Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » 3V-os (elemes) dolgoknak...

3V-os (elemes) dolgoknak mennyire baj, ha egy ATX tápegység 3.3V-os ágáról táplálom?

Figyelt kérdés
Rámértem multiméterrel az új elemekre, a 2 együtt 3.1V-ot mutat, az ATX tápegység narancssárga vezetékén pedig 3.2V-ot mérek. Probléma lenne, ha erről működtetnék kételemes (3V) eszközöket? Leginkább LED-es díszek, igazából a feszültség szempontjából szerintem simán beleférne, azonban attól tartok, hogy az áram túl erős lenne, ezért kiégnének a LED-ek, mivel azok nem szeretik, ha sok áram folyik át rajtuk. Vagy nem lenne nagy gond?

márc. 1. 18:43
 1/7 Szervizmérnök úr ***** válasza:
23%
Sajnos az általános iskolai fizika el nem sajátítása miatt van, hogy az emberek nem értik a feszültségkülönbség (potenciál) és az általa létrehozott áram fogalmát, illetve az Ohm-törvényt, ami a világ egyik legegyszerűbb képlete, de mégis valamiért különös nehézséget okoz.
márc. 1. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Az áram nem akkora lesz, amekkorát a tápegység képes leadni, hanem akkora, amekkora a fogyasztó ellenállásából adódik. Példádul a tápegység feszültsége U=3,2 V és maximálisan 10 A-rel terhelhető. Ha te például rákapcsolsz erre egy 3,2 ohmos ellenállást azon I=U/R=3,2/3,2=1 A áram folyik és nem 10 A, ahogy te gondolod.
márc. 1. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
1. De az is lehet, hogy az oktatási rendszerrel van a baj. Oké, hogy téged születésed óta érdekel az ilyesmi, de nem mindenkit, és baromi elméleti és unalmas az, ahogy tanítják. Én például nem sokat értettem abból, amit írtál, esetleg megpróbálhatnád elmagyarázni.
márc. 1. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
55%

3

Ohm-törvénye szerint: I=U/R

A feszültség a gyakorlatban a legtöbb esetben közel állandó. Akkor mitől függ az áram? A feszültségtől és az ellenállástól. Az áram nem annyi lesz, amennyit a tápegység maximálisan képes leadni, hanem annyi, amennyi a feszültség és az ellenállás hányadosa. Még egyszer egy példa:

A tápegység feszültsége U=5 V, a maximális terhelhetősége 10 A.

Rákapcsolunk külön-külön R1=0,5 Ω, R2=5 Ω és R3=50 Ω-os ellenállást. Az áram minden esetben 10 A lesz? Nem, hanem annyi, amennyi az Ohm-törvényből adódik:

I1=U/R1=5/0,5=10 A

I2=U/R2=5/5=1 A

I3=U/R3=5/50=0,1 A

Ilyenkor meg jön a kérdés, hogy akkor például, ha 1 A az áram, akkor hová lesz a többi 9 A? Nem lesz sehová, mert az egyáltalán nincs. Az csak annyit jelent, hogy az 1 A mellett még olyan fogyasztó kapcsolható rá, amelynek az áramfelvétele 9 A.

Talán így lehetne egy hasonlattal megvilágítani: egy teherautó terhelhetősége 10 tonna. Ha csak 1 tonna terhet szállítanak vele, akkor hová tűnik a többi 9 tonna? Na hová? Az egyszerűen nincs, mert csak 1 tonnát raktak rá. Mindig akkora a terhelés, amekkorát rátesznek, nem minden rakomány esetén lesz 10 tonna.

márc. 1. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Ypszilon1980 ***** válasza:
A kérdés nekem sem világos.
márc. 1. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Ez gyakori kérdés, amikor az emberek attól félnek, hogy az "erősebb" USB dugasztáp tönkreteszi a gyengébb akkut.

Holott az is csak egy 5 V tápforrás. (Noha ma már vannak emelt feszültségű adapterek is, de az is csak 5 V-ról indul és a táplált készülék tudja csak utasítani, átállítani nagyobb feszültségre.)

Azt soha nem kérdezik meg az emberek, hogy van egy 230 V-os konnektorom, ami brutális módon megtáplált múltkor egy több ezer wattos hősugárzót. Ez a gonosz konnektor nem fogja károsítani szegény kis iPhone-omat?

Vagy parasztosan: iPhonomat.

Nem kérdezik, csak dugnak, ész nélkül.

márc. 2. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
A konnektorodban van 10A vagy 16A. Ez 230V-nál ugye 2300W és 3680W. Ha rádugsz egy 500W-os tápot, aminek kell 2A, akkor ez azt jelenti hogy a falból kap 10 ampert és tönkremegy? Vagyis konnektorba csak olyan dolgokat szabad dugni, ami két kilowattos? NEM
márc. 2. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!