Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Kezdő vagyok a hangtechnikában...

Tomii_17 kérdése:

Kezdő vagyok a hangtechnikában! van egy PAX 225, 220/120W-os (6 Ohm) hangfalam 25-20.000Hz-es akkor milyen erősítőt ajánlanátok hozzá ami meg bírja hajtani ? A csatlakozó kábele csiptetős

Figyelt kérdés

#erősítő #220/120W #220w- os hangfal #Milyen erősítő kell hozzá ?
2020. júl. 8. 20:11
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

"ja, ha így nézzük, akkor valóban lehet akármekkora erősítőt tenni akármilyen hangfal elé, csak ne adjunk rá túl nagy kakaót,de a kérdés nem ez volt."

De, ez a kérdéshez tartozik. Ahhoz hogy értelme legyen, érdemes tisztában lenni azzal hogy az erősítő ha közelíti a teljesítménye csúcsát, erősen torzítani kezd. Ha erősebb a hangszóró névleges terhelhetőségénél, akkor ésszel használva sosem éred el azt a hattárt, ahol elkezd négyszögjelet adni az erősítő. És a leégett tekercs oka elsősorban a torz hang, nem a túl nagy teljesítmény. Ha túl sokat kap, először lekoppan, az pedig elég erős figyelmeztetés. A hangtechnika nem porszívó hogy maximumon lehessen használni.

2020. júl. 9. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
Az a gond az alulméretezéssel, hogy nem hallod, mi torzít, és nyilván nem kéne a hangszórót rövid időre se csutka egyenáramon hajtani, márpedig megfektetett (tápú) végfokkal jellemzően ez történik, amikor trapézoidközeli jelet küld. Ez persze nagy teljesítmény és nagy érzékenység esetén kezd igazán durván előjönni: ott kell a nagyobb végfok, előre beállítva a hangszóró maximuma alá, és még így is kéri a limitert. Otthon sok esetben inkább azért rossz, mert az eleve halk cucc fog még hamarabb torzítani. Még ha bírja is a hangszóró a pirítást, akkor se szerencsés.
2020. júl. 9. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 A kérdező kommentje:
Ezeket kb tudtam én is nekem inkább az lenne igazából a kérdésem hogy tudnátok e nekem olyan erősítőt ajánlani aminek az RMS teljesítménye 220W vagy ahoz közeli szám ? Akár lehet nagyobb is.
2020. júl. 10. 00:35
 14/16 anonim ***** válasza:

„Ezeket kb tudtam én is”

Rosszul tudod.


#3:

„Erősítőt mindig túl kell méretezni a hangszóróhoz képest. Még a dupla túlméretezés sem okoz semmilyen gondot.”


Ennek helytelensége egyszerűen megindokolható. A hangszóró maximálisan megengedett terhelhetőségét kétszeresen túllépve, a hangszóróba folyó áram kb. 1,4-szerese a megengedettnek, leéghet a lengőtekercs, a túlzottan nagy amplitúdójú kitérésektől kiszakadhat a membrán.


#9:

”Nem tudom milyen hangszórón láttál olyat hogy teljesítmény, mert hangszórónak terhelhetősége van, nem teljesítménye.

A következő tényező az, hogy az erősítő nem annyi teljesítményt ad le, amennyit csak tud, nem a fogyasztó felvétele határozza meg a teljesítmény leadást. (Persze a hangszóró impedanciája (NEM ELLENÁLLÁS, ez a következő tévedés) befolyásoló tényező.

Az erősítő annyit ad le, amennyire BEÁLLÍTOD.


A terhelhetőség = a hangszóróra adható maximális teljesítmény, W-ban vagy VA-ben van megadva. Az erősítőből kivehető legnagyobb teljesítmény a tápfeszültségtől és a terhelő impedanciától függ. Persze annyit ad le, amennyire beállítod, és egy zenei jelnél honnan tudod, hogy éppen mekkora a teljesítmény? Hallás után egy szinuszjelre sem tudod megmondani mekkora a teljesítmény.


#11:

„Ahhoz hogy értelme legyen, érdemes tisztában lenni azzal hogy az erősítő ha közelíti a teljesítménye csúcsát, erősen torzítani kezd. Ha erősebb a hangszóró névleges terhelhetőségénél, akkor ésszel használva sosem éred el azt a hattárt, ahol elkezd négyszögjelet adni az erősítő. És a leégett tekercs oka elsősorban a torz hang, nem a túl nagy teljesítmény.”


Ésszel használva, persze, véletlenül valaki feltekeri a hangerőszabályzót, vagy a bemenetre kerül egy brumm és a hangszórónak annyi. A leégett tekercs oka a torz hang, nem a túl nagy teljesítmény, ez egy eszetlen baromság. Köss rá egy 100 W-os hangszóróra egy 10 W-os erősítőt jól vezérled túl, hogy a torzítás elképesztő mértékű legyen, mégsem teszi tönkre a hangszórót. Aztán próbáld ki fordítva, 100 W-os erősítőn állíts be 50 W-ot, kapcsolj rá egy 10 W-os hangszórót, nem lesz nagy torzítás, de a hangszórónak vége.


A hangszórók hatásfoka általában néhány százalék, a teljesítmény igen nagy része a lengőtekercsen hővé alakul. Vajon egy adott terhelhetőségre méretezett huzallal készült lengőtekercs károsodás nélkül elvisel kétszer akkora teljesítményt?

De, ha még ezt sem érthető, mi történik, ha egy 5 W terhelhetőségű ellenállást 10 W-tal terhelünk? Hát, nem sokáig bírja.

2020. júl. 21. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

Nem jó a tized teljesítményes példa. Ez a gyakorlatban a fele vs duplája döntés lesz, és a dupla bőven kezelhető, de a fele teljesítményű végfok is szétkapja a lengőcsévét, ha az általad írt agyatlan kezelés iskolapéldái mennek. Jobb a dupla, mert annak nem horpad a tápja, nem áll neki a hangszóró helyett is torzítani. Adódik a kérdés: miért nem azonos teljesítmény? Nagyon egyszerű: annál is jobb a valamivel nagyobb. Ha kb egyszerre kezd torzítani a hangszóróval, az se nagyon jó ómen.


Az alapprobléma persze nem ez szokott lenni széthajtáskor, hanem hogy nem hallja a cimbora, hogy torz az egész, mint az állat. A szoba megtolja a mélyek egy részét, amik így fedik a torzítás egy részét, plusz a fül is torzít, amit az agy rutinosan elmaszkol a hasonló jellegű cucctorzítással együtt. Befogott füllel lenne jó nagy hangerőket állítgatni.


A legjobb természetesen az, ha minden rettentően túl van méretezve a feladathoz. Amikor közelébe se mered tekerni a határainak, mert nem lehet megmaradni mellette, tárgyak törnek össze, visszanéz az ebéd és szigorú arcot vágó egyenruhások kötik hátra a kezedet.

2020. júl. 21. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 Isti1976 ***** válasza:

A kérdésedre válaszolva; ma már el lehet felejteni az AB osztályú erősítőket, ár/érték arányban, illetve a mély hangokhoz energia leadásban, THD (harmonikus torzításban), hatásfokban (villanyszámla) a D osztályúak jobbak. A kis méretük ne tévesszen meg, azért kicsik, mert nem kell őket annyira hűteni. Kb mint gőzgép vs villanymotor.


A hangfalad kb 50.000Ft, ennyiért sajnos jó erősítőt nehezen tudsz venni, egy olcsó példa és két drágább:


- Ez csak erősítő, kell még hozzá egy pl nagy gamer laptop tápegység, kb 2x160W-ot tud (ha a tápegység is), THD+N 0.05%, árban passzolna, de én nem ezt venném:


[link]


Egyébként meglepően, kb úgy szól, mint egy csöves erősítő, egyik barátomnak van.


- Ahol a jó erősítő kezdődik, ez lenyomja a tranzisztoros AB erőstítők 99%-át, csak végfok, tápegység benne, de kell elé hangerő szabályozó, 2x250W, THD: 0.002%;


[link]


- Végül ez egy nagyon jó erősítő (hangerő szabályozást előtte kell megoldanod, végfok), ezt sokáig meg fogod tartani, de jóval drágább a hangfalaidnál, 2x250W, THD: 0.001% körül;


[link]


A méretük ne tévesszen meg, pl az utolsó erősítőben az a két kis modul 2x16A-t tud rátolni a hangfalra és 5W-200W között tudja a benne lévő modul a THD+N: 0.001% körüli torzítást, ráadásul 20Hz-es jelre is kiad 200W-ot a kimenetén. Nálam 1.5mFt-os hangfalat is ez hajtott meg, nem spórolásból, hanem mert nem volt nála jobb erősítő.


Ami a szükséges teljesítményt illeti; kicsit mindenkinek igaza van; ha kicsi az erősítő és feltekered max-ra, egyenáramot küldhet a hangfaladba ha hagyományos AB osztályú és leolvasztja a tekercs ragasztását. Ha túl nagy az erősítő, akkor meg szét tudod tépni a hangszórót. Gyakorlatban ez az utóbbi nehezebb, mert 250W egy szobában nagyon sok és egyébként is hamarabb hallod a torzítást, mint ahogy szakad.


Szóval D osztályú erősítő és kb legyen akkora, mint a hangfalad gyári adatai, a 2., 3. példám venném meg a helyedben, tudom nem olcsók, de ár/érték arányuk nagyon jó sokáig nem kell cserélned ahogy majd fejlődik a zenei ízlésed és az igazán drága, ha olyat veszel, amit alig használtan, bukóval adsz tovább, mert kinőtted. A villanyszámla is érdekes lehet, mert élettartama alatt egy erősítő 300-400eFt áramot elfüstől, a D-osztályú meg a felét, így nézd az árakat.


Illetve ha használtan találsz olyat, amiben szintén Hypex NCore erősítő modul van, azzal biztosan nem tudsz mellényúlni. Más D osztályú pl IcePower, Pascal, Hypex UcD modulos erősítők már lehetnek rosszak, de olcsóbbak is.

2020. júl. 25. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!