Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Valóban meg lehet ezeket...

Valóban meg lehet ezeket valósítani hagyományos műveleti erősítőkkel?

Figyelt kérdés

Namármost, az lett nekünk előadva, hogy a műveleti erősítőket anno arra használták, sőt, azért is találták ki és azért nevezték el így, mert a számítástechnika analóg hőskorában (mielőtt a Neumann által összeollózott "Neumann elvek" gyakorlati alapvetéssé váltak volna) két bemenő feszültségszint között, a feszültségértékekre számszerűsítve ilyen egységnyi áramkörökkel megvalósítható volt mind a négy matematikai alapművelet.

Viszont amikor kérdeztem a tanárt, hogy "jójó, de ez mégis hogyan/mitől valósulhat meg az egyes műveleteknél", akkor praktikusan csak széttárta a karjait (amire persze hőzöngés tört ki a tanteremben, de a tanár max. csak tovább rizsázott, nem válaszolta meg a kérdést).


Szóval akkor hol az igazság?

Valaki tudja, hogy ezek anno hogy működtek? (mármint elvi szinten, a mögöttes elektrós matekra lennék kíváncsi)



szept. 6. 19:30
 1/7 anonim ***** válasza:

Például:

[link]

szept. 6. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Az analóg, de már nem mechanikus számítógép kimenete lehet például analóg műszer (mutatós), lehet képernyő, mint például az oszcilloszkóp, vagy épp analóg TV / monitor, ezek alapvetően az elektronsugár eltérítési módjában különböznek.

Az oszcilloszkóp annyiból érdekesebb ilyen szempontból, hogy bár általában a vízszintes eltérítés egy fűrészjel (ami a jobbra lassan, balra gyorsan visszafutó fénypontot hozza létre), a vertikális eltérítést a vizsgálni kívánt jel képezi, viszont van lehetőség a vízszintes eltérítésre is más bemeneti jelet használni és a kettő eredőjét megfigyelni, mérni is, a képernyő osztásait használva.

Oszcilloszkópnál a fénypont intenzitását nem szokták modulálni (bár egy analóg számítógép olyat is tudhatott), míg TV-nél ezt végzi a videojel, így lesz belőle árnyalt kép.

Analóg számítógép kimenete lehet komparátorkimenet is, ami például analóg mennyiséget hasonlít össze, de egy lámpa világít / nem világít, az már digitális indikáció az ember számára, pláne lehet még lámpasor is, ami analóg szintekre reagál.

szept. 6. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

#1 : "Multiplication and Division __by_a_Constant__"

Konstansal való szorzás/osztás?! Hááát... nem tudom, hogy anno mire mehettek vele!

Nehezen tudok elképzelni olyan gyakorlati, ergo komplex algoritmust avagy szám.tech. problémát, ahol ne lenne szükség legalább egész (de inkább valós) _szabadon_ változ(tathat)ó értékek közti szorzásra/osztásra.

Ellenben az így elég ütősnek tűnik, hogy lehet egy ilyen áramkörrel integrálni is! 😳 LOL!

szept. 6. 20:37
 4/7 A kérdező kommentje:

Szervizmérnök úr,


Izé... nagyon köszönöm a részletes leírást, amúgy roppant hasznos és számomra több új ismeretet is adott... 👍

Viszont amire a kérdésem akart irányulni, hogy:

Műveleti erősítőre hogy lehet (hogy lehetett anno) olyan 2bemenetes-1kimenetes kapcsolást tervezni, ahol pl. az egyik bemenetet földhöz képest felhúztam 2.5V-ra, a másik bemenetet 3.3V-ra, aztán kimeneten 8¼V-ot kaptam, ergo összeszorozta a bemenetek fesz. értékeit.

Aztán ésígytovább a másik 3 alapműveletre.


De akkor ezek szerint (ld.: #1 linkje) szorozni/osztani úgy igazán nem lehetett, csak összeadni ((meg integrálni)).

szept. 6. 20:46
 5/7 anonim ***** válasza:

Szorzás műveleti meredekség erősítőkkel oldható meg. Például ezeket is ismerteti Sipos Gyula az „Integrált áramkörös elektronika” című könyvében. A 292. oldalon bemutat egy szorzóáramkört a CA3060-as műveleti meredekség erősítővel. Ez a könyv fenn volt a neten, most nem találom, de a CA3060 adatlapján is megtalálható ez a kapcsolás a 12. oldalon:

[link]

szept. 6. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Figyelj, kérdező, lesüllyedsz a tanárod szintjére?
szept. 8. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Tanulmányozd ezeket, akkor talán megérted és kapsz válaszokat a kérdéseidre:

[link]

[link]

szept. 8. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!