A konnektorba csatlakozott álló lámpa, vagy fém vázu készülékek "ráznak", mitől lehet?
Amikor a töltőre helyezem az ipad-emet, akkor a fém hátlapján érezni, mintha áram alatt lenne, nem csíp/ráz, ilyen bizsergető érzés ha végig huzom a hátlapján az ujjam. A villanyszerelő szerint a konnektor földelve van, így az elméletileg nem lehet a baj forrása. De nem tudtuk kideríteni mitől lehet, néha nem is érezni.
A macbook mivel fém vázas, ott talán komolyabban lehet érezni. De nem tudjuk mitől lehet ez, van olyan konnektor ami nincs földelve, ott is ezt érezzük.
Valakinek valami ötlet, vagy találkozott-e már ilyen problémával?
Köszönöm
Ugye ez csak szálcsiszolt fém (fontos, hogy nem lakkozott) felületű eszközönél tapasztalható? És csak akkor, amikor óvatosan húzod rajta az ujjadat, lassan és épp csak kozzáérve. Amint rendesen megfogod, vagy abbahagyod az ujjad mozgatását, megszűnik az érzés, ha jól gondolom.
Kapacitív úton folyik némi áram. Minden le van szigetelve a lámpában is, az iPad töltő is szigetelt, de mégis mint egy kondenzátor, úgy működik. A készülékek nem földeltek, így a fém burkolat potenciálja "lebeg" nincs sehova sem kötve. A lámpánál a belső vezetékezésen keresztül, az iPadnél a töltőn keresztül mégis van némi kapacitív csatolás a fázis felé. Ez pikofarad nagyságrendű, így csak mikroamperek tudnak folyni rajtad keresztül. Amikor ráfogsz, ezért is nem érzed, mert megő a felület, lecsökken az áramsűrűség a bőr felületén. Amikor csak épp hogy hozzáérve mozgatod az ujjad, akkor alig van érintkezési felület, így meghaladja az idegsejtek ingerküszöbét az áramerősség.
Nem mérhető. Váltakozó áram mérésben a kommersz multiméterek különösen gyengék. Vagy egyáltalán nincs benne, csak egyenáram mérés, vagy csak 200 mA a legkisebb méréshatár. Esetleg 2 mA. De itt nagyon kis áramokról van szó. És a készülékek szigetelését (na jó, az iPad-ét nem de a töltőjét igen) nagyfeszültségű átütésvizsgálóval ellenőrzik. Azt hiszem 5kV az előírás. Ha magyarországon engedélyezett a készülékek forgalmazása, akkor az alábbi teszteken biztos átment:
folytatás:
De ha feszültséget mérnél a fém házon, azzal sem mennél sokra. Azt mérné a műszer, amit leírtam. Csak ijesztően magas értékeket mutatna esetleg, mivel az ember száraz bőrrel párszáz kiloohm, a multiméter viszont több tíz megaohm belső ellenállású, így mivel a feszültségosztó alsó tagja jóval nagyobb, nagyobb lesz a feszültség is amit mér.
"A villanyszerelő szerint a konnektor földelve van, így az elméletileg nem lehet a baj forrása."
Nem változna akkor sem ha nem így volna.
"Valakinek valami ötlet, vagy találkozott-e már ilyen problémával?"
Ez csak neked probléma.
Köszönöm mindenkinek a válaszát!
Megerősítésképpen, akkor ez így nem okoz gondot és használhatjuk megfelelően a készülékeket?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!