Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Integrált áramkörök gyártásakk...

Integrált áramkörök gyártásakkor előfordulhat olyan ritka szerencse, hogy egy példánynak a fogyasztása (arányaiban ill. a gyakorlati használat során) sokkal kisebb lesz, mint a többinél?

Figyelt kérdés

A következők miatt kérdezem:


Van egy vezeték nélküli (rádiós, saját egyedi frekvenciás USB vevővel) kicsi egerem (már elég régóta megvan).

Ezeknek ugye van egy ici-pici ki-/bekapcsoló retesze alul. Úgy ~2 évvel ezelőtt amikor a kórházban voltam, ennek a műanyag alátétét nagy okosan elvesztettem, amikor magát az egérházat (előre is nyugi! az elektronika nem volt a közelben) tisztítottam ki a mosdókagyló felett. Ahhoz a miniatűr karos SMD kapcsolóhoz pedig, amire ráilleszkedett az alátét, még miniatűr csipeszekkel is szinte lehetetlen benyúlni és kapcsolni, ha már be van téve a NYÁK az egérházba; így azóta állandó bekapcsolt állásban lett hagyva.

Elemet _utoljára_ még előző év Szeptemberének legelején cseréltem benne - emlékszem, mert akkor álltam munkába, s max. pár nap eltérés lehetett a kettő között. Egyetlen AAA méretű elemet fogad az egér, a szóban forgó elem pedig egy durván 100Ft-os kategóriájú, kék színű (szvsz. kínai tudomisénmilyen márkájú) elem, amit 20-as csomagban kaptam fel a SPAR-ból 1-2 ezer forintokért még az előző évtizedben valamikor.

Az egeret, nem szigorúan szó szerinti értelembe véve, de napi szinten használtam, nem ritkán 6-8 órákat. Azonkívül pedig, abból következően amit ugye említettem, bár TUDOM HOGY NYUGALMI HELYZETBE állva (ahhoz képest mondjuk egyébként, pedig ide a rozsdás bökőt h. amúgy nem vagyok egy lassú ember, de mindig reakció-/észrevételi időn belül éledt fel), de azért _folyamatosan_ be volt kapcsolva.


Azóta egyszer kellett optikát pucolni, kétszer pedig a mikrokapcsolók valamelyikét tisztítani/korrigálni, utoljára valamikor tavasz közepén. Keresztcserével mindig beigazolódott, hogy nem az elem merülése okozza az adott hibát (amúgy a hibák milyensége nem is igazán arra utalt), mindig visszakapta ugyanazt az elemet.


Na, ma este már többször megakadt/lehalt mind az egér mozgása, mind a kattintás érzékelése.

Nemrég lett egy jó betyáros - és persze az összes havi bónuszomat felemésztő - multiméterem, azzal rámértem : már csak egészen picivel 0.8V felett mért.


😳🤨🤨

Hát, szóval mostanra merült le és lett cserélve az elem. Így szűk egy hónappal kevesebb, mint egy év után.


Egyébként ugye ebből is látszik, hogy bár - az én emlékeim szerint - a gyártó semmit nem írt róla, vígan működik az egér AAA-s NiMH akkumulátorokról is, amit évekkel ezelőtt (akkor még rendre akkukkal használtam) rendszeresen meg is tett, bár akkor "csak" 4-5 hónapig működött róluk (igaz, a használt akkuk is rendre tisztességes, ~1Ah-s példányok voltak).


Már pár hónapja is furdalt néha kicsit a kíváncsiság, hogy "ez miért működik még mindig", de most már tényleg érdekelne: Én foghattam ki egy olyan szerencsés egeret, aminél az alkatrészek paramétereinek tervezhetőségen aluli szórásainál pont olyanok lennének az együttállások, hogy ilyen kicsi a fogyasztása az egész készüléknek (ill. ilyen kis feszültségeken is még működik), vagy ez amit gondolok, ez nem létezik, s csak szimplán ilyen (szvsz.) hihetetlenül jó a konstrukciója/tervezése.


Remélem nem mondok téves infót, de a szóban forgó egér egy kék színű Logitech (vagy csak szimplán 'Logi' márkajelzésű, ez az ami hirtelen nem ugrik be, lévén most nincs előttem az egér) M187-es típus. Hajdani ára kb. 5e HUF volt.



aug. 9. 22:51
 1/5 Szervizmérnök úr ***** válasza:
89%

Nincs ilyen, de Logitech nekem is van:

[link]

Ez az egér 2xAA elemmel 1-2 évig is elvan magának. Jeladója nem piros lézer, hanem szemmel nem látható IR LED, talán emiatt is minimális a fogyasztása. Kapcsolója nincs, de nem is kell.

Észrevétlenül megy készenlétbe és úgy ébred fel, hogy rögtön működik, ha kell.

Kurzormozgatás minősége is tökéletes, az én szempontomból (nem vagyok játékmániás, csak szokványosan használom).

aug. 9. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

"Integrált áramkörök gyártásakkor előfordulhat olyan ritka szerencse, hogy"

Az ezotéria kategóriában igen, de a valós világban, ahol a fizika szabályai a mérvadóak, ilyen nem létezik.


Az elemes egerek egyébként olyan minimális energiát igényelnek, hogy akár évekig is elmennek egy (vagy két) elemmel.


Az általad vélt üzemidőbéli eltérést sokkal nagyobb valószínűséggel okozhatja az elemek gyártástechnológiája, ahol az integrált áramkörök gyártásához képest nagyságrendekkel nagyobb eltérés lehetséges az egyes darabok között, de még inkább valószínű az elemek tárolásából, ill. működési körülményeiből következő eltérés.

aug. 10. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Közveszélyes Kontár ***** válasza:
0%

inkabb az elenkezoje ami elofordulhat es elo is fordul


igy megforditva gondolkodva "igazad" lehet marmint altalanosagban nem konkretan ennel

foleg kezi gyartasnal

a tobbseg ugy szereli ossze ahogy kerik, hogy mukodjon, de minel gyorsabban, sporolosabban

es ha van veletlen egy beugro munkas aki maniakus maximalista akkor jobb lesz az adott peldany

gyakorlatban inkabb hosszabb elettartamban latszodhat meg

nem annyira fogyasztas elteresben de az is megeshet

aug. 10. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Hármaska, te kontár.

Az integrált áramköröket ritkán szokták beugró munkások összeszerelni. Meg kézzel gyártani.

Bár a nagymamám ismer egy régi receptet...

aug. 10. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Nincs ebben semmi extra.

A tv távirányítódban évekig jó az elem nem? Kocsikulcsban is, kapunyitóban is, konyhai mérlegben is, stb. Keveset fogyasz az egér, örülj neki.

aug. 15. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!