Miért nem lehet elektromos tüzet vízzel oltani?
Akkor nem.
De amikor kivonulnak a tűzoltók a tűzhöz oltani egy általuk ismeretlen helyre nem mindig egyértelmű, hogy az elektromos berendezés feszültség alatt van-e vagy nincs.
Mert mint tudjuk a feszültség alatt lévő részek ugyanúgy néznek ki mint a feszültségmentesek, csak más a fogásuk...
Lehet oltani. Meg kell nézni a langlovagok.hu-n a megfelelő helyen, és pontosan le van írva, hogy hány méterről hány kilovoltig lehet oltani kötött, és hány méterről porlasztott vízsugárral. Az "elektromos tüzet vízzel tilos oltani" kitétel csak a lakosságnak lett kitalálva, hogy ne veszélyeztessék magukat.
Idézet az oldalról:
Halaszthatatlan esetben a feszültség alatti berendezés tüze száraz, biztonságos helyről kötött vízsugárral legfeljebb 400 kV névleges feszültségig 14 méter; porlasztott vízsugárral legfeljebb 120 kV névleges feszültségig, kizárólag a ködsugárcső „köd” állásában 8 méter szabadon belátható távolságról oltható.
Léghab alkalmazása esetén lehetőség szerint feszültség mentesíteni kell a szomszédos, nem égő berendezéseket is.
Ködös, zivataros időben, valamint amikor a sűrű füst miatt a szabad látótávolság a megengedett oltási, biztonsági távolságnál kisebb, a feszültség alatti berendezés tüzét vízzel vagy habbal tilos oltani.
További ok, hogy bizonyos berendezésekben a víz sokkal nagyobb kárt tesz (tehet) mint maga a tűz.
...és itt nem a konyhai rezsóra gondolok, hanem ipari berendezésekre.
"és ha teljesen áramtalanítjuk"
Itt a baj, hogy laikus azt sem tudja, ez milyen követelményekkel jár. A tűzoltó meg a villamos veszélyekre is ki van képezve.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!