Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Mi értelme van a szuperpozició...

Mi értelme van a szuperpoziciónak egy elektromos hálózat számításánál?

Figyelt kérdés

Tehát arról beszélek, amikor egy hálózatban több forrás (áramforrás, feszültségforrás) szerepel és akkor a kérdezett feszültséget/áramot úgy ki lehet számítani, hogy a 1 forrást aktívan hagyunk a többit pedig dezaktivizáljuk (fesz.forrásból rövidzár, áramforrásból meg szakadás lesz ilyenkor) és így kapunk valamit, majd ugyanezt végigjátszuk az összes lehetséges módon, hogy 1 aktív a többi meg nem, végül pedig ezeket összeadjuk és amit így kapunk az lesz a kérdezett áram/feszültség.


Ennek mi értelme van, mert amikor ezt csináljuk, hogy 1 aktív a többi pedig nem és így kell kiszámolni a feszültséget/áramot, akkor ezt feszültségosztással/áramosztással/kirchoff törvényekkel/csomóponti potenciálok/hurokáramok módszerével oldjuk meg, csak az ereditnél egy egyszerűbb hálózatra és sokszor.

De ezek a módszerek működnek bonyolultabb hálózatokon is, akkor mire jó ez, hogy leegyszerüsítjük a hálózatot és megoldjuk ugyanazzal a módszerrel, mint amivel amúgy a nehezebb, nem leegyszerűsített formáját is meglehetne?



2022. dec. 14. 10:05
 1/5 anonim ***** válasza:

Egy bonyolultabb, több generátort tartalmazó hálózat számítása például Kirchhoff törvényeinek közvetlen alkalmazásával bonyolult, többismeretlenes egyenletrendszer megoldását igényli. A hurokáramok és a csomóponti feszültséget módszerét mi nem tanultuk, de régebben utánanéztem. Nekem a hurokáramok módszere nagyon elvont, a csomóponti feszültségek módszere sokkal logikusabb. Ezeknél is többismeretlenes egyenletrendszert kell megoldani, bár kevesebbet, mint Kirchhoff törvényeinek közvetlen alkalmazásakor. Ilyenkor a tévesztésre is nagyobb esély van. A szuperpozíció alkalmazásával – bár lehet, hogy több számítási munkával jár – ezek a számítások önmagukban egyszerűbbek, mert az egyes lépéseknél mindig csak egy generátor lesz a hálózatban. Éppen le is írtad a lényeget: „az eredetinél egy egyszerűbb hálózatra oldjuk meg és sokszor.”

Példaképpen keress egy olyan feladatot, amelyben van mondjuk 4-6 generátor, több ellenállás. Ezt oldd meg Kirchhoff törvényeinek közvetlen alkalmazásával és oldd meg a szuperpozíció alkalmazásával. Lehet, hogy az utóbbival többet kell számolni, de ezek a számítások egyszerűbbek, mint Kirchhoff törvényeinek közvetlen alkalmazásakor.

2022. dec. 14. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Viszont egy olyan hálózatnál ami max csak 3 forrást/generátort tartalmaz, ott nem nagyon van értelme használni, nem?


Mert mi tanultuk a szuperpoziciót, vagy inkább csak volt róla szó, de 3 generátornál egyik feladat sem tartalmazott többet amit megoldottunk, inkább mindent csak csomóponti potenciálok módszerével csinálunk, de akkor meg nem értem, hogy miért lett letanítva.

2022. dec. 14. 10:35
 3/5 anonim ***** válasza:
Azért a szuperpozició elve alapján számolni az pár egyszerű ellenálláshálózati egyszerűsítést jelent, amiben kevés elméleti gondolkodnivaló, és így tévedés lehet/van. Egyszerű és gyors módszereket bűn eltitkolni az oktatásban.
2022. dec. 14. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Értem, akkor az volt a probléma, hogy én "hálózat számítási módszerként" gondoltam rá, de ez igazából nem egy olyan "módszer" amivel hálózatot lehet számolni, hanem ez egy lehetőség amivel egy nehezebb hálózatot tudunk egyszerűsíteni és az egyszerűsétésekre a többi ismert módszert (áramosztás/feszültségosztás/kirchoff törvények, stbb..) lehet alkalmazni, ezzel pedig csökken a tévedés/számolási hiba esélye bonyolultabb esetekben.
2022. dec. 14. 11:24
 5/5 anonim ***** válasza:

4

Ez is egy olyan módszer, amivel hálózatot lehet számolni. Ahogy te is írtad, egy olyan lehetőség vagy nevezhető módszernek, amivel egy bonyolultabb hálózatot tudunk egyszerűbben kiszámolni. Egyébként, ha nincs megadva, hogy milyen módszerrel számolj, akkor azt a módszert választod, amelyik neked jobban tetszik. Egy feladat megoldása előtt érdemes átgondolni, hogy melyik módszerrel lehetne a legegyszerűbben megoldani és csak utána hozzákezdeni. Bár előfordulhat az is, hogy valamelyik módszert kiválasztod, elkezded azzal megoldani és közben jössz rá, hogy egy másik módszerrel egyszerűbb lenne.

2022. dec. 14. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!