Hogyan néz ki az elektromos tér egy egyszerű
áramkörben?
Figyelt kérdés
Hogyan értelmezzem a feszültséget egy ilyen elektromos térben? Amit a tankönyv mutat legegyszerűbb esetet homogén elektromos térben, azt értem, viszont egy ilyen áramkörben már elvesztettem a fonalat.
Áramkörben nem igazán alakul ki elektromos tér. Ahogy a neve is mutatja, az a térben jön "létre", a térnek egy valamekkora része amelyben az elektromos töltések valamilyen szinten tudnak egymásra hatást gyakorolni. Egy általános áramkörben ilyen tér a kondenzátorok belsejében van, az IC-kben is lehet, de amúgy nem jellemző. Vagy valamilyen speciális áramkörre gondolsz?
2021. jan. 11. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
2/6 A kérdező kommentje:
A legegyszerűbb áramkörre gondolok. Azt próbálom megérteni, hogy hogyan alakul ki a feszültség, az elektronok áramlása.
2021. jan. 11. 14:25
3/6 anonim válasza:
Az a legegyszerűbb ha elfogadod, hogy "feszültség az van", elektromos áram meg akkor alakul ki ha vezetőképes kapcsolat van 2 más potenciálon lévő pont között, amin keresztül tud áram folyni. Felesleges belemenni szerintem olyan szinten, hogy hogyan alakul ki a feszültség. Egyrészt mivel nem kell az áramkörök megértéséhez általában, másrészt ez nem egy fix módon történik. Máshogy "alakul ki" a feszültség egy akkumulátorban, meg máshogy egy transzformátor szekunder kapcsai között.
2021. jan. 11. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget.
2021. jan. 11. 15:01
5/6 anonim válasza:
Már hogyne lenne elektromos tér egy áramkörben. Az Ohm-törvény egyik alakja pont erről szól. Csak ez nem annyira középiskolás téma.
2021. jan. 11. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
6/6 anonim válasza:
Minden áramkörben van villamos tér (és mágneses tér), egy nyomtatott áramkörön haladó két fóliacsík között is. A legegyszerűbb áramkörben, egy elem, két vezeték, egy izzólámpa esetén a két vezeték között is van villamos tér (és mágneses tér). Ha az izzólámpát lekapcsoljuk, akkor már csak villamos tér van a két vezeték között.
„Áramkörben nem igazán alakul ki elektromos tér.”
Hogyne alakulna ki. A legjobb bizonyíték erre: egy hangfrekvenciás, de még inkább egy rádiófrekvenciás áramkörben a rosszul elhelyezett alkatrészek között fellépő csatolások miatt begerjedés jöhet létre.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!