Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Multiméterrel hogyan lehet...

Multiméterrel hogyan lehet megmérni egy elektronikai eszköz működéséhez szükséges feszültségét?

Figyelt kérdés
Tehát ha van egy elektronikai eszköz amely 1,5V elemmel működik és ezt nem tudnám, hogyan tudom "kimérni" a 1,5V-ot?

#multiméter #feszültség #számítás #Volt #szükséges feszültség
2021. okt. 26. 06:31
 1/10 Vortrex ***** válasza:
65%
Jaj azt nem tudod kimérni. Az minden esetben fel kell legyen tüntetve. Egy labortáppal 0-ról el lehet kezdeni növelni a feszültséget, amíg elindul a kütyü, de az sem etalon, egy 12v-os eszköz már 6v-ról is csinálhat valamit
2021. okt. 26. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
70%
Adsz neki delejt labortápról, aztán figyeled mikor kapcsol be. Ha nincs szerencséd, akkor a füst kiszáll belőle és többet nem kapcsol be.
2021. okt. 26. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
72%

Ahogy 1-es válaszoló írta. Ezt méréssel nem lehet megállapítani. Egy egyszerű példa: egy tranzisztoros erősítő működhet 6 V-ról, de megfelelő méretezéssel működhet 24 V-ról is ugyanazzal a tranzisztorral, ha egyébként ez a tranzisztor alkalmas erre. A működéshez szükséges feszültséget a készülék felhasználási útmutatójában adják meg. Vagy, ha egy áramkört építesz, akkor a tervező adja meg a kapcsolási rajzon, vagy a működési leírásban. Ha meg te tervezed, akkor te magad adod meg. Olyan is lehet, hogy egy készülék nem csak egyetlen feszültséggel üzemképes, hanem egy adott feszültségtartományban. Multiméterrel a már megépített áramkörben mért feszültségek, esetleg áramok mérésével állapítható meg, hogy jól működik-e.

Labortápról, nulláról növelve a feszültséget egy adott értéknél elkezd működni, de egyáltalán nem biztos, hogy erre a feszültségre tervezték. Például egy kis erősítő már lehet, hogy 6 V-nál működőképes, de lehet, hogy 15 V-ra tervezték és igazán jól ezen a feszültségen működik. A másik, ha még az sem tudod milyen polaritással kell bekötni, akkor fordított polaritással már néhány V-tal tönkreteheted.

2021. okt. 26. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
88%
Gratulálok, mindhárom válasz helyes útmutatást adott, aztán jön a lepontozás.
2021. okt. 26. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
51%

"kimérni" a szemeddel tudod: elolvasod mi van a készülékre írva.

Azt sehogyan nem lehet megnézni ha nincs feszültség alatt, hogy mennyi kellene neki. Ezért írják rá! :)

2021. okt. 26. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
26%

Elemmel megy, azt írod. Megnézed hány darabos az elemtartó, és milyen polaritással van bekötve.

Nézegeted a panelt, van-e valami tp-szűrő elkó rajta. Azon van feszültségérték. Leolvasod, ennek kb. a 60...75%-a lehet a tápfesz. Vagy ha van benne valami LED, megnézed mekkora előtétellenállása van. Ebből már ki tudod számolni a tápfeszültséget. Ha van benne valami IC, akkor leolvasod a típusát, a neten megkeresed, és ott lesznek a tápfeszültség adatai -tól-ig megadva. Számos módszer van, a multiméteres kimérés nincsen közöttük.

2021. okt. 26. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
8%
tp-szűrő = táp-szűrő, elnézést
2021. okt. 26. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
35%

6. (2021.10.26 10:07) Hát pont nem... Ezekből kb. lehet sejteni, hogy alapvetően mekkora az a legnagyobb feszültség amitől nem fog egyből eldurrani.

Pl. most normális áron kapható (értsd maga az alkatrész is elfogadható árú, és az elérhető kis szériás beültetési lehetőségek /ma már szinte minden SMD, és aki nem akar otthon SMD-vel barkácsolni azoknak vannak a kis szériás szolgáltatók) esetén pl. 30-50V-os kondik a leggazdaságosabbak. LED-ekhez egyre ritkábban használunk előtét ellenállást, amióta lehet kapni (kb. ellenállás árban) kapcsolóüzemű áramgenerátoros LED meghajtót ezek között van ami 5-90V feszültségig használható. Ugyanez az IC-k esetén is. (Pl. SMD esetén sokszor már rajta sincs ez az adat, van egy gyártói kód és ha nem ismered a gyártót a 00452 felirat semmit nem mond, ha egyáltalán van bármi felirat rajta).

Az, hogy mennyi a méretezési táp.fesz. esetleg a méretezési táp.fesz. tartomány azt vagy ráírják a készülékre, vagy a műszaki leírás tartalmazza. A mai elektronikák esetén kimérni sem nagyon lehet, hogy mire gondolt a költő... Lehet amit fent írtak labortáppal küzdeni, és vagy túléli a készülék vagy nem. Az sem biztos ma már, hogy a méretezésinél kisebb feszültség nem teszi tönkre az áramkört. Vannak már olyan kapcsolások, hogy a P=U*I miatt kisebb feszültségen megnő az áramfelvétele és a túláram tönkre teszi, esetleg az előtt, hogy bármi működésre utaló jelet adna magából.

2021. okt. 26. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
22%
A legnagyobb feszültséget lehet becsülni, ha van hőkamerája az embernek és nézi az alkatrészek hőmérsékletét, miközben emeli a labortápon a feszültséget. Nem fogja tudni megmondani mikor durran el az alkatrész, de látni fogja, hogy ha valami nekiáll atom módon melegedni. Gyakorlatilag a CPU overclock is erről szól, csak ott dedikált szenzor méri és kijelzi szoftveren keresztül a hőmérsékletet.
2021. okt. 26. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a válaszokat!
2021. okt. 26. 19:47

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!