Ha a megszakítót lekapcsolom az óránál, az ugyanaz mintha kihúznám a konnektorból a készüléket?
Az ilyen sommás kérdések sosem értelmezhetőek a gyakorlatban. Ha a bejövő vezetéket közvetlen villámcsapás éri, akkor az nyilván átüti a légközt. Ha "csak" valahol közeli villámcsapás miatt megemelkedik a bejövő fázisvezető potenciálja (akár földelésen lefolyó villámáram, akár indukció miatt), akkor az lehet, hogy nem üti át. Mondjuk egy évre nézve mennyi villámot számolhatna össze bárki, a fény- és a hang alapján? Sokat. És ezekből mennyi vágott bele a házába menő vezetékbe? Ötven-százötven évente egy.
Villámokkal kapcsolatban ennél pontosabbat nem lehet mondani.
A túlfeszültségvédelemmel összehasonlítva azt lehetne mondani, hogy a lekapcsolás biztosan több védelmet nyújt, mint a T3 fokozat, de lehet, hogy kevesebbet, mint a T2 fokozat.
"Akkor elvileg a megszakító lekapcsolása nem ér semmit villámlás esetén?"
A villámcsapás másodlagos hatásaként kialakuló túlfeszültség ellen ugyanúgy véd mint ha kihúznád.
Természetesen nagyon nem mindegy hogy lekapcsolsz egy kapcsolót vagy kihúzod a vezetéket.
A villámcsapás másodlagos hatásaként kialakuló túlfeszültség ellen csak a kihúzás véd, akkora túlfeszültség simán áthúz a kismegszakító hézagon.
Szerintem másodlagos hatásra nem nagyon alakul ki akkora túlfesz hogy átüssön több mm-es távolságot mert a hálózaton lévő több száz eszköz söntöli.
Pár kV-os impulzus kialakulhat, de az nem üt át egy kikapcsolt megszakítót viszont elég lehet ahhoz hogy a hálózatra kapcsolva maradt elektronikus eszközökben kárt tegyen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!