Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Jó lenne-e ez az AC motor a...

Jó lenne-e ez az AC motor a projektemhez?

Figyelt kérdés

A projekt röviden: egy kb. 30literes edényben kéne kb. ugyanennyi liter vizet, több órán keresztül, lassan forgatni.

Van nálam egy szobai ventillátorból kiszerelt motor. 220V AC, 50hz, 40W.

Mekkora nyomatékot lenne képes ez előreláthatólag leadni? Képes lenne elforgatni a vizet, vagy próbálkozzak erősebb, DC motorral pl.: ablaktörlő motorral?

A vezérlést arduinoval terveztem megoldani.



2021. ápr. 18. 19:27
 1/10 A kérdező kommentje:
Valamint ha más emgoldást javasoltok, akkor kérlek segítsetek abban is, az adott motor adatait hol tudom elérni és/vagy hogyan válasszak hozzá vezérlő IC-t.
2021. ápr. 18. 19:40
 2/10 Vortrex ***** válasza:
100%

A ventilátor motor nem az igazi, van benne némi biztonságtechnikai kivetnivaló, és mivel indukciós motorja van, kicsi az indítónyomatéka és ha nem bír rendesen felpörögni, melegedni fog, még az is lehet hogy leég.


Az ablaktörő motor jó. Én ekkora motorok fordulatszám szabályzására IRFZ44N mosfetet szoktam használni, de ha van egy állítható feszültségű tápegységed vagy mondjuk fix 6v-ról használod, akkor egy sima relével is tudod kapcsolni.


Ebay-en "gear motor" néven egész olcsón árulnak különböző áttételezett 12V-os motorokat, talán érdekel téged.


Nem tudom mi a célod vele, de ha csak mozgatni akarod benne a vizet, akár egy filléres akvárium szűrőt is belógathatnád.

2021. ápr. 18. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Gyulyáskeverő vagy mi lesz ez ?
2021. ápr. 19. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Otthoni hobbi sörfőzéshez lesz használatos. Talán rosszul fogalmaztam, a forgatást mint keverést értettem, a tengely végén keverőlapát forogna a vízben.

Ha jól értem, az IRFZ44N esetében nem lenne szükség másra, csak a motor feszültségének megegyező tápra és egy potméterre igaz?

2021. ápr. 19. 09:48
 5/10 A kérdező kommentje:
Találtam egy BOSCH ablakemelő motort: 75:1 áttétel, 12V, 74.5RPM (névleges), 7.8W, 1Nm nominal torque és 13Nm Stall-torque. Ha jól sejtem ez talán elég lenne.
2021. ápr. 19. 15:26
 6/10 A kérdező kommentje:
Felmerült még néhány kérdés: Ha a motor megvan érdemes még arduinoval és PWM-mel állítani a sebességét, vagy elég a mosfet hozzá? Az arduino és PWM kombó mellé érdemes valami motor driver IC, vagy meg lehet oldani olcsóbban is? A mosfetes megoldásnál érdemes számolni a melegedéssel, nem kell például hűtőbordára szerelni? Továbbá a motor adataiból kimaradt a 6 A névleges áramerősség.
2021. ápr. 19. 19:42
 7/10 Vortrex ***** válasza:

A mosfet az arduino által előállított PWM modulációval szabályozza a motor sebességét. Tehát ha szeretnél potmétert, akkor azt is az arduinon keresztül tudod használni.

Egy ilyet kéne összehozni, az R1 és D1 alkatrész akár ki is maradhat:

[link]


Az IRFZ44N egy nagyon jó kis mosfet, nem melegedős fajta, pláne ha lassan kell forgatni a motort, de majd úgyis elválik.


Ha mindenképp arduino-t akarsz használni, mert mondjuk szeretnél valami több lépcsős keverő automatikát alkotni, akkor sima mosfettel a legolcsóbb a fordulatszámvezérlést megoldani, de ha csak egy potméterre és egy fordulatszám szabályzóra van szükséged, akkor olyan létezik kompletten is, nem kell összerakni.

Pl ez: [link]

2021. ápr. 19. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Vortrex ***** válasza:
Az első rajzon a Pin 5v az arduino egy PWM kivezérelt lába.
2021. ápr. 19. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Értem mostmár, hogy mire gondolsz. Akkor a PWM-et akár valami más módszerrel is létrehozhatom, például valahogy így: [link]

És hasonlóan az ábrához amit csatoltál, a Mosfet gatere a pwm kimenet csatlakozik csap éppen egy ilyen Timerből kialakítva.

2021. ápr. 19. 21:49
 10/10 A kérdező kommentje:
Mindenesetre köszönöm megint a választ, így már tényleg el tudok indulni PWM és mosfet vonalon. Ment a hasznos értékelés. :)
2021. ápr. 19. 21:53

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!