Egy tekercs mindig így működik egy hálózatban?
Ha a hálózatban van egy kapcsolóm, ami zárva van, majd mondjuk t=0 pillanatban kinyitom, akkor amikor zárva volt a kapcsoló ( t < 0 pillanatban) a tekercs mindig rövidzárként viselkedik?
Amikor meg kinyitom a kapcsolót, akkor azt úgy kell elképzelni, mintha egy szakadás lenne a kapcsoló helyén és minden ami csatlakozott hozzá az olyan mintha ott sem lenne?
Illetve ugyanez igaz a kondezátorra is, csak az rövidzár helyett szakadásként viselkedik t < 0 időtartományban?
Attól is függ, hogy egyenáramú vagy váltakozóáramú hálózatról van szó. Egyenáramú hálózatban az ideális tekercs (állandósult állapotban) rövidzárként viselkedik, a valóságos tekercsnek van valamekkora egyenáramú ellenállása. Váltakozóáramú hálózatban az ideális tekercs induktív reaktanciaként viselkedik, a valóságos tekercsnek az induktivitásán kívül ellenállása is van, ezért induktív jellegű impedanciaként viselkedik.
Egyenáramú hálózatban az ideális kondenzátor (állandósult állapotban) szakadásként viselkedik, a valóságos kondenzátornak van valamekkora átvezetése, nagy ellenállásként viselkedik. Váltakozóáramú hálózatban az ideális kondenzátor kapacitív reaktanciaként viselkedik, a valóságos kondenzátornak a kapacitásán kívül veszteségi ellenállása is van, ezért kapacitív jellegű impedanciaként viselkedik.
Ha nyitod a kapcsolót, akkor annak helyén szakadás van.
Értem, köszi. Akkor ez zavart össze, hogy a kondenzátor és a tekercs árama és feszültsége is időfüggő. És azt hittem ez automatikusan azt jelenti, hogy váltakozó áramról van szó, mert olyat is olvastam, hogy ha állandó áram folyik és állandó a feszültség is akkor mivel a tekercs feszültsége az U = L * dI/dt így konstans deriváltja 0 tehát 0 lesz a feszültsége és ezért lesz a tekercs rövidzár mert 0 feszültség esik rajta ha állandó értékű áram folyik. Míg kondenzátornál pedig az áram lesz nulla, mert ott meg I = C * dU/dt és itt is ha a feszültség konstans akkor a deriváltja 0 és az áram is 0 lesz, ezért viselkedik szakadásként. És én ebből azt szűrtem le, hogy egyenáramú hálózatnál mindig konstans az áram/feszültség, ezért biztos váltakozó áramról van szó.
Egy olyan kérdésem lenne még, hogy látom a pontszámodból, hogy minden kérdés alá hasznos, jó válaszokat írsz és eléggé értesz a témához. Tudnál esetleg ajánlani valami könyvet, vagy valamit amivel tudnál bővíteni a tudásom? Ezt a tudást te iskolában szerezted, egyetemen, vagy pedig utána olvastál?
" olyat is olvastam, hogy ha állandó áram folyik és állandó a feszültség is"
Ha egyenáramú hálózatban egy kapcsolót kapcsolgatsz amivel megszakítod vagy zárod az áramkört az már változást jelent.
„És én ebből azt szűrtem le, hogy egyenáramú hálózatnál mindig konstans az áram/feszültség, ezért biztos váltakozó áramról van szó.”
R-L és R-C körök egyenfeszültségre kapcsolásakor és lekapcsolásakor átmeneti jelenségek zajlanak le. Ezekről például itt olvashatsz:
R-L és R-C körök váltakozófeszültségre kapcsolásakor és kikapcsolásakor is vannak átmeneti jelenségek, de azok bonyolultabbak, mert nem mindegy, hogy a be- és kikapcsolás a szinuszhullám melyik időpillanatában történik.
Sok könyv van, például, ezek:
[link] félév--/Villamosságtan III/általános/V-TanS.pdf
Ezeken kívül számtalan mást is találsz, ha beírod a keresőbe: „elektrotechnika” vagy „villamosságtan”.
Ami a könyveket illeti, szintén attól függ, hol vagyunk agyilag. Ha a középiskola első osztályában, akkor okésak az eddig olvashatóak. Ha villamosmérnöki karon valahol az MSC-ben, akkor nem. Akkor:
Geszti: Villamos művek, illetve újabb kiadásban Villamos Energiarendszerek
Bán: Villamosenergiarendszerek elektromágneses tranziensei
Bán: Villamos hálózatok tranziens folyamatai
L.V. Bewley könyvei
...
8
Nehogy már azt gondold, hogy csak az erősáramú, villamos energetikával foglalkozó könyvek a jók. Az elektrotechnika, nemcsak a villamos energetikából áll, rengeteg elektronikai könyv is létezik. Például csak egy: Barta István: Rádiókészülékek és erősítők
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!