Ha Profibus-os eszközt PLC-hez illesztünk szűkséges az adott eszközhöz egy . GSD file, ha Modbus RTU-n illesztjük akkor mi tölti be ezt a szerepet?
Milyen PLC esetén?
Siemens-nek nem barátja a MODBUS így ott nincs ilyen eszközleírós megoldás rá.
Annál vagy megírja az ember maga a kommunikációt, vagy bizonyos CP-khez van "driver" adnak hozzá programblokkot amit hívogatva kezelni lehet az eszközöket.
De a HW konfigurációba nem épül be mint egy DP eszköz.
"adatmozgatást meg címzést azt még értem"
Hát nagyjából nem is más a lényeg.
Címezni kell meg adatot mozgatni ehhez is. :)
Az eb meg ott van elhantolva hogy mit címzel, oda milyen adatot mozgatsz és amit olvasol azt hogyan értelmezed a programban.
Nem tudok itt neked MODBUS képzést rittyenteni pár mondatban, de durva közelítéssel leírom hogy pl. Siemens S7-300-nál hogy megy ez a "megírom kézzel" dolog.
Kell egy RS485-re alkalmas kommunikációs kártya (CP) vagy ha olyan a CPU, akkor lehet rajta alapból RS485.
Ennek kezelésére vannak gyári blokkok (jobb esetben, ár ezt is meg lehet írni "kézzel").
Ezek a gyári blokkok arra alkalmasak, hogy beállítsd a kommunikáció módját (sebesség, paritás, stop bitek, stb, stb). Azt a MODBUS-nak megfelelően kell beállítani úgy hogy a leírás szerint paraméterezve meghívod azt a blokkot ami a kommunikáció módját állítja. Nyilván ezt egyszer kell megtenni pl. bekapcsoláskor.
Utána felhasználod az adatküldésre és fogadásra használható blokkokat.
Ebben az esetben ez úgy megy, hogy összeállítod a küldeni kívánt adatokat egy adatblokkban, majd a blokkot átadod az adatküldő blokknak, az meg elküldi RS485-ön keresztül. Közben kapsz mindenféle állapotjelzéseket ettől a blokktól, hogy az adatküldés sikeres, kész van, folyamatban van, stb.
Közben bőszen hívogatod a programodban az adatfogadó blokkot ami szintén status biten fogja jelezni ha érkezett adat. Az adatfogadó blokk paraméterében megadott helyre szépen leteszi és szól ha jött adat.
Utána ezzel az adattal ami jött azt csinálsz amit akarsz és itt jön a "megírni kézzel". Mert a kapott adatokat értelmezni kell ami abból áll,hogy tudni kell melyik byte-nak mi a jelentése. Ezt írja le a MODBUS kommunikáció protokolljáról szóló dokumentum. Kapsz ellenőrző összeget, címet (honnan kaptad az adatot) regisztertartalmat stb.
Természetesen a válasz adatok tartalma az általad küldött kéréstől függ amit szintén a MODBUS és az illető eszköz leírása tartalmaz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!