Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Miért nem szabad összekötni a...

Miért nem szabad összekötni a konnektorban a nullát és a földet?

Figyelt kérdés
Ha nincs ÁVK, akkor milyen gondot okoz?
2024. márc. 10. 19:58
 1/8 anonim ***** válasza:
85%
A fázison bemegy az áram, a nullán ki, ahol össze van kötve, ott a földen megy tovább és mondjuk a testeden megy ki, ha fogsz egy földelt műszaki dolgot
2024. márc. 10. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Ennél mélyebben szeretném megérteni.

Kirchhoff csomóponti áram törvénye értelmében a kisebb ellenállás irányában halad arányosan több áram, tehát a testem felé nagyon kevés áram folyik csak ebben az esetben.

A másik, hogy a nulla és a föld fémesen össze van kötve (nem a konnektorban, hanem a PEN vezető szétválasztásánál), tehát elméletileg ugyanazon a potenciálon vannak. Mivel az áram csak potenciálokkal "dolgozik", ezért nem látom a különöbséget, hogy miért baj, ha összekötöm, hiszem amúgyis ugyanazon a poteciálon vannak (fémesen össze vannak kötve).

Természetesen eszem ágában sincs összekötni, csak szeretném megérti, hogy mért tilos.

Esetleg hiba esetén (nulla vezető szakadása) okoz gondot, normál üzemben nem?

2024. márc. 10. 20:38
 3/8 Szervizmérnök úr ***** válasza:
84%

Ez már a kezdetektől a kettős biztonság elvét elvét szolgálta, mondhatni a FI-relé helyett is, amit én láttam már gyerekként is a villanyszerelő rokon műhelyében, de lakásokban nem volt szokásban. Igaz, még a védővezetőt is csak a hidegpadlós, vizes helyiségekre írták elő.

Melegpadlós (szigetelt) helyiségekben nem volt kötelező.

De ami a lényeg, hogy van egy független védővezető hálózat, ami nincs használatnak, terhelésnek kitéve, így jobban lehet rá számítani, hogy baj esetén nem hagy cserben. Ezt rákötik ugyebár a védett készülék fémvázára, mint a mosógép, bojler, stb.

Ezzel szemben a nullavezetőn áram folyik, terhelés hatására néha beéghet, megszakadhat, nem olyan beszámítható.

2024. márc. 10. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszi a segítséget!

Sokat gondolkozva a dolgon szerintem az a gond vele, hogy ha egy fejszével véletlenül elvágjuk a kábel nagyrészét, tehát elvágjuk a földet és a nullát, de a fázist nem, akkor a házra kikerül a fázis és sorba kapcsolódsz a fogyasztóval, pl egy villanykörtével és átmegy rajtad pl. 1-2 ampert.

Ha viszont nincs a konnektorben összekötve a nulla és a föld, akkor a fali kábelben történő nulla és föld szakadása esetében nem történik semmi, csak elalszik a villanykörte.

Illetve nem is kell a fejsze, elég, ha a PEN vezető még a szétválasztás előtt kilazul.

2024. márc. 10. 21:43
 5/8 A kérdező kommentje:

Mégtovább gondolva a PEN vezető szakadása esetén (tehát még a szétválasztás előtt) mindenképpen kikerül a 230 a fémházra, mert a kismegszakítónál közösítve van a nulla a földdel. Tehát ebben az esetben kimegy a fázison, visszajön nullán, majd kimegy a föld vezetéken, és sorba kapcsolódsz a villanykörtével.

Ráadásul ebben az esetben az ÁVK sem véd meg, hiszen a teljes áram visszajön a nulla vezetéken.

2024. márc. 10. 21:51
 6/8 anonim ***** válasza:
60%
Ha fejszével elvágod a nullát és a földet is, akkor az áramkör nem tud lezárulni, ergo az áram nem megy sehová a fázisból. Nem értem a gondolatmenetedet.
2024. márc. 11. 03:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Szervizmérnök úr ***** válasza:
67%

FI-relé működése azon alapul, hogy a két ágon azonos nagyságú áramnak kell folyni és ellentétes irányban (AC esetén is van pillanatnyi irány).

Ha nulla ágon nem folyik áram, de az emberig eljut a fázis, amit ő levezet a föld felé, akkor a FI-relé egyik ágán folyik csak áram, ami a passzív szerkezetet leoldja.

Aktív (elektronikus) kivitelnél pedig bizonyára megoldják, ha nem kap tápot az elektronika, akkor is lekapcsol, gondolom.


[link]

2024. márc. 11. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
67%

A hivatalos (európai szabványosításban elfogadott) álláspont a következő:

1. PEN vezetőt már jó ideje csak vastag vezetékeknél alkalmazunk, mert azoknál a barkácsolás meg a vezetékszakadás valószínűsége kisebb, a technológiai fegyelem valószínűsége meg nagyobb (azért ebben az országban a polgárok néha bebizonyítják, hogy ez nem így van :D )

2. Ha a vékony vezetéknél külön van, akkor ha a nulla elszakad, a szerkezet nem működik, más baj nincs, megjavítják a hibát. Ha a védő szakad el, akkor amíg hibátlan a készülék, nincs baj, s az időszakos felülvizsgálat fogja majd jelezni, hogy itt is javítani kell (ha elszakad a védő, és másnap testzárlatos lesz a készülék, akkor úgysem fog már reklamálni, aki megfogta). A készülékgyártás azért van olyan fokon, hogy a meghibásodás ritka (bár én vettem 10 éve olyan olajradiátort, ami 2 hét után egy bekapcsoláskor lecsapta az ÁVK-t).

A PEN szakadás ellen jelenlegi tudásunk szerint csak a szétválasztásnál bekötött jó földelés ad valamennyi védelmet, ez grízes téma, mert a 10 ohm, és a mostanában terjedni látszó "10, hát ha sikerül, ha nem, akkor több lesz" álláspont igazából kevés, egy tanulmány szerint statisztikai alapon 5 ohm körül lenne jó. Azonban, bár a PEN szakadás valódi veszélyforrás, nem sokban különbözik a skorpiócsípéstől, mert mikor volt utoljára idehaza skorpiócsípés?


Ami a dugaszolóaljzatban való átkötést illeti, ezt a nullázás dolgot ezt most, az elmúlt 70 évben tanulgattuk, így aztán voltak gyermekbetegségek, stb. A vékony vezetékes táplálásnál az átkötés a 40-es években még szabályos volt, aztán csak ipari üzemekben engedték meg (mondván, hogy ott szakszerű szerelés és rendes karbantartás van, de erről is bebizonyosodott, hogy Magyarországon ilyen nincs) 72-ig, azóta meg sehol.

2024. márc. 11. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!