Hogyan tudom megállapítani, hogy mennyi erő kell egy elektromos motor X rpm-nek az eléréséhez?
Pl. Ennél a motornál: [link]
Ha ennél a motornál 220 Voltot szeretnék elérni, akkor 1500 rpm-t kell elérjék?
Emipirikus úton meg fogod találni a megoldást.
Ezen a csatornán a szélpercek című részeket keresd!
https://www.youtube.com/user/Mikrosilver/videos
A legrégebbitől kezdve nézd, ott csinálja a kisérteteket, meg is mutatja hogy mekkora erő kell egy generátor forgatásához!
6-os: 4-esnek igaza van abban, hogy egy kalickás motorból nem fog semmi kijönni ha elkezded forgatni a forgórészt. Nem feltétlenül kell a forgórészt gerjeszteni. Elég ha megpakoljuk mágnesekkel.
De látom az én 5-ös válaszomat sem értettétek meg. :D Arra próbáltam utalni, hogy ezt így kb lehetetlen megmondani, hogy mekkora erő kell majd hozzá. Mivel akarod hajtani a generátort? Milyen áttételi viszonyok, veszteségek lesznek a hajtásláncban? Mekkora teljesítményt szeretnél levenni a generátorról? (Minél nagyobbat, annál erősebben kell forgatni) Mire lesz rákötve, annak milyen villamos jellemzői vannak? MIért akarod 1500-al forgatni? Abból nem hiszem hogy lesz 50Hz.
"Azt hiszem felesleges veled foglalkoznom"
Igazából nem velem kellene foglalkoznod, hanem a szakmai óvoda középső csoportos anyagaival.
A neten megtalálható Kádár Aba szerk: Erősáramú zsebkönyv, abban ez áll:
"Ha a hálózatra kapcsolt aszinkron motort szinkron fordulatszáma fölé gyorsítják — kívülről mechanikai energiát vezetnek be —, generátorként működik, villamos energiát termel. Nagy előnye, hogy nincsenek hálózatra kapcsolási problémák, mivel a hajtógépet (pl. vízturbinát) motorként felgyorsítja. A hálózat megszabja a feszültséget és a periódusszámot is. Külön ezek szabályozására nincs lehetőség. Alkalmazási feltétel, hogy a hálózatra legyen szinkron generátor is kapcsolva, amely a szükséges meddőteljesítményt szolgáltatja, s ezen keresztül a feszültséget a kívánt értéken tartja. Különösen törpeerőművekben (pl. kis vízerőművek) alkalmazzák az aszinkron gépet generátorként. Nagy előnye, hogy beruházási
költségei kisebbek, nem igényel karbantartást és szabályozóberendezés
nem szükséges hozzá.
Ebben az üzemmódban az aszinkron generátor gerjesztésszükségletét, meddő teljesítményét a hálózatból veszi fel. Az aszinkron gép generátorként önállóan is működhet, de ehhez a meddő áramot párhuzamosan kapcsolt kondenzátortelepnek kell szolgáltatnia, s a feszültség mindenkor a meddőegyensúly szerint (az aszinkron generátorral nem befolyásolható módon) önmagától áll be. A remanenciafeszültség rendszerint elegendő a feigerjesztéshez."
Aztán itt van például ez az anyag, amiből látszik, hogy a magyar vízerőművekben tényleg vannak aszinkron generátorok:
De ha tudnál angolul, a neten rengeteg szakcikk van a szélkerekek aszinkron generátorairól.
"Mégis kinek van 0, és kinek 70+ százaléka?"
Arról én nem tehetek, hogy a Gyakorin a pontozás az aszerint megy, hogy ha valaki a hülyeséget kifogásolja, akkor lepontozzák. A fentiekből látható, hogy én emlékeztem arra, amit tanultam, aki meg lepontozott, az meg egyszerűen egy szakmai nulla. Sőt, negatív nulla.
"4-esnek igaza van abban, hogy egy kalickás motorból nem fog semmi kijönni ha elkezded forgatni a forgórészt."
Kérd vissza a tandíjat, nem tanultál semmit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!