Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Ha egy 2ohm (2000W) hangszórót...

Ha egy 2ohm (2000W) hangszórót rácsatlakoztatok egy 8ohm erősítőre jó ötlet vagy ugyan olyan ellenállásba kell gondolkodni?

Figyelt kérdés

nov. 13. 07:13
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
69%
Négyszer akkora teljesítményt fog leadni az erősítő mint amit tudna, ami megfőzi a végfokot vacsorára. Már ha a hangerőt negyed állásnál feljebb tekered, de semmi sem akadályoz meg ebben, így elég veszélyes mutatvány.
nov. 13. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
2 ohmos kell hozzá, vagy alacsonyabb. A 8-as tönkre is mehet, ha nincs benne megfelelő védelem túlterhelés ellen.
nov. 13. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
Ha mélynyomó, akkor kell vele sorbakötve még három, és jók vagyunk. Csak akkor már 8kW környéki erősítő is jó volna alá. :)
nov. 13. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 Szirty ***** válasza:
Nem. Nem jó ötlet.
nov. 13. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
Ha nem bömbölteted, akkor nem lesz baja, de ha más is tekergeti rajtad kívül a hangerőt, akkor nem túl okos párosítás. Komolyan erősítők egyébként levágják a kimenetet, ha megszalad a kezed.
nov. 14. 04:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
A kisebb impedanciájú hangszóró miatt nagyobb lesz az áram a végerősítő eszközökön, ez pedig azok meghibásodását okozhatja. Ha van az erősítőben túláramvédelem, akkor nem lesz baj, mert az nem engedi egy bizonyos érték fölé növekedni az áramot. Ha nincs, akkor nagy esély van arra, hogy meghibásodás lesz. A hangerő bizonyos szintig való növelése sem jó ötlet, mert azt hallás alapján, főleg műsorjelnél, biztosan nem tudod eldönteni, hogy hol van az a határ, amikor már az áram túllépi a maximálisan megengedett értéket.
nov. 14. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
Továbbra is cáfolnám. Ha nem hallgatja eszetlenül hangosan a zenét, akkor a legkisebb esély sincsen a meghibásodásra. Miért is tenné, hiszen a túlhajtás már hallható torzítást okoz, ami a fülnek sem kellemes! A sztori hasonló ahhoz, mint amikor rosszul van beállítva a fejhallgató gain.
nov. 14. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:

Például: Az erősítő Pki=200 W, Zh=8 Ω terhelésen.

A kimeneti áram: Iki=√(Pki/Zh)=√(200/8)=5 A

Ha 2 Ω-os hangszórót kötnek rá, akkor a hangerő maximum addig növelhető, amíg a kimeneti áram eléri az 5 A-t. Ekkor a kimeneti teljesítmény:

Pki= Iki²·Zh=5²·2=50 W

Csak a negyede, mint, ami 8 Ω-on elérhető, az viszont egyáltalán nem biztos, hogy ez a hangerőszabályzó negyedállásánál áll elő.

A kimeneti feszültség: 8 Ω terhelésen: Uki=√(Pki·Zh)=√(200·8)=40 V

A kimeneti feszültség: 2 Ω terhelésen: Uki=√(Pki·Zh)=√(50·2)=10 V

A kimeneti jel vágása 40 V kimeneti feszültség fölött kezdődik. 2 Ω-os hangszórónál már 10 V kimeneti feszültség fölött túllépjük az 5 A áramot és itt még nem határolódik a kimeneti jel. Az erősítőt már túlterhelted, de még torzítást nem hallasz. Mindez akkor van így, ha nincs védelem.

„hiszen a túlhajtás már hallható torzítást okoz”

A „túlhajtás” az, amikor a kimeneti feszültség elkezd határolódni. 8 Ω helyett 2 Ω-os hangszóró esetén a kimeneti feszültség még nem éri el ezt az értéket, de a kimeneti áram már nagyobb a megengedettnél. Te pontosan meg tudod állapítani hallás alapján, hogy a 8 Ω-os helyett 2 Ω-os hangszóró esetén a kimeneti áram mikor lépi túl a megengedett értéket?

„Ha nem hallgatja eszetlenül hangosan a zenét, akkor a legkisebb esély sincsen a meghibásodásra.”

Aztán, ha egyszer mégis jól feltekeri a hangerőt, vagy a bemenetre nagyobb jel, vagy egy véletlen brumm kerül, vagy maximális állásban hagyja a hangerőszabályzót, akkor mi van? Nagyon is nagy esély van a meghibásodásra. Egyáltalán nem biztonságos a megengedettnél kisebb (jelen esetben jelentősen kisebb) impedanciájú hangszóró használata.

„A sztori hasonló ahhoz, mint amikor rosszul van beállítva a fejhallgató gain.”

Nem hasonló ahhoz, akkor lenne hasonló, ha a névlegesnél sokkal kisebb impedanciájú fejhallgatót használnának.

nov. 14. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:

Itt van erre egy példa. Ez egy névelegesen 20 W-os erősítő, a névleges terhelése 8 Ω, túláram védelem nincs.

20 W / 8 Ω esetén, teljes kivezérléskor a kimeneti áram csúcsértéke 2,24 A:

[link]

Ez a túlhajtás, amikor a kimeneti jel határolódik, az áram csúcsértéke nem éri el a 2,5 A-t:

[link]

Csökkentsük le a terhelést 2 Ω-ra, a teljesítményt 15 W-ra:

[link]

A kimeneti jel nem torzul, de az áram csúcsértéke már közel 4A. Akkor, hogy is van ez, 7-es?

nov. 14. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:

A számolás rendben van, de ezek maximális értékek. Ha tudatosan használja az erősítőt, akkor továbbra is azt mondom, hogy nem lehet vele probléma. Én túlhajtás alatt azt értem, amikor a hangszóró már hallhatóan torzítani kezd. Ez egy gagyibb hangfal esetén már 80 dB körül is megtörténhet. Egy jobb hangfal el tud menni akár 95 dB-ig is torzítás nélkül, de 100 fölött a kommerszek nagy része már biztosan torzít (a mélyládák egészen biztosan). Ahhoz, hogy leégjen az erősítő, bömböltetni kéne hosszú perceken át vagy 130+ dB-el ezeket a hangfalakat. Ez akkora hangerő, amit egyetlen ember sem tud elviselni már, szóval nem értem, hogy miért akarná bárki is ide tekerni a hangerőt.


> "Aztán, ha egyszer mégis jól feltekeri a hangerőt, vagy a bemenetre nagyobb jel, vagy egy véletlen brumm kerül, vagy maximális állásban hagyja a hangerőszabályzót, akkor mi van?"


Felhasználói hiba. Elvárható, hogy az ember ismerje a saját rendszerét.


> "Nem hasonló ahhoz, akkor lenne hasonló, ha a névlegesnél sokkal kisebb impedanciájú fejhallgatót használnának."


Akkor nem értetted meg az analógiát. Komolyabb DAC-oknál a gain hardveresen van megoldva, azaz több delejt küld ki a fejhallgatónak, ha pl. high gain-re van állítva. Ezeknél konkrétan be kell állítani a fejhallgatónak megfelelő gain-t, különben ott van ugyanaz a kockázat, ami egy hangszórós erősítőnél is, hogy túlterheli és tönkremegy a fejhallgató. De akkor sincs semmi, ha rosszul van beállítva, mert használható úgy is, csak megnő vagy lecsökken a hasznos tartománya a hangerőszabályzónak. Hangszórós erősítőknél meg ugye nem gain-t állítunk, hanem a hardvereket illesztjük egymáshoz optimális esetben.

nov. 14. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!