Ha az ellenálláson nem folyik áram akkor az rövidzár lesz, vagy pedig nem lesz benne a hálózatban?
Itt egy feladat:
Azt írja, hogy az R0 ellenálláson 0 áram folyik. Ekkor az R0 ellenállás a hálózatból eltűnik és csak egy sima vezeték/rövidzár lesz ott helyette, vagy pedig az egész R0-at tartalmazó ág eltűnik?
Tehát így fog kinézni:
1.: [link]
vagy pedig így?
2.: [link]
"amikor eredő ellenállást kell számolni akkor a rövidzárat úgy kell figyelembe venni mint egy 0 ohm-os ellenállást"
Miért, amikor egy körben van két sorosan kapcsolt ellenállás, akkor te a közöttük levő vezetékre (rövidzár) is számolsz valami ellenállást???
Most kéne abbahagyni mára, mielőtt végképp félreértesz mindent. Vagy hosszabb időre.
Rendben, köszi szépen, ez sokat segített.
2 dolgot nem értek csak, az egyik, hogy
"Azt kell elérni, hogy az R0 ellenálláson ne folyjon áram. Ehhez az szükséges, hogy az R3 ellenálláson eső U3 feszültség egyenlő legyen az R6 ellenálláson eső U6 feszültséggel"
Ezt nem értem, hogy ha az U6 és az U3 feszültség egyenlő akkor miért nem folyik áram az R0-as ellenálláson, tehát ez miért szükséges, hogy az U6 és az U3 feszültség megegyezzen?
A másik pedig, hogy az R4-es ellenálláson eső U4 feszültség az lényegében ugyanaz mint ami az Rx ellenálláson (Rx = Rx=R4×(R5+R6)) lévő Ux feszültség?
R3 és R6 jobboldalt össze van kötve. Ehhez a közös ponthoz képest, ha R3 és R6 másik pontjain is azonos a feszültség, akkor az R0 ellenállás két pontja között nem lesz feszültség különbség. Ez akkor teljesül, ha R3 és R6 ellenállásokon azonos feszültség esik.
Az R4 ellenálláson eső U4 feszültség egyezik az Rx ellenálláson eső Ux feszültséggel. Azonban ennek kiszámításakor figyelembe kell venni azt, hogy R4-gyel párhuzamosan van kapcsolva a sorosan kapcsolt R5 és R6.
A példában ezt Rx-szel jelölték: Rx=R4×(R5+R6)=R4(R5+R6)/(R4+R5+R6)
Ez van sorosan kapcsolva az R2-vel, így az Rx-en és az R4-en eső feszültség:
Ux=U4=U·Rx/(R2+Rx)
Az, hogy rájöttem az egész feladatot rosszul értelmeztem.
Én kivettem a feladatból az R0 ellenállást mivel azt írta, hogy az árama 0, és ezt a rajzot néztem: [link]
De az eredeti rajzot kell nézni amiben benne van az R0, mivel nem az a feladat, hogy nincs ott az R0 ellenállás, mert 0 az árama, hanem az, hogy én oldjam meg azt, hogy 0 legyen rajta az áram.
És ebből sikerült rájönnöm a válaszból arra is, hogy ekkor a feszültség is 0 lesz rajta, ohm törvénye miatt. Mivel az R0-nak van valami értéke, az I árama 0 és I = U/R-ből az jön ki, hogy 0 = U/valami, és hogy 0-át kapjunk így az U-nak is 0-nak kell lennie.
Tehát azt kell megoldani hogy annak a 2 csomópontnak ami közé az R0 van kapcsolva 0 legyen a potenciálja.
Igazából a feladat szempontjából kiveheted R0-t, vagy tehetsz a helyére rövidzárat, vagy akármekkora ellenállást, mert, ha R1-et a megadott feltételnek megfelelően határozod meg, akkor R0-n nem folyik áram. Ennél a példánál úgy egyszerűbb számolni, ha kiveszed az R0-t.
Amit 17-ben írtál, kissé pontosítanám: abból kell kiindulni, hogy abban a két csomópontban, ahova az R0 van kapcsolva, egymáshoz képest nulla feszültség legyen. Vagy, ami ennél a kapcsolásnál ezzel egyenértékű: az R3 és R6 közös pontjához képest ezen ellenállások másik pontjain – ahova R0 van kapcsolva – azonos feszültség legyen.
Először figyelmesen el kell olvasni mi a feladat, aztán egy kicsit gondolkodni, hogyan lehetne ezt megoldani a már ismert összefüggések alkalmazásával. Az volt a probléma, hogy a megadott feltételek nélkül akartál feszültségosztókat számolni. Meg az is – de ez nem a te hibád – hogy a feladat megoldását igencsak elnagyolták.
Ezekkel az ellenállás értékekkel R1-re egész szám adódik:
R2=20 Ω, R3=10 Ω, R4=22 Ω, R5=30 Ω, R6=25 Ω
R1=R3[(R2+R5)/R6+R2(R5+R6)/(R4·R6)]=10·[(20+30)/25+20·(30+25)/(22·25)]=40 Ω
Itt van az LTspice XVII áramkör szimulátorban:
R0=1 mΩ
R0=1 Ω
R0=1000 Ω
Az első két esetben az áramkör szimulátor szerint az I0 áram nem nulla, nagyon kicsi, fA nagyságrendű, 1fA=10⁻¹⁵ A. Ennek oka, hogy ezek a programok más módszerrel számolnak, mint mi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!