Mi a megnevezése annak az elektromos elemnek amely csak egy irányba engedi át az elektromos áramot?
Hálózati áramot egy irányba? Ezt hogy tetszik érteni?
A dióda "csak" egyenirányítani fogja az áramot, azaz a váltakozó hálózati áramból egyenáramot fog csinálni.
Elszomor0t, hogy téged átengedtek az ltalános iskola 8. osztályán anélkül, hogy felismerték volna, fingod nincs a diódáról és az elektoronika alapjairól.
Komolyan gondolom.
A hálózati fesz színuszos váltófeszültség, tehát egy dióda az egyik félhullámot átengedi, a másikat levágja.
Ha egyenirányítani akarod, akkor négy diódából Graetz-kapcsolást kell csinálni, az befordítja a negatív félhullámot is pozitívba. Utána meg egy kondenzátor kell, hogy kisimítsa a hullámzást. Így működnek a hagyományos rendszerű, nem kapcsolóüzemű tápok.
Egy dióda is elegendő az egyenirányításhoz, de ez ritkábban és kisebb teljesítményeknél használatos. Az elektroncsöves korszakban jó néhány rádióban és tv-ben így állították elő az egyenfeszültséget. A szekunder oldalon középmegcsapolású transzformátorral két dióda is teljesen megfelel. Szintén a csöves korszakban a legtöbb rádióban ilyen egyenirányító volt. A kérdésről mindenkinek a dióda jut eszébe, pedig más egyenirányítók is léteztek: vákuumdióda, gáztöltésű dióda, higanygőz egyenirányító, szelénegyenirányító végül germánium- és szilíciumdióda.
Egyébként a hálózati feszültség közvetlen egyenirányítását akarod megvalósítani? Azzal vigyázz, mert az egyenirányító kimenete közvetlen kapcsolatban van a hálózattal, ami életveszélyes lehet.
Gyakran segít a reverse engineering.
Kérdező, mit akarsz megvalósítani, mihez kell, mit készítenél amivel kapcsolatban felmerült, hogy csak egy irányba menjen az áramod?
Megfelelően méretezett ups-t bedugsz a hálózatba, s a kimenetére bedugod az "érzékeny" készüléket. Pl.: számítógép, stb.
Nagyobb teljesítményűek ára jelentősen növekedik, azaz mosógéppel, stb. ez nem igazán működne.
Egyébként a te elképzelésed is megvalósítható, de egy nagyon rövid áramszünet így is lenne.
A szünetmentesek alapból képesek a feladatukat elvégezni átalakítás nélkül.
Azt mindegyikről elmondhatjuk, hogy akkuról működik, amiból korlátozott a kivehető teljesítmény. Ha az egész lakást ezzel szeretnéd táplálni alkalomadtán, azt azért méretezni kell. Azt is, ha csak pl. a világítás, tv, számítógép menne róla.
Egy egyszerű UPS nincs szinkronban a hálózattal, már csak ezért sem kapcsolhatod rá párhuzamosan.
Az elvi elgondolás nem rossz, csak ugye ha a hálózatod épp a pozitív félperiódusban van rákapcsoláskor, az invertered meg épp a negatívban, akkor zárlati áram alakulna ki. Arról ne is beszéljünk hogy esetleg nem szinuszos invertert használsz.
Ha esetleg sikerülne is szinkronban összekapcsolni valami véletlen folytán, akkor is idő után az invertered periódus idejének eltolódása ismét szinkron hibát szülne.
A nagy ipari szünetmentesek folyamatosan szinkronizálnak a hálózati frekvenciára.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!