A kondenzátor és a tranzisztor fogyasztónak számít?
szigorúan energetikai értelemben igen, hiszen mindkettőnek van vesztesége, amit az energiaforrásból pótolni kell, a működéshez.
azonban a "fogyasztó" szó köznapi értelmében nem szoktuk annak tekinteni, mivel a fogyasztásuk elhanyagolható az általuk (és az egyéb, a kapcsolásban lévő) működtetett berendezéshez képest.
tehát köznapi értelemben a "végeredményt" tekintjük fogyasztónak, (izzó, led, hangszóró, szervomotor, stb.) de az azokat működtető egyéb elemek működéséhez is szükség van energiára.
minden, az áramkörben levő elem fogyaszt energiát, így maga a vezeték, ami az alkatrészeket összeköti, az is.
miután energiát fogyasztanak, hulladékhő is keletkezik, ezért kell pl. az erősítők végtranzisztorait, vagy a számítógép processzorát hűteni. (ugyanezt "csinálja" a vasaló is, csak ott a cél maga a melegedés...)
igen a tranzisztor, vagyis dióda PN átmenetből épül fel, és az elektronok áthajtásakor a határrétegen töltésveszteség lép fel, amint felbontod a kialakult diffúziós és az ezellen kialakult drift feszültségek egyensúlyát.
A kondenzátoroknál a fegyverzetek közti szigetelés is csak kvázi szigetelés, egyébként minden ún "szigetelés" kvázi, mint tudjuk minden anyag képes elektronok vezetésére, csak az egyik anyagnak kevesebb- másnak több energia szükséges a gerjesztéshez. Ezt az összefüggést Ohm törvénynek is szokás nevezni. Kondenzátoroknál ezt Delta veszteségnek hívják, vagyis szivárgási áramnak, ami pikoamper nagyságrendű
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!