Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Digitális aláírással való...

Digitális aláírással való dokumentum hitelesítéshez milyen szolgáltatót érdemes választani ?

Figyelt kérdés

Van már sok tanusítványkibocsátó, aláíráshitelesítéssel foglalkozó cég, plusz ott van a magyar állam (AVDH).


Ha jól értem, ahhoz, hogy a másik szerződő fél, levél címzett,.... hitelesnek fogadja el a digitális aláírásomat neki kell megbíznia abban hitelesítő cégben, aki által kibocsátott tanusítványom segítségével írtam alá.


Ha pl. az e-signo nevű szolgáltatónál vásárolok tanusítványt magánszemélyként, mire számíthatok az elfogadók körét illetően ?

Ugyanez a kérdés az állami AVDH szolgáltatással (ügyfélkapu)



#digitális aláírás #aláírás hitelesítés
2023. jún. 19. 18:21
 1/4 anonim ***** válasza:

Magánszemélyként teljesen felesleges pénzt kidobnod digitális aláírásért. Az ügyfélkapudon tudsz pdf formátumú dokumentumokat, szerződéseket digitális aláírással hitelesíteni. Mint magánszemély... Ezt a hitelesítést a bíróságon, a Földhivatalban és az építésügyi hatóságnál is elfogadták nekem. Nem kellett beszaladgálni aláírosgatni...


[link]

[link]

2023. jún. 20. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Csupa állami szervezet, közhivatalt említettél példaként. Igen, ott tutti elfogadják az AVDH által hitelesített, aláírt dokumentumokat. Ez az alapeset, nem igényel külön előzetes utánajárást, egyesztetést.


Tudtommal ez az elfogadottság nem létezik fenti szférán kívül, pl. magánjogi szerződések kapcsán.


Akár másik magánszemély, vagy egy magánvállalkozással fenntartott üzleti kapcsolatban lenne szükség papíralapú aláírást helyettesítő, azzal joghatásában egyenértékű digitális aláírást használnom, ott macerás kiigazodni ki mit fogad el. Vagy ezt is rosszul tudom ?

2023. júl. 11. 11:14
 3/4 anonim ***** válasza:

Értem amit mondasz, de nézzük a praktikum oldaláról és visszakérdeznék. Ha egy partner nyafog, hogy ő így, meg úgy, meg ezt nem fogadja el meg azt nem fogadja el, akkor minden alkalommal másik csomagot fogsz venni a másik szolgáltatónál, amit ő elfogad?

Ugye nem.

Ha az államigazgatás ezt elfogadja, akkor rendben van. Egy szerződésnél születnek dokumentumok. Elég jelszóval levédeni és megváltoztathatatlanná tenni. Minden bíróság a javadra fog dönteni, ha a levelezést és a szerződést eléjük tárod. Nem muszáj közhiteles dokumentumoknak születni, és a ráutaló magatartás a digitális aláírással nem rendelkező levelekből, emailekből és dokumentumokból is kiderül.

[Még a WinXP korszakban volt VeriSign-os digitális aláírásom (email) mert saját névre szóló domainem is volt, és arról leveleztem. Az outlook express-es emailjeimet is alá tudtam írni vele digitálisan, meg az összes office által előállított dokumentumot, tehát a word és excel fájlokat is. De aztán valahogy elkopott ennek a népszerűsége és egy idő után már én sem hosszabbítottam meg. Most is csak a pdf formátumú fájlok aláírására használom a kormányzati rendszert.]

2023. júl. 12. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

F.Y.I.


Ez végre egy hasznos, jól összefoglalt tudás anyag a témában. Az ekozig -től kaptam. Egészségetekre :


"Az AVDH szolgáltatás nem aláírást hoz létre, a szolgáltatás a dokumentum hitelesítés egyik metodikája. Ez csak Magyarországon van és csak Magyarországon értelmezhető, KAÜ alapján azonosítja a szolgáltató, de nem a saját elektronikus aláírása kerül rá, hanem a NISZ bélyegzője.


Azok számára, akik rendelkeznek KÜNY hozzáféréssel, a kormány a Nemzeti Infokommunikációs Zrt.-n (továbbiakban NISZ Zrt.) keresztül úgy biztosít (nem valódi) „elektronikus aláírást-hitelesítést”, hogy az elektronikus aláírás (valójában bélyegző) ténylegesen nem az aláíróé, hanem a NISZ Zrt.-é, meghatalmazottként látja el a dokumentumot az “aláíró” megbízásából. Az aláírt dokumentumon tehát a NISZ Zrt. elektronikus bélyegzője szerepel, de hozzákapcsol egy meghatalmazást, amin szerepelnek a megbízó természetes személyazonosító adatai, és a jogszabályi hivatkozás, amely szerint az okirat teljes bizonyító erővel bír (Pp. 325. § (1) bekezdés g) pont) és hiteles (Vhr. 12. §).



Az AVDH kifejezetten közigazgatási ügyek használatára jött létre, ezzel biztosítva, hogy az adott személynek nem kell digitális aláírással rendelkeznie, de közigazgatási ügyeit tudja intézni elektronikusan, ehhez a korábban említett KÜNY regisztrációra van csak szükség: Ügyfélkapu, Elektronikus személyi igazolvány, Ügyfélkapu+, Telefonos azonosítás vagy Arcképes azonosítás. Ezt az AVDH hitelesítést, hogy kik fogadják el, vagy hogy az adott ügy intézéséhez elegendő, pontos állást az eljáró szervezet tud foglalni.

Az elektronikus aláírások és bélyegző tanúsítványok esetében egységes szabályozás van, amely Európai Unió szintű, tehát rendeleti szinten van szabályozva. Ezzel elérhető az, hogy kialakulhatott az Unióban egy technológiasemlegesség, tehát nem az van meghatározva, hogy milyen technológia alkalmazásával hozható létre elektronikus aláírás, hanem azt a megközelítést követték, hogy milyen követelményeknek kell teljesülnie ahhoz, hogy elektronikus aláírásról beszélhessünk. E mellett a másik nagyon fontos az átjárhatóság.


A tagállamok bizonyos feltételek mellett, de elfogadják egymás elektronikusan aláírt dokumentumait, sőt, ha megfelelő nem is utasíthatják azt el.

Ehhez az is kell, hogy ne csak képesek legyünk elektronikus aláírást létrehozni, hanem azt ellenőrizni is tudjuk. Kétfélre érvényességről beszélünk: műszaki és jogi. Egyértelmű, hogy az elektronikus aláírás a titkosítás műveletére épül, így ez alapvetően matematika és informatika elegye.


Vannak az EU-ban végrehajtási aktusok, amelynek köszönhetően meghatározásra került, hogy milyen a műszakilag jó aláírás.

Vannak elektronikus aláírást ellenőrző szoftverek (ilyen pl. a KEAASZ, eKAT) amelybe berakva az aláírt dokumentumot megállapítja az EU-s elvárások alapján, hogy az érvényes-e, szabványos-e vagy sem. E mellett a jog is társít joghatást ezen dokumentumokhoz, ez egy kettőség.

Az EU-s fő Rendelet az eIDAS, mely meghatározza, hogy működnek bizalmi szolgáltatók, akik bizalmi szolgáltatásokat nyújtanak. Ilyen bizalmi szolgáltatás az elektronikus aláírás, elektronikus bélyegzés, de az elektronikus aláírás ellenőrzése is. A bizalmi szolgáltatókra számtalan előírás, követelmény, szabvány vonatkozik, amit be kell tartani.


A Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt., mint kijelölt kormányzati hitelesítés-szolgáltató egy bizalmi szolgáltató Magyarországon. Szolgáltatásait nyújtja állampolgároknak és nyújtja az úgynevezett közületi ügyfeleknek (államigazgatás, önkormányzat). Az állampolgári szolgáltatása az elektronikus személyazonosító igazolványhoz kérhető elektronikus aláírás szolgáltatás.

Milyen joghatás kiváltására alkalmasak ezek?


Itt mindig két dolgot kell, mint alapfeltétel megvizsgálni:

1. a tanúsítvány maga minősített?

2. az aláíró tanúsítványhoz tartozik-e úgynevezett minősített elektronikus aláírást létrehozó eszköz.


A minősített tanúsítványon alapuló fokozott biztonságú elektronikus aláírást nem rendezi az EU-s rendelet ezért ennek elfogadhatósága EU-s szinten nincs meg, illetve bizonytalan; magyar jogrendben ez rendezve van. A minősített aláírás az, ami minden tagállamban joghatás kiváltására alkalmas.

Az Elektronikus Személyazonosító Igazolványon (továbbiakban eSZIG) lévő eSIGN minősített aláírást hoz létre, mivel 1. a tanúsítvány maga minősített 2. van egy chipkártyás tárolóelem, ami a minősített eszköz, ez EU tagállamban is értelmezhető.


Az ESIGN csak magánjogi esetekben alkalmazható – céges, munkahelyi ügyekben nem!

Nemzetközi ügyekben csak minősített aláírást alkalmazzunk, de a magyar jogban is vannak olyan ágazati jogszabályok, ami előírja az eljárásban a minősített aláírást.


E-mailek hitelesítésére csak eSZIG-el van lehetőség, AVDH szolgáltatással ezt nem tudja megtenni."

2023. júl. 22. 19:38

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!