Mesterséges intelligenciát használhatom festmény ötletekhez?
Sziasztok! Az lenne a kérdésem,hogy a mesterséges intelligencia egyedi képeket alkot számomra? Szeretném elkezdeni azt,hogy a mesterséges intelligenciával generálok egy képet majd lefestem azt. Viszont ha ilyen vagy hasonló képek találhatóak még valahol akkor passzolom.
Köszi előre is!
Egyrészt olvasd el a felhasználási feltételeket.
Másrészt fontos tudni, hogy a legtöbb ilyen szolgáltatás nem újat alkot, hanem meglévő - tehát mások által alkotott - képekből gyúr össze valamit. Márpedig ha valami már meg van alkotva, akkor azt védi a szerzői jog. Az összes felhasználás esetén, a módosítás esetén, az újraközlés esetén is.
Néha fel lehet ismerni a létrehozott képeken az eredeti vízjeleket is!
Természetesen neked mint művésznek jogod van egy már meglévő alkotást újragondolni, de ettől még az eredeti művet védő szerzői jog nem vész el.
Ezek nagyon nehéz és nehezen körülhatárolható kérdések, amikre ma még nem nagyon vannak egyértelmű válaszok. Az egész MI képalkotás egy nagyon új terület, egyelőre inkább elméleti okfejtések léteznek róla, hogy az eddigi szerzőjogi rendben hova és hogyan lehet őket elhelyezni, illetve hosszabb távon hogyan kell majd módosítani a törvényeket, hogy ezek az esetek is kezelhetőek legyenek.
Ezen a blogon magyar jogászok elég jól körüljárják, hol is tartanak ezek a változások:
Ez a videó meg elég jól bemutatja a lehetőségeket, a jogi részét meg inkább kérdésként veti fel, mintsem szakértőként:
Ötletekhez használhatod festményeknél. De az MI által generált képet ugyanúgy nem érdemes egyszerűen csak lemásolnod, ahogyan mások által készített fényképeket sem. Mert az nem a te alkotásod lesz, hanem csak egy más által készített kép másolata. Ha nem te találod ki, hogy a képen mi hogyan nézzen ki, csak lemásolod más mit csinált, akkor csak gépies másoló vagy.
Pont erről szól a nagy MI vs szerzői jog vita is, hogy az MI rendszerek vajon milyen mértékben alkotnak újat, egyedit, vagy csak a tanításukra használt képeket tudják végtelenül mixelni, de az vajon akkor is csak gépi másolás marad-e.
Sőt ugyanerről szólt a vita már a fotózás megjelenésekor is. Maga a fényképezőgép nem képes egyedit, újat alkotni. Csak egy műszaki eszköz, ami gépiesen lemásolja az előtte levő látványt. A művészi alkotás ott jelent meg a fotográfiában, hogy akinek a kezében van a fényképezőgép, hogyan képes mégis a saját gondolatait, érzéseit, mélyebb mondanivalót, jelentést megjeleníteni az eredetileg csak másolásra képes gép segítségével.
Ha festőként csak lemásolod a valóságot, akkor realista festő vagy. Nagyon ügyes technikájú festő, hogyha tényleg hűen sikerül lemásolnod. Lehetsz akár fotó realista, vagy hiperreista is, ha annyira pontosan le tudod másolni a valóságot, hogy szinte foto szerű a festményed. De ez még nem művészet, csak rendkívül tehetséges másolás. A művészet ott kezdődik, hogy az alkotásod többet/mást tartalmaz, mint amit látsz. Ha olyat tudsz megjeleníteni a képeiden, ami a valóságban nem létezik (és más képeken sem), mert te alkottad azt meg. Ehhez az alkotáshoz meríthetsz ihletet más alkotók munkáiból. Sőt a legtöbb művész úgy tanul és fejlődik, hogy nagyon sokat nézegeti mások alkotásait, sőt sokat másolja is őket. De a másolást nem a saját alkotasainál használja, hanem az előtanulmányoknál, amikor csaj fejleszti a technikáját, a művészi eszköztárát. Akár tökéletesen lemásolni is van értelme mások munkáját, hogy a kivitelezési módszert begyakorold. De ezt nem fogod sajátként publikálni, mert nem az. Ez csak egy tanulmány, vázlat, gyakorlat, a bemelegítés a valódi alkotásra. A tanulási folyamat része.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!