ha visszaforgás gátló is volt benne, akkor meg állt. Másik módszer a mágnesezés volt, na ez volt a totál bukta, mert ha nagyon erős volt a mágnes akkor kb. mindent tönkretett az órában, ezt simán kiszúrták, ill. miután levették a mágnest róla már fékmágnes tönkretétele miatt 3-400%-os hibával mért pozitív irányban szabadon futó kerék miatt. Ami még ment egy vékony műanyaggyal pl. PET palackból kivágott csík a plexi ablak és az aóra közötti ragasztón átpréselve lefogni a kereket, átlátszó burkolatú villanyóránál már sérülés nélkül nem megy. MEgkerülő vezeték meg méretlen drót megcsapolása az megint más, digitális óra esetén nem lehet úgy lopni áramot ,hogy ne bukj le vele, mágnesezni felesleges műanyag benne minden, indikátor viszont van benne, naplózza a próbálkozást. Ha elé kötnek azt is észreveszi.


A nagy tételben lopók azok vagy eleve méretlen vezetéken tolják ill. buherált rendszerrel mint Lagzi Lajos és társai, nem csak szegények a Rózsadombon is sok áramtolvajt fogtak már az Elmünél, lopott árammal fűtött medence is jellemző, olyanok is, akiknek 10-100 milliós vagy akár milliárdos vagyonuk van és nincsenek rászorulva. A légvezeték csapolás viszont inkább a szegényebb rétegekre jellemző, ahol a putriba be sincs kötve a villany ill. kikapcsolták, mert nem fizették, kampós drót fel apóznára avezetékre vagy elterjedt az egy valaki fizeti az utca végén, azért, hogy a vezeétk maradjon a többiek meg kampós dróttal lopják vagy afizetőtől viszik hosszabbító kígyókon mindenfelé, sok tűzeset is volt belőle a túlterhelt vezetékek miatt, egy konnektorba bedugva ezer hosszabbító és persze nem csak tévé meg lámpa megy róla hanem olajradiátor meg villanyrezsó is.

2019. jún. 11. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!