Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » AAA elem feszültsége...?

AAA elem feszültsége...?

Figyelt kérdés
Van egy fejlámpám, amibe 3 db AAA elem kell. A maximális fényerő követelmény a részemről. Azt tudom, hogy a nem tölthető AAA elemek 1,5 V, míg a tölthetőek 1,35 V-os névleges feszültségűek. Nem vagyok biztos abban, hogy az akkumulátorok tudnának-e olyan teljesítményt nyújtani, mint a nem tölthető elemek. Azaz: nyilván van 3 x 0,15 V különbség, tehát ugyanazt biztosan nem nyújtják, csak a kérdés az, hogy fényerőben mennyire mutatkozik meg ez? Sajnos nincs még feszültség mérőm, tehát nem tudom a meglévő lemerült / lemerülő elemeket megmérni, hogy ezáltal megkapjam a választ.

júl. 13. 12:01
 1/7 A kérdező kommentje:
Ilyen fejlámpám van: [link] bár a lumenen és a maximális használat időtartamán kívül nem lehet más fontos információt megtudni.
júl. 13. 12:08
 2/7 anonim ***** válasza:

Esetleg léteznek újratölthető, 1,5 V-os, AAA, Li-ion akkumulátorok:

[link]

viszont ezek speciális töltőt igényelnek, nem tölthetőek NiMH-akkumulátortöltővel.

júl. 13. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, de ezeknek az a nagy hátrányuk, hogy amint leesik a feszültség 1,5 V alá, azonnal kikapcsol. Ilyen hirtelen váltást pedig nem szeretnék átélni, mert ki tudja, lehet, hogy egyszer a legrosszabbkor történne és miatta anyagi károm keletkezne.
júl. 13. 12:28
 4/7 Szirty ***** válasza:
74%
Hogy hogyan viselkedik egy LED-es fejlámpa csökkenő feszültség hatására az nagymértékben függ attól hogy milyen LED meghajtó elektronika van benne.
júl. 13. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Szervizmérnök úr ***** válasza:

A 4,5 V-os konstrukciók sok esetben előtétellenálláson keresztül hajtják meg a LED-et, illetve lehet még közben egy PWM IC, ami a fényerőt szaggatással csökkentheti, vagy villogóra is válthat.

Ezeknél az a tapasztalat, hogy bár az új 1,5 V-os elemekről jobban világítanak, de ez az állapot nem tart sokáig, így nagy átlagban hasonló működést kapunk, mint a névleges értéken 1,2 V-os cellákkal, melyeknek viszont kisebb a belső ellenállása, ezért jobban, illetve tovább tarthatják a feszültséget, mint az elem.

Ugyanakkor kellemetlen is tud lenni, amikor 3 cella közül egy mindig hamarabb összeesik, ráadásul gyakori túlmerülés miatt az ki is nyíródhat.

Elemnél mindegy, annak úgyis az a sorsa, de akkut nem olyan jó károsítani.

Amennyiben valamiféle igényesebb driver van a lámpában, az viszont stabilizálja / korlátozza a LED-áramot, így valószínűleg a fent említett különbséget sem veszed észre.

A végelgyengülést általában igen, mivel kevesebb feszültségből is igyekszik dolgozni, ezért nem hirtelen áll le, hanem halványul.

júl. 13. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Nem a kérdésre válaszolok: én már nem küzdök 3xAAA elemes témában, csak szopni lehet velük. Hanem vettem 1-2 tisztességes litiumakkus fejlámpát. Ilyenem van, nagyon szuper:

[link]

júl. 13. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Ami nekem volt 3x AA lámpa, abba Li-po cellákat építettem. Mivel ki lehetett szerelni 3x tartóvázat, a keletkező üregbe lapos Li-po cellákat tudtam beépíteni 3 rétegben, párhuzamosítva.

Itt ugyebár 4,2 V a töltött feszültség, ami kb. 3 V-ig meríthető, de 3 V véletlenül a fehér LED-ek átlag minimális nyitófeszültsége is, azaz nem sok fényerőt jelent. 3,3 V nagyjából normál munkaponti érték.

Később jutottam hozzá 14500 méretű Li-ion cellákhoz (ami az AA-méret megfelelője), ezeket már beépíthettem volna hármasával párhuzamosan, vagy úgy, hogy csak 1 darabot, a másik kettő hely pedig kiiktatva rövidzárral.

júl. 13. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!