Hálózati feszültség csökkentésére milyen lehetőség van?
#14: Nem csak hogy kötözködni akarsz, hanem másokat oktatsz ki és becsmérelsz úgy, hogy neked nincs halvány lila gőzöd sem az alapdolgokról.
Először is a 230V az effektív érték, ennek a csúcsértéke 325V. De ez a lőtéri papírkutyát sem érdekli jelenleg.
Aztán meg így szól a rendelet: "Az áramszolgáltatóknak a kisfeszültségű hálózaton az MSZ 1:1993 szabvány szerint, a mérőhely csatlakozási pontján a feszültséget Un = 230 V + 7,8% - 7,4% kell tartani." Aztán folytatódik a kivételekkel, hogy mennyi ideig lehet picit még több vagy kevesebb.
Tehát hivatalosan a hálózati feszültség 212,98V és 247,94V közt lehet. Nem tudom, honnan veszed a 240V-ot, lehet annyi is, de nem abból kell kiindulni.
Viszont a kérdés továbbra sem ez volt, hanem hogy miként lehetne ezt házilag némiképp csökkenteni.
Szabályosan, biztonságosan az egész házban sehogy.
Amit nagyon védeni szeretnél ahhoz vegyél szünetmentes tápot és arról használd.
#21, én ugyan melletted vagyok a butatökökkel szemben, de, mint a #11-ből kiderül, a te félretájékoztatásaidat sem hagyom szó nélkül. Ha már ott a #11-ben kiderült, hogy a 7,4 % egy marhaság, akkor miért ragozod tovább? Ebből a #21 idézetből kiderül, hogy ez a nagypapád korából való cikk, mert az MSZ 1:1993 után lett MSZ 1:2002, tehát a cikket a 90-es években írták. Az MSZ 1 egyébként nem foglalkozott a tűrésekkel, kivéve az 1993-as a 220-ról 230 V-ra való névleges feszültségáttérés menetrendjével (ezért elvi hiba a szerzőtől erre hivatkozni), és a 2002-es szabványban már csak utalás van a nemzetköziből átvett EN 50160-ra.
Ma tehát a feszültség minőségére vonatkozó szabvány az MSZ EN 50160:2021 Egyesített Változat, amelynél az Üzletszabályzatok, melyeket az Energiahivatal hagy jóvá, szigorúbbak, kisebb tűrést engednek meg. Értékek a hozzászólásokból kihüvelyezhetők lennének, de bemásolom ide a fontosabbakat (bár az egyik paraméterre való előző másolatomat több butatök lenullázta :D ), és a többi címszavat, melyekről még a szabványban szó esik, tűrést, stb. részletezve:
- A fázisfeszültség effektív értékének egyhetes mérése alatt (bármely héten) a 10 percre átlagolt értékek 95 %-ának az UN (névleges feszültség) +7,5 / -7,5 % tartományában kell lennie.
- Ezen túlmenően az egy hetes mérés valamennyi 10 perces átlagértékének a névleges érték + 10 / -10 % tartományába kell esnie.
- A feszültség növekedés mértéke naponta néhányszor rövid időre (max 3 perc) túllépheti az Uc +15 %-ot, de az Uc +20 %-ot nem haladhatja meg.
Szó esik még az alábbi paraméterekről, tűrés, darabszám, stb megadásával:
- Letörés
- Rövid idejű kimaradás
- Hosszú idejű kimaradás
- Túlfeszültség ilyen-olyan
- Aszimmetria
- Felharmonikus
- Flicker
- Jelfeszültség
Elvileg lehet kapni túlfeszültség levezetőt, 255V-ra is.
Ha ilyet bekötök és felmegy a feszültség mondjuk 257V-ra, akkor ez tönkremegy, vagy képes folyamatosan levezetni a 255V feletti feszültséget?
És hova vezeted le fölös elektronokat? A lefolyóba? :D
Ez nem így működik kérdező. Ha túlfesz van akkor lekapcsol.
"képes folyamatosan levezetni a 255V feletti feszültséget"
Nem. Igen kis energiatartalmú impulzust tud levezetni.
25: az nem arra való, impulzus levezetésére van tervezve, nem üzemszerű áramra, illetve igaz amit 26 írt.
Nálad az a gond, hogy az a trafó amiről az utcád és a házad kapja a 400/230 V-ot, túl nagy feszültségre van állítva. Emiatt van éjszaka is 240 V körül.
Amikor kisüt a Nap és elkezd termelni a napelem, az inverter betáplálna, de egy bizonyos szint felett leszabályoz, hogy ne legyen túl magas a feszültség. Így kihasználatlan a napelemed, (áll benne a pénzed és termelhetne többet is) és a 270 V már árthat több fogyasztónak is. (Tápok melegednek, kondenzátorok durranhatnak el, az inverteres klímának is megviseli a tápját, de még a hagyományos villanymotorok is jobban melegszenek, túl vannak gerjesztve a vasmagok, stb.)
Mindenképpen jelentsd a szolgáltató felé, köteles vele foglalkozni mert nappal meghaladja a szabványos feszültségszintet!
Technikailag az fog történni, hogy az utca végén lévő 20/0,4 kV-os trafón állítani fognak, lehetőleg minél kisebbre állítva a szekunder feszültséget. Így a napelem tud rendesen termelni, és a cuccok se mennek tönkre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!