Ha van egy "kis" erőssítőm amivel szeretnék egy nagyobb hangszórót meghajtani elég egy transzformátort tenni az erősítő kimenetére?
Kíváncsi vagyok működne-e a dolog, az erősítő egy fejhallgatóból kiszedett kis vacak (5v tápfeszről megy) elég a ki jövő jelet feltranszormálni ahoz hogy nagyobb hangszórót tudjak vele hajtani vagy ez nem ilyen egyszerű?
Lelkes amatőr vagyok ne kövezzetek meg. A válaszokat előre is köszönöm.
A teljesítményt kell növelned.
A kimenetre kötött transzformátorral ezt nem tudod megtenni.
# 3-nak.
Vannak 40-100W-os közösségi erősítők (iskola, sportpálya, pályaudvar stb.) amelyek nem 4-8-15 Ohmosak és nem közvetlenül csatlakoznak a hangszórókra.
100V-os kimenetűek és így nagyobb távolságra lehet több hangszórót elhelyezni, hogy elkerüljék a nagyobb veszteséget.
És mi van a kihelyezett hangdobozba a hangszórón kívül?
Egy transzformátor (100V-os hangfrekvenciás primer tekerccsel, meg nem mondanád kinézetre, hogy az nem hálózati) amelyik a beépített hangszórónak letranszformálja a neki megfelelő (4-8-16 Ohm) impedanciára.
Hogyan csinálná, ha szerinted egyenáram érkezik? Tud valamit?
Az erősítő kimenetére kapcsolt transzformátorral a kimeneti feszültséget fel lehet transzformálni, de ettől a teljesítmény nem lesz nagyobb, sőt a transzformátor hatásfoka miatt kevesebb lesz. Ezenkívül elromlik a hangszóró illesztése az erősítőhöz. Tegyük fel, hogy az eredeti hangszóró 8 Ω-os és te az erősítő kimenetére kapcsolsz egy 1:2 áttételű transzformátort és ennek szekunderére kapcsolod a hangszórót. A transzformátor nem csak a feszültséget, hanem az impedanciát is transzformája, az áttétel négyzetével. Ezért az erősítő már nem 8 Ω-osnak „látja” a hangszórót, hanem 8/4=2 Ω-osnak. A transzformátor miatt leromlik a frekvencia és fázismenet, növekszik a torzítás, romlik a hatásfok, vagyis ettől csak rosszabb lesz. Ezenkívül ide egy egyszerű transzformátor nem is igazán felel meg, ilyen helyekre speciális felépítésű, kis szórt reaktanciájú és kis szórt kapacitású úgynevezett kimeneti transzformátort használnak. Ezeket is csak olyan esetekben, amikor a hangszórót illeszteni kell a végerősítőhöz, ez az elektroncsöves erősítőknél, illetve a korai tranzisztoros erősítőknél fordult elő.
Az erősítő kimeneti teljesítményét a tápfeszültség növelésével, vagy kisebb impedanciájú hangszóróval lehet növelni. Viszont mindkét esetben több szempontot kell megvizsgálni, hogy ez lehetséges-e.
"...és a hangszóró fele is ez megy ki"
Nem. Oda váltóáram megy.
Miért lenne egyenáram? Mert arról működik?
3
Az első mondat igaz, a többi nem, vagyis a kimeneti teljesítmény ilyen módon nem növelhető. Ha kicsit belemélyedsz az elektronikába, akkor rájössz, hogy az elektronikai eszközök egyenfeszültségről működnek, de a hangszóróra a hang ütemének megfelelő váltakozó feszültség kerül. Vannak olyan erősítők, amelyek kimenete egy kondenzátoron keresztül csatlakozik a hangszóróra. A kondenzátor nem engedi át az egyenfeszültséget. Aztán vannak olyanok, amelyek eleve tartalmaznak kimeneti transzformátort, például az elektroncsöves erősítők többsége.
Nézelődj náluk, a KIT-ek között:
Kapsz egy előmaratott és előfúrt panelt amin minden alkatrész helyét felírták, és megkapod hozzá az összes alkatrészt, és egy összeszerelési útmutatót. Neked CSAK forrasztgatnod kell.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!