Mi a gyakorlati haszna az oszcilloszkópnak?
Egy jel (többnyire feszültség) időbeni lefolyását ábrázolja.
A gyakorlati haszna tehát adott esetben az, hogy a jelváltozás alakjáról informál.
Már ha érdekel ez az információ. Ha nem érdekel, mint pl. a vasutasok vagy a címlap lányok túlnyomó többségét, akkor nincs számodra gyakorlati haszna.
De írok egy rövid gyakorlati példát:
Ha egy kapcsoló üzemben működő MOSFET gate-jén változó feszültséget vizsgálod vele és a képernyőn azt látod hogy a változás éle lassú vagy tranziens az magyarázatot adhat arra miért melegszik állat mód az a FET...
...továbbá ZS kategóriás (vagy nagyon régi) Sci-Fi filmek háttérdíszletének gyakori része az oszcilloszkóp ami szinkronizálatlan szinusz görbét vagy Lissajous-görbét rajzol, vagy egyszerűen csak kivezérlés nélkül megy az X eltérítés alacsony frekvenciával.
Talán vitatható lehet, de bizonyos szempontból ez is a "gyakorlati haszon" kategóriába sorolható.
Csak nagyon egyszerűen... szemléletesen...
Látsz egy vezetéket. És a rajta lévő gyors feszültség változást szeretnéd vizsgálni. Egy feszültség mérés egy voltmérővel semmit nem mond. De csak szeretnéd tudni, hogy mi "zajlik" rajta.
Na ekkor jön a szkóp. Mert ez a vezetéken lévő feszültség változását időben "kirajzolja" neked.
Pl ha 50Hz-es váltófeszültséget néznél (mondjuk egy 12V-os trafón kicsatolva) vele... Akkor pl egy szinusz hullámot fog kirajzolni, ahol a teljes hullám 20 ms hosszú lesz.
Emiatt egyik leguniverzálisabb mérő műszer sok évtizede, hiszen áramkörökben lehet vele rendellenességet keresni. Néhány Hz-es jeltől több 10 Ghz-ig vannak már szkópok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!