Napelemnél miért van szükség panelenként "optimalizálóra" ? Az ember azt gondolná bármit is csinál, beleépíthetnék azt a funkciót az inverterbe.
Ha két paneleknek eltérő a feszültsége, akkor a kettő között ez a feszültség áramot fog áthajtani.
Olyan mint amikor beteszel egy régi elem mellé egy újat a távirányítóba és az új elkezdi tölteni a régit és az is lemerül nagyon hamar. Ezért kell egyszerre cserélni az elemeket.
"beleépíthetnék azt a funkciót az inverterbe."
Sz@rból nem lehet várat építeni. Brit tudósok ugyan kísérleteznek rajta, állítólag jól lehet kenni, csak az íze sz@r.
Persze, be lehetne kötni minden cellát az inverterbe, de akkor meg az lenne a bajod, hogy fent van 30 tábla a tetőn, és másfél tonna kábel kell hozzá levezetni, hogy ugyanazt csinálja, mint a táblához csatlakoztatott optimalizálókkal.
Az optimalizáló elsősorban azért van hogy egy-két napelem ami árnyékba kerül (szomszéd fája, vagy a kémény árnyéka) ne csökkentse le a többi napelem termelését.
A napelemek közötti kisebb feszültségkülönbség az semmi az árnyékokhoz képest. Ha egy napelem árnyékba kerül akkor lezuhan annak az áramfejlesztése és optimalizáló nélkül ez befolyásolná a többi napelemet is.
Van olyan rendszer (SE), ami igényli a panelenkénti optimalizációt, más rendszer esetén opcionális...
Alapvetően azokra a panelekre szokott optimaliáló kelleni, ami olyankor kerül árnyékba, amikor a többi nem, és ezt huzamosabb ideig teszi, esetleg más irányba néznek a panelek.
A dolog háttere az, hogy a panelek sorba vannak kötve egymással. Ilyenkor a feszültségeik összeadódnak (tehát ez nem probléma), soros körben folyó áram viszont azonos. Ez azt eredményezi, hogy a kör áramát a legkisebb áramú panel fogja bekorlátozni, emiatt a napon lévő panelek sem tudnak rendesen termelni.
Erre megoldás az optimalizáló, ami próbálja fenntartani a kör áramát (a feszültség rovására, ugye P=U*I), akár annak az árán is, hogy teljesen kiiktatja az adott panelt.
Ennek eredménye lesz, hogy a többi panel termelését (a kisebb áram okán) nem rontja el, sőt, valamennyit ő is képes lehet termelni.
Az áramkör természete miatt (soros körben az összes elemen ugyanakkora áram folyik) az inverter nem tud önmagában mit kezdeni a jelenséggel, ahhoz az kellene, hogy minden panelt egyesével huzalozzanak az inverterig... nyilván ezzel elég sok lenne a probléma.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!