Van olyan LED, vagy más pici világító test, ami nagyobb feszültség hatására jobban világít mint alacsonyabb esetén?
Sajnos nem.
Ahogy írtam ez esetben a 20mA az ököl szabály.
Maximum egy összehasonlító hőmérséklet méréssel lehetne behatárolni a munkaponti áramot.
Vagyis egy jól szigetelt zárt helyre (kis fadobozba) beteszel egy ismert áramú LED-et, és egy hőmérséklet érzékelőt és mondjuk fél óra múlva megméred a hőmérsékletét, vagy felveszel egy hőmérséklet idő diagramot.
Ezután az ismeretlen áramú LED-re kicseréled az ismertet és fél óra múlva szintén megméred a hőmérsékletét. Ha azonos akkor az is 20mA lehet. Ha nem, akkor a LED áramának változtatásával beállítod ugyanazt a hőmérsékletet, amit az ismert LED-nél tapasztaltál és ekkor kaphatod meg az üzemi áramot.
A fénymérés abszolút nem jó, mert a gyári adatok szerint is hihetetlen nagy a szórás, ezért a LED-eket un. Bin-ekbe sorolják.
Van olyan gyártó aki 20mA-es munkapontra 3mcd-tól, 66800mcd-ig terjedő fényerősséget ad meg 33 kategóriába sorolva a LED-eket. A legnagyobb fényerejű LED-eket válogatják a gyártósorokon ezért ezek ára akár többszöröse is lehet mint a nem válogatottaké.
A hőmérséklet mérés talán az egyetlen olyan paraméter, ami az áramfelvétel meghatározásához jó lehet, de ez is csak egy kínlódásos közelítés.
Az ellenállás számolásnál figyelembe kell venni a LED-re jellemző nyitófeszültséget is, amit eleve le kell vonni a tápfeszültségből, mert a led úgyis kiveszi magának belőle. Csak a maradékot kell elfűteni ellenállással.
A fehér vagyis a kék led chipnél ez 3.1 Volt körül adódik általában. A zöld és az UV lednél még magasabb a nyitófeszültség de ezt a led gyártói adatlapjáról lehet megtudni pontosan.
#2-nek: egyenáramú fényforrás (pl. LED) fényereje nem szabályozható tirisztorral. Ugyanis ha egyszer begyújtott, akkor csak akkor kapcsol ki, ha az árama leesik a tartóáram alá. Viszont mivel egyenről van táplálva, mitől csökkenne le az árama?. Egyedül a kikapcsolható tirisztor jöhetne szóba, de az igen ritka.
#4-nek, és #5-ösnek: nem ilyen egyszerű a dolog. Mint ahogy az izzók is sokféle feszültségre és áramra készülnek, a LED-ek sem egyformák. Főleg a világításra használtak. Amilyen adatot te megadtál az a régi színes, csak jelzésre használtakra igaz, azokra is csak úgy kb. Világításra használt LED-eknél pl. van olyan amire 12V-ot kell kapcsolni és felvesz pl. 1A áramot.
#9-10-nek: nem nulla a LED belső ellenállása !!! és nem jó a 300 Ohm számítás. Ugyanis a sorbakötött előtét ellenállásra csak 3V jut a6V-ból, a másik 3V pedig a LED-en fog esni. tehát 6V táp esetén 150 Ohm ellenállás kell sorba az adott példánál.
Itt szinte mindenki nagyon jól leírta a lényeget.
Most én csak arra akarok rámutatni, hogy miéyen miniműlis feszültség különbség tartományban éri el a LED a minimálistól a maximűlis fényét, ami mellrtt még mem károsodik.
Ezek az afatok adott típustól erősen függenek, de most csak hozzűvetőlehes feszültség értákeket tudok mondani, ahol valójában az előírt maximális áramot kell szabályoznunk, és azt csökkentve lehet a fényerőt is csökkenteni.
A miniműlis feszültség ahol még látható valamennyi fény, az 2.6 V körül van.
A legnagyobb feszültség, ami fölé még tizedekkel sem mehet, az típustól függően 3.25V
Ennél akár tizedekkel magasabb feszültség is a Led károsodását, túlhevülését okozhatja.
Amit majdnem elfelejtettem, hogy ez egy fehér (kék) LED közelítő paramétere, amit a gyári adatlap szerint mindenképp érdemes pontosítani.
A fényerő változtatáshoz fő irányelvnek érdemes szem előtt tartani, hogy először a megemgeshető legnagyobb áramot kell fixen beállítani, amiből utána tetszőlegesen vissza tudsz venni a fényerő csökkentéshez.
Soha nem a feszültséget kell beállítani, mert a mérőműszer mérési tolarenciája miatt is elszállhat a LED, de a táp forrás ingadozása is hasonló túláramot okozna, ha a feszültség beállítással próbálkoznánk.
LED-nél m7ndig átfolyó áramit kell szabályozni, úgynevezett áramgenerátoros módszerrel a legpontosabb, de egy egysxerű ellenállást jól megválasztva is jó eredményt érhetünk el, amit a beiktatott ellenállást szabályozható potencióméter ellenállás növelésével lehet tovább lefelé szabályozni.
A 3.25 V- nál már túlmelegszik a túláramtól.
Szóval feszültség beállítással ezért nem érdemes próbálkozni, mert tized Voltokon múlik a LED élete vagy halála. !
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!