Ha a PWM napelemes töltésvezérlőm kimenetére rákötött led szallaggal párhuzamosan kötök egy kondenzátort, akkor amikor kikapcsolom a kimenetet, és a kondenzátor még nem merült le az az áram kárt tehet a töltésvezérlőmben?
Azt akarom megcsinálni, hogy ha lekapcsolom a led szalagot, akkor ne hirtelen aludjon el, hanem szépen lemenjen fényereje, és elaludjon.
Azaz kb olyan mint ha a kikapcsolt kimenetre rátennék egy aksit.
Az nem áram, hanem a feltöltött kondenzátor feszültsége.
De mindegy ilyen szempontból, mindkettő töltéstároló eszköz, csak esetedben a kondenzátor gyorsabban kisül / lemerül.
Bizonyos töltőfajták esetében lehetnének ugyan egyéb problémák, de tiéd 14,4 V-on korlátoz elvileg, illetve 13,6 V körül szokott lenni a tartófeszültség.
A 12 V-os LED-szalag mondjuk 12 V-ra van tervezve, amit nem jó nagyon túllőni, mert hamarabb pusztulhat.
köszönöm a választ!
14v-ra korlátoztam a töltésvezérlőt, és 12,6v a tartófesz.
tudom hogy a kondenzátor gyorsabban merül le. sziget zemű rendszerről van szó, aksik vannak, nem azokat akaro kiváltani kondenzátorral, csak azt akarom hogy a led szalag lekapcsoláskor lassabban aludjon el, ne hirtelen.
Előbb mondjuk másképp vizualizáltam, azt hittem, az akku helyett teszel be kondenzátort, azzal párhuzamosan a LED-szalag.
De itt akkor a vezérlő fogyasztókimenetéről van szó.
Noha én jobban szeretem ilyenkor az áramkört pontosan lekövetni, de elvileg azt a kimenetet is szokás / illik felkészíteni a kapacitív terhelésre. Mármint ilyen nagyobb kapacitásra is, ami rövid ideig visszatáplálhat.
Ja, és Szervizmérnök úr!
"Az nem áram, hanem a feltöltött kondenzátor feszültsége." bocsánat, feszültség.
"De mindegy ilyen szempontból, mindkettő töltéstároló eszköz, csak esetedben a kondenzátor gyorsabban kisül / lemerül." Ezt tudom, villanyszerelő tanulóként, meg amugy is ez alap.
"Bizonyos töltőfajták esetében lehetnének ugyan egyéb problémák, de tiéd 14,4 V-on korlátoz elvileg, illetve 13,6 V körül szokott lenni a tartófeszültség." Ezt nem értem nagyon mi köze a kérdésemhez.(meg szigetüzemű napelemes rendszerem van, ezzel alap hogy tisztában vagyok.)
"A 12 V-os LED-szalag mondjuk 12 V-ra van tervezve, amit nem jó nagyon túllőni, mert hamarabb pusztulhat." Ezt belekalkuláltam a tervezésbe, de azért bírnia kell 12,6-8v-ot.
Ha már nem süt a nap/nincs töltés, akkor általában lemegy a fesz. 12,6-8v-ra
Szervizmérnök úr!
Éreztem hogy 1-es válaszodba valami félreértés volt.
Az 5-ös vélaszt ne vedd piszkálásnak!
Legközelebb rakok kapcsolási rajzot, de lehet hogy most is ha tudok.
Köszönöm a választ.
Na meg is van a kapcsolási rajz, villanyszerelőként nem rajzjelekkel csináltam, hanem úgy hogy bárki számára egyértelmű legyen.
Az a bibi, hogy a LED nem izzó. Nem szép folyamatosan csökken a fényereje a feszültség csökkenésével, hanem hirtelen. Azaz az üzemi feszültséghez képest akár 5% feszültségcsökkenés 50-60% fényerőcsökkenést okoz, mert a LED karakterisztikája kb. olyan mint egy Zener-diódáé záróirányban. Ha meg akkora kondit teszel bele, ami képes annyi töltést tárolni, hogy érzékelhetően lassan halványodjon el, az meg a PWM-nek okozhat gondot, mert amikor nyit a kapcsolófet, sokkal nagyobb áram folyhat rajta, mint amire méretezték.
A magam részéről a PWM-et próbálnám megerőszakolni, és hirtelen lekapcsolás helyett fokozatosan csökkenő kitöltési tényezővel kapcsolnám le.
7.
Igazság szerint nem erre gondoltam, magát az elektronikát szoktam lekövetni, hogy milyen megoldásokat alkalmaztak benne pontosan.
Ebben a kategóriában úgy látom, gyakori megoldás például, amikor a terhelést MOSFET-kapcsoló választja le az akkuról a túlmerítés kivédésére.
Legtöbb ilyen MOSFET integráltan tartalmaz védődiódát, a Drain-Source között, ami az ellentétes irányú feszültséget nem engedi, illetve ilyenkor visszirányban vezet az eszköz.
Ha van rajta feltöltött akku, ez a visszirány elő sem állna esetedben.
Maga a kapcsolóüzemű töltésszabályzó pedig magától értetődően áramkorlátozott, rövidzár sem árthat neki.
Mint ahogy gyakorlatilag minden DC-konverter áramfigyelt, anélkül nem lehet.
Ha az akkura tényleg egy ilyen MOSFET kapcsolja rá a terhelést, annak kellene megnézni a túláramvédelmét, hogyan oldották meg.
Elvileg illene valamivel védeni, különben egy zárlat tönkretehetné.
Köszönöm szépen az ÉRTELMES válaszokat! Különösen neked Szervizmérök úr!
Szirty válaszát jelentettem, és x-et adtam.
De akkor inkább elvetem-e ötletet, és hagyom ahogy van kondi nélkül.
Kösznöm!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!