Ha dimmelek egy LED villanykörtét,annak miért van egy ,,zaja"?
A fényerőszabályzó valójában nem csökkenti le a tápfeszültséget, hanem csak a kitöltési tényezőt szabályozza. Tehát pl. félállásban nem 115, hanem ugyanúgy 230 Voltot fog kapni a LED-es körte, csak éppen fele ideig, szaggatottan.
A LED-es körtékben elektronika van, ami nem szereti a szaggatott tápfeszültséget, ettől akár tönkre is mehet.
Egy dimmelhető 230 V-os LED-lámpa (nem gázégő) ennél kissé szofisztikáltabb.
Optimális esetben működnie kell a klasszikus triac fázishasító dimmerrel, ami izzóhoz való volt régen (nem mindegyik kompatibilis).
A hasított szinusz is csúcsra tölti a lámpában lévő tápegység pufferét, így ebből szabályzás nem lenne (a szinusz csökkenő szakaszától eltekintve, de az más okból nem megfelelő), viszont az áramkör figyeli a bejövő hasított jelformát is, annak függvényében szabályozza a LED-áramot, ehhez van egy DC-konverter, ami már simított és stabilizált egyenárammal hajtja meg a LED-eket.
"A LED-es körtékben elektronika van, ami nem szereti a szaggatott tápfeszültséget, ettől akár tönkre is mehet."
A kérdező írta: "(az égő az dimmelhető)"
Ez nem azon múlik, hogy RC-tag állítja be az időzítést, hanem van felfutóélű dimmer, ami a triac sajátosságából adódóan a hullám elejét vágja, utána már nem tud kikapcsolni, csak a nullátmenetél.
Van lefutóélű dimmer, ami MOSFET-kapcsolóval a szinuszt bárhol meg tudja szakítani, dimmelhető LED-lámpákhoz alkalmasabb. Kisebb zajt, illetve zavart termel, mivel a hullám (ezzel együtt az áram) felfutása lágy marad.
A lakossági fényerő vezérlők, azaz dimmerek, amik hálózati feszültségre vannak kivitelezve, kivétel nélkül triakos fázishasításos elven működő egységek. MOSFETes szaggatós nincs, mert akkora hűtőborda kellene a félvezetőre, ami a 65-ös lyukba nem fér bele.
Az átalad említett hangjelenség azért jön létre, mert a LEDlámpa áramgenerátora nem alkalmas fázishasításos megtáplálásra, vagy maga a beavatkozó szervnek(a dimmernek) van hangja.
Egyik sem jó jelenség. Nem lennek meglepődve, ha a lámpa foglalatának kapcsain 300VAC, vagy annál nagyobb feszültség lenne mérhető.
Ezt főleg a kéttranzisztoros, leválasztó, vagy szórótranszformátoros áramgenerátorok szokták előidézni, ugyanis ezek primer körében egy alig 100nF kapacitású puffer kondi van. A lámpa kapcsolófrekvenciája a fázishasításos dimmer kimenőtekercse és a lámpa puffer kondenzátora egyfajta rezgőkört hoz létre, melynek energiaforrása a lámpa kéttranzisztoros flyback áramköre. Amíg egy lámpa van egy dimmeren annyira nagy baj nincs. Ha kap még egy társat, akkor indul csak igazán meg a műsor. Ha ilyenkor szkóppal rámérsz a dimmer kimenetére olyan csodát látsz, melyet bármelyik káoszgenerátor megirigyelne.
Van ellenszere is. Ekkor be kell rakni egy legalább 15W-os normál izzót (ha az nincs jó a halogén is) a LED lámpák körébe és a jelenség rögtön megnyugszik. Nem szűnik meg, ott van, de mértéke töredéke a kiindulási esetnek.
Cél-IC -s áramgenerátorral szerelt LED lámpa esetén, sem a LED lámpának sem a dimmernek nincs hangja.
Üdv!
6.
Le vagy nagyon maradva, mióta a LED-ek elterjedtek, gyártanak lefutóélű MOSFET-kapcsolós dimmereket is.
Van sok olyan dimmer, okos eszköz stb. is, ami átkapcsolható felfutóélű (triac utánzó, ha így érthetőbb) vagy lefutóélű működésre.
Ez nyilván csak MOSFET segítségével oldható meg, hiszen a triac miért is nem tudhat ilyet? Ha érted.
De ha nekem nem hiszel:
Sok éve létező dolgok, hol élnek egyesek...
"Az átalad említett hangjelenség azért jön létre, mert a LEDlámpa áramgenerátora nem alkalmas fázishasításos megtáplálásra..."
Olvass figyelmesebben, dimmelhető lámpa szerepel a kérdésben.
"MOSFETes szaggatós nincs, mert akkora hűtőborda kellene a félvezetőre, ami a 65-ös lyukba nem fér bele."
Kapcsolóüzem kisokos, bekapcsolt állapotban még kevesebb feszültség is esik rajta, mint egy triac kapcsolón, gondolkodj!
Szervizmernok úr!
Kérem GTO-tól hallott már?
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!