Hogyan történik egy led izzó (E27 vagy E14) dimmelése? Milyen eszközre van hozzá szükségem? Mi történik a háttérben?
Gyakorlatilag vezérlő nagyon gyorsan le-fel kapcsolgatja a ledet ezzel éri el, hogy sötétebbnek látjuk.
Van ami a led feszültségét szabályozza de ezzel változik a led színe is.
Ezt leginkább RGB ben használják.
Vannak olyan izzók amikben változtatható, hogy a kis ledekből hány kapcsoljon be de ezeket nem otthoni használatra gyártják.
Vigyázz, csak a dimmelhető E27, E14 fényforrásokkal fog működni a dolog.
Amelyik nem ilyen, az próbálja a fázishasítással rövidebbre vett sinus félperiódus alatt felvett energiából biztosítani a maximális fényerőt, aztán ha már nem megy, akkor vagy vibrálni fog, vagy kialszik.
Amelyik dimmelhető, az figyeli hogy történik-e a betáp oldalon fázishasítás, és ha igen, akkor ennek a függvényében változtatja a saját belső tápj működését, csökkenti a trafóra jutó jel kitöltési tényezőjét, és ezzel a szekunder oldalon a LED-ek fényerejét.
Egyes elveteműltebb fényforrásokban a fő fehér ledek mellett van pár darab sárga, és pár narancsárga led is, ezek a fényerő csökkenése mellett próbálják utánozni a volframszálas izzó sárgás, vagy vöröses fényét. Egész meggyőző, itthon egyik lámpákban ilyen van.
Fontos: ne izzóhoz való, hanem kifejezetten ledes dimmerrel használd.
"Láttam a boltokban wolfram szálas izzókhoz készített dimmereket, amik a sinus görbe módosításával elérik, "
Nem láthattál olyat, ami módosítja a szinuszt. Olyat viszont igen, ami kapcsolgat és változtatható a kikapcsolt és bekapcsolt időszak aránya, azaz a kitöltési tényező. Igen, ez izzónál jó, mert nem hűl ki teljesen közben a szál.
" Viszont a LED egyenáramról működik, így nem teljesen értem hogyan működnek a dimmelhető E27/E14 izzók."
Ugyanígy. A dimmelhető ledes táp tudja a kitöltést érzékelni, és a led oldalon az egyenáramot ugyanúgy szaggatni, vagy annak megfelelően áramot korlátozni.
A nem dimmelhető ledes fényforrások meg eltérően viselkednek, van ami villogni kezd, van ami lekapcsol, az alkalmazott kapcsolás függvénye.
"Nem láthattál olyat, ami módosítja a szinuszt."
Pedig a dimmerek hagyományos triakos fázisszög vezérlős megoldása meglehetősen módosítja.
A Schneider Asfora EPH6600121 fényerőszabályozó jó led-hez? Semmilyen leírás nincs a LED izzóról, hogy milyen fényerőszabályozó kell hozzá.
"Pedig a dimmerek hagyományos triakos fázisszög vezérlős megoldása meglehetősen módosítja."
Nem, az eredeti alak nem változik, csak ki és bekapcsol menet közben, de maga a jelalak érintetlen eközben.
Ilyen alapon a villanykapcsoló is befolyásolná a jelalakot ...
Ha ezt a logikát követjük akkor egy torzító erősítő sem módosítja a jelalakot csak hozzátesz meg elvesz egy kicsit...
No meg a négyszögjel is szinusz, csak vannak felharmonikusai?
A PWM jel meg tulajdonképpen azonos az asztalsima stabil DC feszültséggel, csak kapcsolgatva van?
N menjünk ennyire messzire...
Igen, van ilyen oldszkúl vélemény is... soros áteresztő tranzisztor, és jó veszteséges hagyományos trafós táp.
A bácsi bizonyára kurblival indítja a vászontetős Ford T-modelljét...
köszönöm szépen, a lassan 6 éves dimmelhető OSRAM LED fényforrásom jól van. Ráadásul ez dimtone, fehérből sárgáson át narancsvörös lesz a legkisebb fényerőn, mint egy izzó.
Az íróasztalomnál, ahol egész nap dolgozom, egy kétcsapos kompakt fénycsövet kiváltó LED fényforrás van, napi 12-14 órát működik, köszöni működik. Tavaly cseréltem ki, az elődje meghalt. Nem a LEDek, a tápjában valami, de csak roncsolással lehetett szétbontani. Előtte 7 évig működött.
De a többi lámpában is LED van mindenhol, a fenti szakértő által nem javasolt, szabványos foglalatba csavarható LED. Bíják a külteret, minuszokban is. Bírják beltérben a zárt búrát (kedvenc dumám a "zárt búrában meg fog sülni" - nem fog).
És a korszerű PWM helyett jkavasolja az úriember a semmire sem való soros áteresztő tranzisztoros szabályzást. Hát ha valami melegedni fog, akkor az a soros szabályzás. A PWM nem melegszik, párszáz Hz már elég a szemnek, hogy ne vibráljon. Amit a vibrálásról ír, az kamu, sötétzöld természetgyogyógyászok elképzelése. Egyébként a LED csak minimálisan vibrál: a fehér (2700-4000K lakásban használható tartományú) LEDekben gerjesztett fénypor adja a fényt, aminek elég hosszú utánvilágítása van, egyáltalán nem zavaró.
Csakis kapcsolóüzemű tápegységet érdemes használni, ezekben léteznek LED-hez szánt áramstabilizált típusok is. A trafó nem rázódik szét. Laptopok belső tápjában, PC-tápokban is ilyen trafók vannak, nem rázódnak szét. Viszont hagyományos trafós tápot már láttam tönkremenni nem egyet.
De a vélemény szemléltetésnek jó volt: amikor egy elavult, idejétmúlt teljesen szubjektív vélemény megtámogatására próbál valaki érveket és tényeket gyártani. Mintha azt magyarázná, hogy azért fúj a szél, mert a fák rázzák a leveleiket, és ezzel mozgásba hozzák a levegőt...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!