Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Elég ha kb azonos vastagságú...

Elég ha kb azonos vastagságú a két kábel?

Figyelt kérdés

Leszögezem nem nagyon értek hozzá, de már korábban is feltettem itt egy kérdést erről, és igazából azt szeretném csinálni (legalábbis valaki itt ezt írta hogy így oldjam meg), hogy az 5.1 hangrendszeremnek a 2 hátsó hangszóró kábeljét meghoszabbítanám, úgy hogy elvágom a hangszóró kábelt, és bekötök a helyére 1 méteres darabot hogy jó legyen a hossza. Szóval az lenne a kérdésem hogy ha ilyen audio kábelt vagy vezetéket vennék vagy néznék, akkor elég a külső vastagságát néznem, mondjuk egy tolómérővel lemérem, hogy mekkora a jelenlegi audio kábel vastagsága, és egy hasonló vastagságú kábelt keresek, vagy mindenképp szét kell vágni hogy látszódjon a réz vezeték benne hogy milyen sűrűn van és ahhoz mérten válasszak kábelt?

Azt olvastam, hogy ha túl vastag a kábel, vagy vezeték akkor az ronthatja a hangminőséget, ezért lenne jó pont ugyanolyan erezetű, vastagságú kábelt vennem. Szóval olyan kérdésem lenne hogy van olyan hogy mondjuk ugyanakkora vastagságra ránézésre amit venni szeretnék kábelt, mint a hangszóró kábele csak annak sűrűbb a vezetéke? Vagy hogy vékonyabb a szigetelése és sűrűbb benne a réz huzal benne?


dec. 14. 08:05
 1/8 anonim ***** válasza:
79%
Kb. mindegy mivel kötöd össze, nem fogod észrevenni az eltérést.
dec. 14. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Szirty ***** válasza:

"...akkor elég a külső vastagságát néznem"


Nem a külső vastagsága számít, hanem a vezető ér keresztmetszete.

Ha a külsejét méred akkor a szigeteléstis beleméred. A vezeték szigetelés nem vesz részt az áram vezetésében.


Ha a vezető ér keresztmetszete azonos az eredetivel akkor nem fogsz mellé lőni.

Sajnos a sodrott erű vezetéket nem lehet tolómérővel megmérni.

De jó támpont lehet ha érvéghüvelyt húzol rá próbaképpen.

Ha pl. az 1-es rámegy, de a 0.75-ös már nem, akkor az 1 mm2-es. Ez esetben olyat válassz.

Lehetőleg a vezető ér anyaga legyen azonos (pl. réz).


"Azt olvastam, hogy ha túl vastag a kábel, vagy vezeték akkor az ronthatja a hangminőséget"


Hülyeség. Felejtsd el.

A túl vékony okozhat a hangzásban problémát, a túl vastag nem. A túl vastag mechanikai problémát okozhat ...:)

dec. 14. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
A szigetelésre rá szokták írni a kábel tulajdonságait. Ha ugyanolyat veszel, akkor még szép is lesz. Ha viszont ez valami gagyi cérnavékony kábel, akkor viszont az egészet cserélném a hangszórónál.
dec. 14. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Ezt úgy kifejtetted mintha valami milliós hangrendszerről lenne szó.


Feltételezem egy gagyi számítógépes hangrendszer 10w os vackáról van szó ami eleve egy cérnával van összekötve tehát kb semmi jelentősége nincs hogy mivel kötöd össze. Ránézésre veszel egy hasonló vastagságút azt kész. De forraszd össze.


A vastagság az ellenállás miatt számít míg a szövés elemi szálfinomsága a magas frekvenciák megtartása miatt. A hifi hangfalaknak ezért van két bemenete hátul mivel külön külön is vezérelheted a mély és magas hangszórókat . Külön mély kábellal ami nem olyan finom szövésű és külön a magasat finom szövésűvel. Ismétlem ez csak a milliós cuccra vonatkozik nem a teszkós müanyag PC hangfalakra.

dec. 14. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Szirty ***** válasza:

"...míg a szövés elemi szálfinomsága a magas frekvenciák megtartása miatt."


Ennek szerinted mi lehet a fizikai magyarázata? Kifejtenéd?

dec. 14. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

A fizikai magyarázat a skin hatás és vagy az intermoduláció.


Jelentősége a hétköznapi életben nincs. Mivel a skin hatás csak akkor érvényesülne ha kültéri nagy távolságú hangosítást csinálsz vastag elemi szálú sodrott vagy inkább ha tömör vezetékkel csinálnád. Minél vastagabb egy elemi vezeték keresztmetszete annál nagyobb a frekvenciafüggő csillapítása, és persze az ellenálása is ami a magas hangok elvesztésével jár.


A hifinél sokkal összetettebb a dolog, ott arról van szó hogy olyan hangfájlokat tudsz vásárolni és lejátszani amik tartalmaznak 50-100Khz et is és a hangfalad is képes lesugározni általában 50kHz et még az olcsóbb hifik is. (én is teszteltem igaz).

Bár egy közönséges sodrott vezeték is alatta van a skin mélységnek azért 100kHz nél már 0.2mm rézben vagyis itt már kezdünk aggódni ha hifibzik vagyunk.

És itt elkezdődnek halmozódni a gondok mert már nem csak arról van szó hogy csillapodik a 100kHz es hang mivel nem is halljuk hanem ez visszahat a hallható 20kHz es tartományra hiszen nem viccből viszünk rá ultrahangokat a hangszóróra hanem jelentősége van . A vezeték felépítése is számít , nem szabad hogy intermodulációk jöjjenek létre ezeken a nagy frekvenciákon mivel azok meg egyből a hallható tartományú különbségi frekvenciákat tud létrehozni és az egyértelműen belezavar a zenébe. Paradox módon a tescós hangrendszerben ez nem fordulhat elő mivel eleve nem tartalmaz 20kHz feletti komponenseket.


De ez csak dióhély ha érdekel a hifi vastag könyves tudománya van fizikai magyarázatokkal amikbe bele se menjünk.

Pl van egy magyar yutube aki a bemutatószobában azt mutatja be hogy az is számít hogy letesz egy könyvet a szobába valahol az asztalra vagy megváltoztatja egy tárgynak a helyét. És az ott ülő alanyokat próbálja tesztelni hallják e a különbséget. Fizikai tény hogy van csak valaki hallja valaki nem.


És ugyan így minden alkatrész ,anyag , a kábel szövése alakja minden számít .

dec. 15. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Szirty ***** válasza:

"A fizikai magyarázat a skin hatás"


No és a skin hatás hogyan nyilvánul meg a sodrott és a tömör vezetékeknél?


Csak azért kérdezem, mert a sodrott vezetékek elemi szálai nincsenek elszigetelve egymástól, tehát a vezeték teljes hosszában érintkeznek az egymás mellett futó elemi szálak.


Nagyfrekvenciás alkalmazásokban ezért pl. a skin hatást úgy kerülik el, hogy egymástól _elszigetelt_ sok vékony elemi szálból álló vezetőt alkalmaznak (csak a végükön érintkeznek egymással).

A sodrott vezeték azonban nem ilyen.


"...az is számít hogy letesz egy könyvet a szobába valahol"


Hogy mindennek mindenre van hatása azzal vitatkozni nem tudok.

Azzal már inkább hogy annak a hatásnak van-e számottevő vagy egyáltalán akármilyen befolyása egy konkrét esetre.


Ezen a vonalon nagyon messzire el lehet menni, nem hiszem hogy érdemes.

Van aki szerint az sem mindegy hogy a szobában lévő könyvben/könyvekben hány lap van.

Ha páros, akkor bele kell rakni egy üres lapot hogy páratlan legyen, úgy jobban szól a cucc.

Vagy ha a készülék 230V-os hálózati kábele oxigénmentes, ezüst bevonatú tömör 2-es réz vezeték akkor sokkal jobban szól. Aztán hogy a falban a konnektorig futó több 10 méteres 40 éves másfeles alumínium vezeték hogyan rúgja s***be ezt az elméletet arról nem nagyon szokott szó esni.

dec. 15. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
#6 Ezt a hülyeséget a konzumidióta Long Zsolti oldalán olvastad vagy saját magad találtad ki? Kezdjük ott, hogy egy normális erősítő eleve vágja 20 kHz környékén a frekvenciát, tehát akkor milyen ultrahangokról beszélünk, merthogy szerintem semmilyenről. Ha benne is hagynánk, akkor sem hatna vissza semmilyen módon. Az viszont bizonyított, hogy nagyon magas, nem hallható frekvenciájú hangok maradandó halláskárosodást is okozhatnak. Volt már ilyenből titkosszolgálati eset, nem is egy.
dec. 15. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!