Villanyszerelés, hogy is van ez a nulla szakadás ? Tényleges veszély forrás ????
Sziasztok,nem igazán tudom kivel megbeszélni és kérdések merültek fel bennem. :) Párnapja találkoztam nulla szakadással.
Három fázisú rendszerbe, nullán keresztül vissza megy a fázis és mivel a nulla sín közös, kisebb ellenállású fogyasztókon növekedhet a feszültség, 400V is akár.
Egy fázisú rendszernél ez nem áll fent, mivel egységes 230V van jelen. Viszont ezek az esetek, csak akkor következhetnek be ha a táp oldali nulla szakad el?
Fi-relé nélkül bejövő nulla fixen a sínre megy és az szakad el.
Fi-relével Fi-relézett nulla szakad, ami szintén a sínre megy.
Viszont abban az esetben 1 illetve 3 fázis esetén is, ha a fogyasztóhoz menő nulla szakad el, az minden esetben veszélyes ?
pl: hagyományos izzóhoz 3 ér, nulla szakad, izzó vibrál, vagy semmi nem lesz, led-nél és fénycsőnél hogy működik?
Illetve ha motorikus fogyasztóhoz megy, 1 és 3 fázisú motor (3 fázisú motornak kell mind az öt ér esett áll fenn), mágneses hatás próbálkozik, ezért leéghet a motor, akár tűz is keletkezhet ?
Sütő és főzőlap, illetve bojler esetén mi a helyzet ?
Nem motorikus fogyasztóknál, fázis bemegy, de áramkör nem záródik, mivel nulla szakadt, csak ott van a feszültség és kész, elviekben a készülék meghibásodását nem befolyásolja és érintés védelmileg sincs baj, hiszen nem kerül feszültség meg nem engedett "helyre".
(Készülék nem üzemel, mivel nincs zárt áramkör.)
Kicsit hosszúra nyúlt, de örülnék a segítségnek.
Ha valamit rosszul írtam, vagy kiegészítenéd nyugodtan okíts, szeretnék elméleti és hiba keresésben is fejlődni.
Műszaki ember rajzból ért, rajzold le.
Baj akkor történik, ha a közös részen szakad el a nullavezető, ekkor azon a ponton, ahol az egyes áramkörök nullái elágaznak, egy olyan közös pont lesz (csillagpontnak csillagpont), amelynek a földhöz képesti feszültsége a fázisok terheléseinek egymáshoz való viszonyaitól függ. Ha mindhárom fázisban egyforma a terhelés, akkor semmi nem történik, folyik az energia a kívánt mértékben. Aszimmetrikus terhelés esetén a feszültségekben is aszimmetria lesz. Hiteddel ellentétben nem a kisebb ellenállásún növekszik meg a feszültség.
Egyfázisú áramkörnek, ha a nullája megszakad, akkor nem megy az energia, és kész.
A hálózat három fázisa a villanyóra szekrényben közösítve van a nullával:
A nulla a hálózati transzformátorról jön és rajta mindig nulla a potenciál, ezáltal a fázis és a nulla között 230V lesz a feszültség különbség, de a fázisok 120°-ban eltérnek egymástól, ezért a fázisok között már 400V.
Nullaszakadásról akkor beszélünk, ha az ábrán látható három fázis közösítése (a PEN vezetőn a villanyóra szekrényben) és a hálózati nulla ,,N" között megszakad a kapcsolat. Ezáltal a három fázis a fogyasztókon ,,Z" keresztül csillagkapcsolásba kerül, és mivel a lakáson belül az egy-egy fázisra párhuzamosan kapcsolt fogyasztók ellenállása aszimmetrikusan eltér, a 400V-os fázisok közti feszültség is aszimmetrikusan oszlik meg a lakáson belüli fázisok között, ezért az egyik ,,Z" fogyasztó csoporton 300V fog esni, a másikon meg csak 100, attól függ, hogy minél nagyobb a csoport eredő ellenállása, annál nagyobb feszültség esik rajtuk.
Ez azért gáz, mert ha van egy jól vezető fogyasztócsoport, magyarul az egy fázisra kötött berendezéseknek nagy az áramfelvétele (bojler, villanyradiátor, hősugárzó, sütő), az a másik két fázisra kötött nagy ellenállású, alacsony áramfelvételű fogyasztókat (tv, számítógép, laptop, telefon töltő) ki fogja nyírni.
A fogyasztókén észlelt jelenség attól függ, hogy melyik oldalra estek, amikor felborult a szimmetria. Ha a túlfeszültségű oldalra estek, akkor "pukk", ha az alacsony feszültségűre, akkor semmi. Általában a pukkanás egyből bekövetkezik, és a legtöbb esetben utána már nem is vezeti az áramot, ezért nem tud baj okozni. A baj akkor lenne, ha ennek ellenére is vezetni akarná az áramot, de a biztosítékok és a fi-relé még működik működik a házban, ami ha mástól nem, a túláramtól keletkező a tűztől megvéd.
"A hálózat három fázisa a villanyóra szekrényben közösítve van a nullával"
Hogyan? rendőrségi kézibilinccsel? Törvényileg? A pápa áldásával?
Ja, hogy te a három fázis egyik-egyik végének összefogását közösítésnek nevezed.
De az nem a villanyóraszekrényben van, hanem a tápláló transzformátornál.
És, bocs, nincs a nullával közösítve, az a nulla.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!