Hőtárolós kályhák elvileg 3 fázisos vezérelt áramra kötve. Kora délutántól éjfélig már csak langyosak-hidegek: lehetséges, hogy rosszul kötötték őket vagy trükközik a vezérelt árammal a szolgáltató?
A kályhák újak, Stiebel Eltron 2 és 3 KW-osak, szigetelt házat fűtenek, gyártói ajánlás alapján lettek kiválasztva (nem én választottam, mivel nem tartom jó beruházásnak a technológiát).
Először 1 fázisról üzemeltek, most 3 fázisra lettek elvileg átkötve (villanyszerelő ezt mondta), de semmilyen változást nem veszek észre.
3 dologra tudok gondolni:
-1) trükközik a szolgáltató a vezérelt árammal, és csak 1x kapcsolja be 24 órában, így a kályhák napközben nem tudnak utántölteni (magyarán az egész több százezres bővítés értelmetlen volt, sosem fog megtérülni, ha jogilag nem köteles a szolgáltató napi 1x8 órán túl vezéreltet biztosítani)
-2) a kályhák alul vannak méretezve adott helyiségre (ezt kétlem, mert 12-20nm átlagos belmagasságú helyiségekről van szó, valamennyi szigeteléssel).
-3) a villanyszerelő kókler volt, és gyakorlatban nem kötötte 3 fázisra a kályhákat, ugyanúgy 1 fázisról üzemelnek.
A gyártó szerint ezeknek ekkora helyiséget 3 fázisról simán ki kell fűteniük... jelenleg fával kell rásegítenem továbbra is, kidobott pénznek tartom az egészet.
lehet 1 fázisra kötni, mivel azon volt eddig. Amire te gondolsz szerintem az, hogy nappali is kell nekik a vezérelt mellett ventillátoroknak+vezérlésnek. 1+1 és 1+3-al is elmennek, ez benne van a szervizkönyvben.
Az "éjszakai" vezérelt áramot be szokták napközben is kapcsolni legalább 15-30 percre, legalábbis telken így van évtizedek óta (EON Veszprém megye). Az világos, hogy teli tölteni magát 3 fázisról sem tudja ennyi idő alatt, de szinten tartani igen.
Tehát akkor a felsorolás kéne, hogy mekkora helyiségben mekkora teljesítményű kályha van.
Ezek a gondolatok, már megbocsáss, főleg az első kérdésnél, hát... a rosszindulat keveredik a naivitással.
1. A szolgáltató nem trükközik, mert a 4/2011. (I. 31.) NFM rendelet 5. paragrafusa szerint kell működnie. A rendelet meghatározza a kereteket, hogy mekkora időtartam a nagybetűs időszak, és mennyi még a ráfűtések. Megjegyezném, hogy ha 1x8 óra lenne, az pont annyi, amennyi kell, ezért hívták éjszakainak, mert jobb időkben 22:00-06:00 volt az idősáv. Ennél jelentősen több idő ma sincs. Az viszont előfordulhat, hogy a szolgáltatónak üzemzavara van, ez többféle lehet.
2. Itt a társasházban a 12 nm-es szobákban a 3 kW-os kályha elég volt a 40 éves, B30-as blokktégla, fa ablakok, satöbbi stílusban.
3. Magában ez a kijelentés értelmetlen, mert egy hőtárolós kályha, ha minden betétje működik, akkor akárhány fázisra is van kötve, adja az adattáblára írt teljesítményt. Az már más kérdés, ha az egy fázisra kötés azt jelentené, hogy csak a betétek harmada működik, tehát a három fázisból csak egy van bekötve, és a másik két vezetékvég a semmiben lóg. Ez valóban igen nagy szakmai hiba lenne. Szakértelem nélkül azt lehetne tenni, hogy nézni a fogyasztásmérőt a bekapcsolási időszakban, először mind a hármat le, majd egyenként felkapcsolni a kismegszakítókat a mérő alatt, és eldönteni a mérő tárcsáját nézve, hogy megindul-e a fogyasztás, illetve körülbelül ugyanolyan mértékben indul-e el.
Csak méréssel tudod igazolni a működését.
Egy ilyet ráteszel, és minden infó meglesz hogy mikor fűt és milyen teljesítménnyel. Mondjuk egyszerre csak egy fázist tudsz mérni vele, de 3 nap alatt meglesz a 3 fázis.
Nem nagyon tudnak és nem is akarnak trükközni a vezérelt árammal a szolgáltatók. Nem is lenne értelme.
Nekem régi hőtárolós kályha van és sosem volt vele ilyen gondom. Még akkor sem amikor a 3 fűtőbetétből csak 1 működött mert leégett 2 vezeték is a kályhán belül a csatlakozóról, én meg lusta voltam visszakötni.
NÉztem ennek az újnak a leírását, látom lehet mindenfeéle módon programozni a feltöltést. Szerintem azzal van a gond, hogy nem melegíti fel magát rendesen. Olvasd el a leírását és állítsd be úgy, hogy felmelegítse a tárolót rendesen. Ehhez 1-2 nap is kell. Úgy nem fog tudni felmelegedni hogy állandóan kifújatod belőle a meleget a ventillátorral.
Leírtam az #5-ben, a második felében, hogy mit lehet csinálni szaktudás nélkül. Azóta nem jelentkezik a kérdező. Ez jellemző itt, ez a patkányság, hogy feltesznek egy kérdést, amire megmozdulnak többen, aztán le se kakkantják már a hozzászólókat.
És az is jellemző, ha az ilyen fajta hozzászólást fél éven belül teszem meg, akkor rögtön előkerülnek, magyarázni, hogy nem volt nyitva a trafik. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!