Hogyan ellenőrizhetném a Safe Laser 500mW-os infra lézerfénnyel működő terápiás lámpám lézerteljesítményét?
A magyar fejlesztő/forgalmazó:
oldalán azt írják, hogy ebben elvileg 808 nm-es hullámhosszú, 500 mW-os maximum teljesítményű, 180 mW/cm^2 teljesítménysűrűségű lézer van benne.
Egy infravörös, 808 nm-es hullámhosszban (vagy azon hullámhossz-intervallumban) működő fotoelemmel (fotoellenállással, fotódiódával, fototranzisztorral: [link] ), egy megfelelő kapcsolással ki tudnád mérni, hogy a lézer fénye mekkora teljesítményt indukál benne, viszont ez a "mérés" csak hozzávetőleges lesz, ugyanis:
- nem lehet tudni, hogy a lézer tényleg 808 nm-en működik-e
- ha feltételezzük, hogy igen, akkor olyan fotoelemet kell keresni, amiről lehet tudni, hogy a 808 nm-es hullámhosszon, adott optikai teljesítményen pontosan milyen paraméterekkel bír
- szükség lenne egy összehasonlító referenciára, ami tényleg a ráírt értékeket (hullámhossz, optikai teljesítmény) adja vissza
Egyébként ahogy olvasom az orvostechnikai eszközökről szóló 4/2009. (III. 17.) EüM rendeletet:
az orvostechnikai lézereket 2 évente felül kell vizsgáltatni.
Az említett gyártó/forgalmazó erre lehetőséget biztosít:
illetve találtam egy alternatívát is:
Kiegészítés az előzőekhez: hivatalosan az alábbi cégek végezhetik az orvostechnikai eszközök felülvizsgálatát:
ebből neked a
13. Lézer
eszközcsoportba tartozó eszközök felülvizsgálatára feljogosított szervezetek az érdekesek.
Nagyon köszönöm a válaszodat anonim!
A 808 nm-es fotódióda, fotóellenállás alkalmazása biztatónak hangzik, ugyanis nincs szükség pontos mérésre. Egy deprez műszer (max) és (min) skálája tökéletesen elég lenne, annak megállapítására, hogy éppen mennyi a lézerfény ereje. Ha nem zavarok, írnék pár sort privát üzenetben. Köszönöm a hozzászólásodat!
Elfogtam egy nem privát üzenetet - idézem a lényeges részeit:
"Létezik olyan optikai elem, amely 808 nm-es tartományba eső infravörös lézer hatására elektromosságot termel?"
A fotodióda, ami külső feszültség nélkül fényt termel (a napelem is lényegében fotodiódákból áll).
"Aktív fotóelem, sorba kötve egy potméter és egy érzékeny deprez műszer.
Ennyi elegendő lehetne ahhoz, hogy a fényérzékelőre helyezett lámpa hatására a potméterrel beállítsam a "max" értéket, majd az akku megengedett lemerülési szintjénél kiadott, csökkent lézerfény erejét "min"-al bejelöljem. Szerinted ez így működhet?"
Maga az eljárás működhet, de gyanítom a berendezést úgy alkothatták meg (legalább is úgy lenne értelme), hogy a lézer ugyanazt a teljesítményt adja le teljesen feltöltött és már lemerülőben levő státuszában is (nem pusztán rá van kötve az akkumulátorra egy kapcsolón keresztül a lézer-LED).
"Van ilyen aktív optoelem?"
Egy olyan fotodiódát kell keresni, aminek tartományába beleesik a 808 nm és lehetőleg a közelében legyen az érzékelési maximum,
Pár példa:
VISZONT! Ha a lézer tényleg 180 mW/cm^2 teljesítménysűrűségű, akkor az szétégetheti a fotodiódát (ezeket kb. 1000-10000 lux megvilágításra tervezték, a 180 mW/cm^2 meg kb. - ha nem tévedek - 1,23 millió lux körül van - a napsugárzás Földre érkező spektrumának kb. a kétszerese).
Akkor már ilyesmik:
[link] L
közül választanék, viszont ezek céleszközök, amikhez ilyesmi:
mérőkészülékek kapcsolhatóak.
Köszönöm a válaszaidat, nagyon hasznosak és alaposak voltak.
Sajnos nem vagyok meggyőződve a lámpa lézerteljesítményének állandó szintjéről, mert eléggé lehangoló méréseket végeztem ez ügyben: A teljesen feltöltött 18650-es kivehető akkuval működő eszköz induló árama 580 mA, amely kb. 8 óra alatt fokozatosan lecsökken 160 mA-re. A készülék lemerülési kikapcsolását pedig rábízták az XTAR Li-ion 3500 mAh-s akkuba beépített védelmi áramkörre, amely 2,6 V-os kapocsfeszültségnél kikapcsolja az akkut. Valljuk be, ez eléggé amatőr megoldás egy méregdrága készüléktől. Ebből gondolom, hogy magát a lézerdiódát sem vezérlik komolyabb áramkörrel. A lézerfénnyel kapcsolatos teljesítménysűrűséget pedig - állítólag - egy optikai rendszer szórja szét, amely így már nem jelent veszélyt. "Állítólag" Mivel a lámpát közvetlenül a bőrhöz kell érinteni, valószínűleg nem engedélyezték volna, ha sérülést okozna. Ha van kedved kedves anonim, nyugodtan írhatsz további megjegyzéseket, véleményeket. Nagyon köszönöm az eddigieket is!
"Sajnos nem vagyok meggyőződve a lámpa lézerteljesítményének állandó szintjéről,"
Nem is lényeges, hogy tűpontosan ugyanolyan teljesítményen legyen mindvégig (sőt: nem is kell kihasználni a LED 500 mW-os csúcsteljesítményét): a besugárzott energiamennyiség a lényeg.
A #1-es hozzászólásomban belinkelt leírás szerint (7. oldal) ezzel a készülékkel 25 J/cm^2 energiasűrűségű kezelést 5 percig kell végezni, vagyis 25000 Ws/cm^2 / 300 s = 83,3333 mW/cm^2 teljesítménysűrűség kell ehhez. Ez a 180 mW/cm^2 maximum teljesítménysűrűséghez képest a fele.
"A teljesen feltöltött 18650-es kivehető akkuval működő eszköz induló árama 580 mA, amely kb. 8 óra alatt fokozatosan lecsökken 160 mA-re. A készülék lemerülési kikapcsolását pedig rábízták az XTAR Li-ion 3500 mAh-s akkuba beépített védelmi áramkörre, amely 2,6 V-os kapocsfeszültségnél kikapcsolja az akkut. "
Ez teljesen természetes: az akkumulátor a használattól merül le, csökken a feszültsége és csökken a felvehető áramerősség.
2,6 V * 0,16 A = 0,416 W = 416 mW - kb 20 % eltérés a LED 500 mW-os maximum teljesítményéhez képest (ebből persze lejön a LED-meghajtó vesztesége, de így is elegendő - lásd az előző bekezdést).
"Ebből gondolom, hogy magát a lézerdiódát sem vezérlik komolyabb áramkörrel."
A LED-nek van egy működési feszültsége, ami 1,9 V körül lehet:
- [link]
- [link]
ezt az akkumulátor feszültségéről le kell konvertálni - egy szimpla (áramkorláttal ellátott) DC-DC konverterrel megoldható.
"A lézerfénnyel kapcsolatos teljesítménysűrűséget pedig - állítólag - egy optikai rendszer szórja szét, amely így már nem jelent veszélyt. "Állítólag" Mivel a lámpát közvetlenül a bőrhöz kell érinteni, valószínűleg nem engedélyezték volna, ha sérülést okozna."
A lézer teljesítménysűrűségét a bőr jobban elviseli, mint a szemed (illetve az olcsóbb fotodiódák).
"Valljuk be, ez eléggé amatőr megoldás egy méregdrága készüléktől. "
A készülék nem azért méregdrága, mert egyszerű, hanem a kutatás-fejlesztés miatt.
Köszönöm a hasznos kiegészítéseket!
Így már tisztább a kép és igazolva látom a saját méréseim eredményeit.
Nekem először furcsa volt, hogy az 580 mA-es kezdőáramhoz tartozó teljesítmény (4,1V x 0,58A = 2,378 W) miért ilyen sok, hiszen 500 mW-nak mondják a készüléket. Aztán a válaszaidból kiderült, hogy a közel 500 mW-os teljesítmény a lemerüléshez közeli állapotban is fennáll, vagyis nagy valószínűséggel - ahogy írod - egy DC-DC áramkör biztosítja a lézerdiódának az 1,9V-os üzemi feszültséget. Ha ez így van, akkor nem is érdemes ezen tovább gondolkodni. Köszönöm a szakmai útmutatásodat! *****
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!