Mekkora ellenállást kell használnom, az alábbiakhoz?
Boltokban kapni ezeket az egyszerű elemes ledes kis fényfüzéreket, de az elemek sajnos nem állandóak. Így arra gondoltam, hogy át kellene alakítani USB-sre. A 3 elemes fényfüzéreknél egész könnyű a helyzet, hisz "úgymond" csak 0,5 V a differencia (4,5V<-->5V). Na de nem szeretném, ha meghalna a fényfüzér, vagy kigyulladna, így gondolom méretezni kell az ellenállást is.
Az adatai:
40 db LED
3,2V/20 mA
Kérdés, kivitelezhető-e, és mi a számolás menete?
Szerintem az USB 5 voltjáról sem füstölne el...
A 20mA az 0,02A, szóval az nem gond, az 1A-es bírja.
20 mA egy standard LED terhelhetősége, aminél kisebb gyakorlatilag nincs is. Legyen az DIP LED, vagy 3528 SMD, vagy épp az 5050-es tok, ami 3 db 20 mA-es chipet tartalmaz. A COB LED-ek pedig ilyen kis chipek integrált sokaságából épülnek fel.
3,2 V egy fehér LED nyitófeszültsége (noha már alatta is nyit, kisebb fénnyel / árammal).
Neked 40 LED-ed van, amit 4,5 V-ra párhuzamosan szoktak kötni úgy, hogy mindegyikkel van sorba egy ellenállás. Noha ebben a kategóriában nem szokták darabonként 20 mA áramra kihajtani, de ha 10 mA, akkor ezek párhuzamosan 400 mA-t vennének fel.
Ha te kicsit nagyobb feszültséget adsz rá, még akkor sem alakul ki szerintem 20 mA áram, az egyes LED-eken. De meg kell nézni pontosan, te látod. Ha az előtétellenálláson eső feszültséget megméred, ismert az ellenállás, az Ohm-törvény alapján kiszámolod a LED-áramot
Mindennek tetejébe, új alkáli elem 1,65 V-ot is elérheti.
3 x 1,65 = 4,95 V
Ha érted.
#3
"Az még kimaradt, hogy egy normál telefontöltő lenne ami az áramot biztosítja, az pedig 1A-es."
Nem PC USB-re szeretném kötni, hanem csak egy USB dugó véget kapna, amit bedugnék egy telefontöltőbe, amit pedig a konnektorba. :)
Milyen eszközeid vannak? Egy sima multiméterrel meg lehetne mérni a 2-elemesnél az áramerősséget (elvágod az egyik vezetéket és bekötöd sorosan, a polaritásra figyelve a multimétert).
Ha előtét ellenállást akarsz bekötni a fényfüzér és az USB-s áramforrás közé (sorosan), akkor azon ugyanekkora áram fog folyni. Tovább 2V-ot kell "elfüstölni" rajta. Ohm törvénye: R = U / I, ebből megvan hány ohmos ellenállás kell.
Például ha 500mA-t mérsz, akkor R = 4 ohm. (Arra figyelj még, hogy P = U * I teljesítményt kell elviselnie ennek az ellenállásnak, a példámban 1W-ot. Szóval nem mindegy, milyen ellenállásod van. Azzal lehet még játszani, hogy több kisebbet sorba kötsz, így eloszlik minden.)
A fényfüzért kellene inkább tisztázni, ez valami DC-konverteres megoldás? Milyen színű LED-ek?
1 db ceruzaelemről (1,5 V) nem működik egyik LED sem (vannak ilyen zseblámpák, de abban egy kis feszültségnövelő áramkör van).
Esetedben célszerűbb lenne kihagyni a konvertert, de ez csak találgatás vaktában, te látod az eszközt.
Egy kép, hogy ez milyen LED füzér.
Nem pontosan ez az, ez 100 darabos, 100 méteres. Az enyém csak 40 darabos.
3 db AA elem hajtja, egy ellenállás van rajta (Zöld, kék, arany, arany).
5,6 ohm, az lehet, hogy csak egy közös védőellenállás, ami zárlat esetén kiég.
Ilyen sok LED-et nem szokás direktben párhuzamosan kapcsolni, pláne eltérő színeknél eltérő a nyitófeszültség, ezért mindegyik LED-del kellene sorosan 1-1 ellenállás, akár látható, akár integrálták és azért nem látod.
Mindent összevetve, ráakasztod 4,5 V helyett az 5 V-ot. Említettem, hogy az új elem is 1,5 V felett van, noha terhelésre esik.
Nagyon szigorúan véve, az 5,6 ohmos ellenállást megnövelhetnéd annyira, hogy mondjuk 4,5 V jusson a sorra, de gyakorlatilag szinte semmi a különbség, az egyes LED-ek áramát tekintve.
Pl. megméred a teljes áramfelvétel növekedését, azt elosztod 40-nel, miután 40 ágon oszlik el az áram. Noha ebbe még beleszól a vezeték ellenállása is, de jelen esetben ez is csak elvi rugózás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!