Ha egy 2ohm (2000W) hangszórót rácsatlakoztatok egy 8ohm erősítőre jó ötlet vagy ugyan olyan ellenállásba kell gondolkodni?
Például: Az erősítő Pki=200 W, Zh=8 Ω terhelésen.
A kimeneti áram: Iki=√(Pki/Zh)=√(200/8)=5 A
Ha 2 Ω-os hangszórót kötnek rá, akkor a hangerő maximum addig növelhető, amíg a kimeneti áram eléri az 5 A-t. Ekkor a kimeneti teljesítmény:
Pki= Iki²·Zh=5²·2=50 W
Csak a negyede, mint, ami 8 Ω-on elérhető, az viszont egyáltalán nem biztos, hogy ez a hangerőszabályzó negyedállásánál áll elő.
A kimeneti feszültség: 8 Ω terhelésen: Uki=√(Pki·Zh)=√(200·8)=40 V
A kimeneti feszültség: 2 Ω terhelésen: Uki=√(Pki·Zh)=√(50·2)=10 V
A kimeneti jel vágása 40 V kimeneti feszültség fölött kezdődik. 2 Ω-os hangszórónál már 10 V kimeneti feszültség fölött túllépjük az 5 A áramot és itt még nem határolódik a kimeneti jel. Az erősítőt már túlterhelted, de még torzítást nem hallasz. Mindez akkor van így, ha nincs védelem.
„hiszen a túlhajtás már hallható torzítást okoz”
A „túlhajtás” az, amikor a kimeneti feszültség elkezd határolódni. 8 Ω helyett 2 Ω-os hangszóró esetén a kimeneti feszültség még nem éri el ezt az értéket, de a kimeneti áram már nagyobb a megengedettnél. Te pontosan meg tudod állapítani hallás alapján, hogy a 8 Ω-os helyett 2 Ω-os hangszóró esetén a kimeneti áram mikor lépi túl a megengedett értéket?
„Ha nem hallgatja eszetlenül hangosan a zenét, akkor a legkisebb esély sincsen a meghibásodásra.”
Aztán, ha egyszer mégis jól feltekeri a hangerőt, vagy a bemenetre nagyobb jel, vagy egy véletlen brumm kerül, vagy maximális állásban hagyja a hangerőszabályzót, akkor mi van? Nagyon is nagy esély van a meghibásodásra. Egyáltalán nem biztonságos a megengedettnél kisebb (jelen esetben jelentősen kisebb) impedanciájú hangszóró használata.
„A sztori hasonló ahhoz, mint amikor rosszul van beállítva a fejhallgató gain.”
Nem hasonló ahhoz, akkor lenne hasonló, ha a névlegesnél sokkal kisebb impedanciájú fejhallgatót használnának.
Itt van erre egy példa. Ez egy névelegesen 20 W-os erősítő, a névleges terhelése 8 Ω, túláram védelem nincs.
20 W / 8 Ω esetén, teljes kivezérléskor a kimeneti áram csúcsértéke 2,24 A:
Ez a túlhajtás, amikor a kimeneti jel határolódik, az áram csúcsértéke nem éri el a 2,5 A-t:
Csökkentsük le a terhelést 2 Ω-ra, a teljesítményt 15 W-ra:
A kimeneti jel nem torzul, de az áram csúcsértéke már közel 4A. Akkor, hogy is van ez, 7-es?
A számolás rendben van, de ezek maximális értékek. Ha tudatosan használja az erősítőt, akkor továbbra is azt mondom, hogy nem lehet vele probléma. Én túlhajtás alatt azt értem, amikor a hangszóró már hallhatóan torzítani kezd. Ez egy gagyibb hangfal esetén már 80 dB körül is megtörténhet. Egy jobb hangfal el tud menni akár 95 dB-ig is torzítás nélkül, de 100 fölött a kommerszek nagy része már biztosan torzít (a mélyládák egészen biztosan). Ahhoz, hogy leégjen az erősítő, bömböltetni kéne hosszú perceken át vagy 130+ dB-el ezeket a hangfalakat. Ez akkora hangerő, amit egyetlen ember sem tud elviselni már, szóval nem értem, hogy miért akarná bárki is ide tekerni a hangerőt.
> "Aztán, ha egyszer mégis jól feltekeri a hangerőt, vagy a bemenetre nagyobb jel, vagy egy véletlen brumm kerül, vagy maximális állásban hagyja a hangerőszabályzót, akkor mi van?"
Felhasználói hiba. Elvárható, hogy az ember ismerje a saját rendszerét.
> "Nem hasonló ahhoz, akkor lenne hasonló, ha a névlegesnél sokkal kisebb impedanciájú fejhallgatót használnának."
Akkor nem értetted meg az analógiát. Komolyabb DAC-oknál a gain hardveresen van megoldva, azaz több delejt küld ki a fejhallgatónak, ha pl. high gain-re van állítva. Ezeknél konkrétan be kell állítani a fejhallgatónak megfelelő gain-t, különben ott van ugyanaz a kockázat, ami egy hangszórós erősítőnél is, hogy túlterheli és tönkremegy a fejhallgató. De akkor sincs semmi, ha rosszul van beállítva, mert használható úgy is, csak megnő vagy lecsökken a hasznos tartománya a hangerőszabályzónak. Hangszórós erősítőknél meg ugye nem gain-t állítunk, hanem a hardvereket illesztjük egymáshoz optimális esetben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!