Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Mire jó a középre súlyozott...

Mire jó a középre súlyozott fénymérés?

Figyelt kérdés
Már megfigyeléssel, próbálgatással, játszadozással rájöttem, hogy mit művel ez a beállítás, csak nem értem mikor jó, mire hasznos, mire használják.
2011. jan. 23. 00:52
 1/6 anonim ***** válasza:

A nevében benne van: a fénymérésnél a kép középső részét súlyozottan veszi figyelembe. Akkor érdemes ilyet használni, ha a téma középen van és a megvilágítása nagyon eltér a képszélektől. Pl. koncertfotókon, ha a háttér sötét, de a művészt telibe világítja hat reflektor, akkor érdemes középre súlyozni. Így nem ég ki semmi, a háttér részletei pedig nyugodtan elmerülhetnek a sötétségben.


Amiért nem szeretem és inkább mátrixolok (meg manuálisan korrigálok), az az, hogy a témát sokszor nem középre rakom (és nem is rekomponálok), ilyenkor nem a lényegen méri a fényeket és sokszor rossz az expozíció.


Ennek még sarkasabb része a spot mérés, amikor csak egy ponton mér. Szerintem ezt terepen nem használják, műteremben inkább van idő szőrözni vele.

2011. jan. 23. 05:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
(Persze akkor is érdemes középre súlyozni, ha a háttér nagyon világos, a téma meg sötét, de szeretnénk, ha az lenne helyesen exponálva)
2011. jan. 23. 05:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Uhh, akkor a szpotos fénymérésre gondoltam, bocsi! :) Rájöttem mire jó, csak nem tudom elképzelni, mire használják ezt :D


Köszi az eddigi választ:D

2011. jan. 23. 10:39
 4/6 anonim ***** válasza:

pl. ha vakító napsütésben a felhők felett a síelőket fotózod.

Ilyenkor a mátrix és a középre súlyozott fénymérést is jól becsapja a sok fehér hó, így a képet alulexpózza a gép.

Spotmérés esetén a síelő figuráról visszavert fény alapján mér a fénymérő, így a gép a képet a síelőhöz igazítja.

Ha a síelő ruhája sötét, akkor a hó nagyon világos lesz, akár ki is éghet, ezen expo korrekcióval lehet segíteni.

2011. jan. 23. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Hát, ami kiégett, azon már nem lehet segíteni. Én inkább minden képet alul lövök és majd felhúzom, minthogy elvesszenek a részletek a beégés miatt...
2011. jan. 23. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, a síelős példa teljesen logikus :)))) Köszi
2011. jan. 23. 15:49

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!