Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Nyákokat és elektronikai...

Nyákokat és elektronikai alkatrészeket mivel szokták tisztítani?

Figyelt kérdés

Arra a gyorsan elpárolgó, alkohol alapú tisztítószerre lennék kíváncsi, amit videókban használnak. A cél az lenne, hogy ne okozzon kárt elektronikában, ha dúsan ecsetelem vele. Egy ősrégi konzol belső tisztítása miatt lenne szükségem rá. Pontosan mi az, amit használni szoktak?


HESTORE-t ismerem, ott egyedül izopropil-t találok:


[link]

[link]


Kettő közül valamelyik alkalmas lehet a feladatra?


Próbáltam utánaolvasni, de a fórumozók egy része azt írja izopropilt tilos használni elektronikához, mert megmarja az alkatrészeket, a nyákot. De akkor nem értem, hogy a HESTORE, ami egy elektronikai üzlet, az miért csak ilyen szert árul tisztításra? Más szerint meg lehet használni. Akkor most?


Olvastam, hogy sokan inkább a gyógyszertári alkoholt ajánlják, de annak úgy tudom, hogy van víztartalma, tehát zárlatot okozhat.


Más: Láttam, hogy optikai szálak tisztításához használnak ilyen nyomogatós adagolót. Az vajon alkalmas lehet elektronika tisztítására is? És hol lehet olyat venni? Legjobban az tetszene az adagolópumpája miatt.



ma 16:56
 1/9 A kérdező kommentje:
Illetve nem tudom számít-e, de a jövőben szeretném újrapasztázni a számítógépemet, tehát az sem ártana, ha ahhoz is teljes biztonsággal tudnám használni.
ma 16:57
 2/9 anonim ***** válasza:
83%
Sűrített levegő, denaturált szesz
ma 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Olyat egyetlen elektronikai szaküzlet sem árul. Biztos ez?
ma 17:14
 4/9 Szirty ***** válasza:
100%

Izopropil alkohol alkalmas erre.

Az alkohol nem mar és nem oldja a műanyag alkatrészeket (de ezt a Hestore oldalon le is írták).

Sajnos elég drága.


Használható még az Alkonek vízmentes alkohol is. Olcsóbb, nem büdös mint a közönséges denszesz.

A kevésbé érzékeny helyekre ahova "bő lével" kell engedni én azt használom.

Háztartási és festék boltokban kapható sok helyen.


[link]

Mosás után sűrített levegővel (óvatosan) kifújom a maradékot, így viszi magával a lemosott szennyeződést is.

ma 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Hát én konkrétan az egész nyáklapot alul felül ecsetelném válogatás nélkül, mert olyan szintű porréteg van rajta, hogy csak kapargatni lehetne különben. Valószínűleg annak idején valamit bele is folyattak, ezért tapadt rá a szennyeződés. Akkor tehát ha jól értem, akkor bő mosáshoz inkább a denaturált szesz (alkonek), kisebb tisztításokhoz pedig megfelel az izopropil is? Vagy bő tisztításhoz is jó az izopropil? Csak azért kérdezem, mert a hestore-ból amúgy is rendelnék, de ha tényleg nem okoz károkat nagy mennyiségben használva sem, akkor mellétenném... Nem értem, hogy a fórumokon miért írják, hogy az marja a nyákot, bár már megszoktam, hogy sok hülyeség terjed az interneten.
ma 17:35
 6/9 Szirty ***** válasza:

"Vagy bő tisztításhoz is jó az izopropil? "


Ahhoz is jó ha nem sajnálod... :)


"Nem értem, hogy a fórumokon miért írják, hogy az marja a nyákot..."


Nem tudom milyen fórumon és ki írta.

Nem bántja a NYÁK-ot. Ez nem nitróhígító (az bántja).

Vannak azonban alkatrészek amiknél problémát okozhat. Pl. LCD kijelzők ahol szendvics szerű rétegek vannak és a rétegek közé folyhat bemosva a szennyeződést.


Ha biztosra akarsz menni próbáld ki egy olyan áramkörön ami nem fáj...

ma 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
PC Fórumon volt rá találat. Hobbi elektronikán is úgy látom eléggé megosztó, hogy ki mit gondol jónak.
ma 17:48
 8/9 A kérdező kommentje:

Pl. [link]


"A fogkefe az jó, csak az izopropil a hibás.

Nem szárad fel hanem vezetővé válik nagyon sokáig.

Javaslom a sima sebbenzint."


Másik komment:


"Meg ne próbáld az izopropil alkoholt, ugyanis ez utóbbiban rendkívül jól oldódik az alaplapok bevonata és amint ráspricceled, azonnal szanaszét oldja az egészet olyan lesz , mint egy elfojt gyertya. Ennél már csak az aceton lenne még rosszabb.."


Egy zöld kommentelő simán csak etanolt ajánl, az ha jól tudom, akkor a gyógyszertári 96%-os alkohol (100%-osat nem láttam még sehol):


"Etanol a helyes megoldás, és lehetőleg ne fogkefével hanem valami antisztatikus kefével, ronggyal próbálkozzon."

ma 17:52
 9/9 Szirty ***** válasza:

"Nem szárad fel hanem vezetővé válik nagyon sokáig."


Nem szárad fel? Nagyon gyorsan párolog, tehát gyorsan felszárad.

Nyom nélkül elpárolog.

Nyilván önmagában. A feloldott szutyok ott marad párolgás után ha nem lett lemosva.


Bizonyos fajta festékeket valóban oldhat. Pl. alkoholos filccel írt feliratokat leszedi.


Nem erősködök, tégy ahogy jónak látod! :)

ma 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!