Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Fi-relék egymás mellett,...

Fi-relék egymás mellett, hogyan? Egy fő a közösbe, a többi 3 helységre kötve, zavarják egymást?

Figyelt kérdés

Vettem schneider fi reléket.

Nagyon kellene a segítség, mert most nem működik semmi!


Eddig úgy volt, hogy egy fi relé (mentavill 40a-40ma) volt minden helységhez(műhely , konyha, fürdő, szivattyú, indukciós lap, szoba stb.) de gondoltam egyet, és vettem helyette egy schneidert 40a30ma, és bekötöttem a helyére!

És aztán gondoltam lekötöm a műhelyt és a szivattyút külön - külön egy -egy biztosítékal egybe kombinált fi-relére, amelyek 16a és 30ma-ek, szintén schneider márkájuak.

TEHÁT be kötöttem fő fi-relének a schneider (40a-30ma), ami után kötve van egy-egy biztosítékkal a konyha és az indukcióslap.. gondoltam ezeknek elég egy fő fi-relé...

Aztán a a műhelyre, a házi vízműre, és a fürdőre is bekötöttem egy-egy fi relét (16a-30ma). Most egymás mellett vannak, de egyik a másikat lecsapja, és ha nagy nehezen fel is tudom mindegyiket kapcsolni úgy hogy úgy is maradjon, amint bekapcsol a szivattyú, le is csapja. Gondolom hogy tisztán lássatok, kéne tudni hogyan kötöttem be, talán meg találhatjuk hogy a hiba.


A bekötés ugy történt a fő fi relé esetében, hogy a közös wagoból jön bele felülre a fázis, és a nula, és a fázis megy tovább a helységenkénti biztosítékokba, a nula vissza a többi nullához. Ez eddig is így volt, amikor egy fi relé volt mindenre.

A helységenkénti fi-relézés pedig ugyan így, vagyis úgy történt, hogy A bejövő fő fázist egy wagoval szét osztottam mindegyik reléhez, és ugyanígy a nullát is!

Alul kijönnek a relékből a fázisok mindegyik helységhez (fűrdő, műhely, házivízmű).

A nulla pedig megy egy közös wagoba megy tovább (lehet nem igy kellett volna???)


Most egyszerre nem megy egyik sem, mert egyik a másikat leoldja! Mit és hol rontottam el? vagy csak a relék adatai nem jók? ezt ajánlotta a boltos, vagyis a főnek amiről 2-3 helység megy arra 40a-30ma, az egyenkéntieknek, meg 16a-30ma ajánlott, lehet ezek nem jók? vagy a bekötéssel lesz gond? vagy egyszerűen csak a zavarják egymást és ennyi?

Valaki tudna segíteni? Mert most igy van bekötve, de egyszerre csak egy helységet tudunk használni


S.O.S.-ben kellene a tanács.


2022. jún. 21. 20:48
 1/9 anonim ***** válasza:

Nem tudom, milyen végzettséged van és milyen ismereteid, de alapvetően nem jó ötlet villanyt szerelni akkor, ha nem erről a területről "érkezel".


Egyébként egy áramkör a fázis és nulla között záródik, és a Fi-relé alapfeltevése is ez. Tehát a fázison és a nullán azonos áramnak kell folynia, helyesebben maximum bizonyos hibaáram folyhat (jelen esetben 30mA). A hibaáram az az áram, ami nem a Fi-relé fázis és nullája "áramkörben" folyik, hanem valamerre másfelé.


Ez jó bekötés esetén lehet pl. a vízmelegítő vagy akár egy szivattyú szivárgó árama (ami meghibásodást jelent), vagy bármilyen készülék szivárgása a föld felé.


Gyakorlatilag a Fi-relé esetedben akkor fog leváltani, ha az áramkör fázis-nullája nem az a fázis-nulla, ami rajta keresztül megy.


Tehát van egy nulla közösítőd, innen kap egy nullát a Fi-relé, kap egy fázist is, és a Fi-relé kimenetétől kell tovább vinned a fázist és a nullát.


Ha valamiért a másik helyiséghez tartozó nulla és az ide tartozó fázis közé kötsz valamit, le fog váltani.

Ha nulla és védőföld fel van cserélve, akkor is le fog váltani (ez nem megy és nem mehet át a Fi-relén).


Tehát, ha felcseréled két áramkör nulláját, akkor is le fogja kapcsolni, amint egy készülék megpróbál 30mA-nél nagyobb áramot felvenni.


Az is előfordulhat, hogy a helyiségek nulla / fázisa jó helyen van, de érkezik még oda egy nullavezető, ami a Fi-relé előttről jön, és akkor vált le, ha ezen keresztül akarna >30mA áram folyni.

2022. jún. 22. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm fáradozásodat, de alig értem amit írsz. Esetleg közérthetőbben?
2022. jún. 22. 03:57
 3/9 Morzsi007 ***** válasza:
100%
Nullát oszd szét amennyi reléd van, mindegyikkel kösd össze. Ezután a relékből kijövő nullákat ne kösd össze, lesz annyi köröd, amennyi fi reléd. Azokon belül lehet összekötni a nullákat. Pl a műhely és a szivattyú nulláját összekötöd a reléből kijövő nullával, mert egy relén vannak, mással nem. ezt minden körön megcsinálnám.
2022. jún. 22. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

"A nulla pedig megy egy közös wagoba megy tovább (lehet nem igy kellett volna???)"

Sőt, biztos, hogy nem így kellett volna.

Mindegyik FI-relé kimenő fázisának ás nullájának önállónak kell lennie, nem lehet összekötni más FI-relé utáni vezetékekkel, sem a kujbisevi vizierőmű bármelyik 120 kV-os távvezetékével.

2022. jún. 22. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

"a fázis megy tovább a helységenkénti biztosítékokba, a nula vissza a többi nullához"

Itt követted el a hibát.

A nullának az áramvédő-kapcsoló nulla elmenő csatlakozásához kell visszajönni, nem a többi nullához.

Ha valahol az épületben össze vannak közösítve a nullák, akkor az ezen lévő áramköröket te nem tudod az elosztónál szétszedni külön áramkörökre.

2022. jún. 22. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

3:ertem, es koszi!

4: sejtettem es vilagos amit irtal, koszonom! :)

5 nem ertem a “ A nullanak az aramvedő kapcsolo” kezdetű mondatodat :/

2022. jún. 22. 22:25
 7/9 anonim ***** válasza:

#1 vagyok


#5 általad visszakérdezett válaszát (is) próbáltam fent érinteni, a háttérműködés magyarázatával együtt.


A Fi-relétől (magyarul ÁVK, vagyis áramvédő-kapcsoló, angolul RCD, vagyis residual-current device) elmegy begy fázis és egy nulla, neked ezt a kettőt kell használnod.

Másik nulla nem jó, akárhonnan is jön (a Fi-relé előtti közösítő nullától vagy másik Fi-relétől).


Tehát van a Fi-reléd, ide bejön egy fázis és egy nulla, és elmegy egy fázis és egy nulla.

A bemenethez a nulla közösítőtől viszed a nullát és adsz egy fázisvezetéket is, a kimenetére pedig a védendő áramkört kötöd.


Ergo nem jöhet képbe semmilyen más vezeték, nem lehet közösítve semmivel, csak és kizárólag a Fi-relén keresztül záródhat az áramkör.

2022. jún. 22. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
7 Köszönöm neked is! :)
2022. jún. 24. 18:13
 9/9 A kérdező kommentje:

Most egyenlőre vissza tettem egy "FŐ" fi-relét, schneider 40a30ma...

Be megy az órától a fázis és a nulla, és ki megy a fázis a biztosítékokba egy közös sinből, a nulla meg közösbe.


Ez így jó?

2022. jún. 24. 18:15

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!