Mi a veszélye, a feszültség csökkenésnek?
Tudom, ez ellen fesz figyelő relével lehet védekezni, de miért is baj, hogy lecsökken a feszültség?
a hálózaton nagyobb áram fog folyni?
Csak a szabályzott kapcsolóüzemű tápegységgel rendelkező készülékek képesek kompenzálni a hálózati feszültség csökkenését nagyobb áramfelvétellel, a saját kimenetének azonos teljesítményen / feszültségen való tartásához.
Minden más, nem szabályzott fogyasztó esetében a feszültséggel együtt csökken az áramfelvétel, illetve teljesítmény, az Ohm-törvénnyel összhangban.
Pl. egy izzólámpának vagy fűtőeszköznek nem árt a kisebb feszültség, csak "legyengül" tőle.
Attól függ mennyire csökken le.
Frekvenciaváltók, szervóhajtások pl. hibaüzenettel leállnak.
#1 válaszomban szándékosan nyitva hagytam a folytatást, hogy ne én írjak dolgozatot minden fogyasztóról.
Viszont kezd unalmas lenni már a szemétkedés, melyik is minősítette le a válaszom?
mágneskapcsolók fesz eséskor esetleg rángathatnak?
( elejt majd megint meghúz)
tényleg leéghetnek a motorok feszültség esésékor? ez miért van?
"mágneskapcsolók fesz eséskor esetleg rángathatnak?"
Elejt ha kevés neki. Ki/be kapcsolni nem fog hacsak nem ingadozik a feszültség.
# 5
Aszinkron motornál csökken a nyomaték, ami járhat olyan kockázattal, hogy egy szint alatt megáll, de a feszültség továbbra is rajta van, túlmelegszik, leéghet.
Egyébként az aszinkron motor fordulata a hálózati frekvencia függvénye (a sliptől eltekintve) a frekvencia viszont állandó, így szerencsétlen motor próbálná azt követni, amíg van ereje hozzá, míg egy ponton feladja.
Kommutátoros univerzális motornál a feszültség csökkentése egyébként normális módja a fordulat csökkentésének, de itt is legfeljebb az lehet problémás, amikor beáll egy szinten, míg a feszültség marad rajta. Innen kezdve a kialakuló áram függvénye, hogy mennyire melegszik, meddig bírja.
Azért nehogy félreértsük, az általában szokásos ingadozásoktól nem szoktak leállni ilyen motorok, inkább csak az elmélet kedvéért fejtegettem. A szabványos tűrésbe beleférő ingadozás pláne nem vészes.
Jelentősebb csökkenés kellene ahhoz.
Védelem akkor kell, ha valóban indokolt.
"mágneskapcsolók fesz eséskor esetleg rángathatnak?"
Hát, ezt döntsd el te, mekkora ugrásokra gondolsz, például a Klöckner-Moeller azt mondja, 0,75 U-nál húz be, és 0,6 U-nál ejt el.
"tényleg leéghetnek a motorok feszültség esésékor? ez miért van?"
A nyomaték a feszültség csökkenésének négyzetével csökken. Ha a terhelés megmarad, akkor a fordulatszám csökken, ettől a szlip nő, ettől a belső veszteségek nőnek, ugyanakkor a motor hűtése meg tán még jobban csökken, mint a fordulatszámcsökkenés négyzete, ilyesmik.
"ez ellen a fesz figyelő relével lehet védekezni? vagy motorvédővel?"
Pont ez ellen lehet feszültségfigyelővel, de ugyanakkor a motor egy igen kényes szerkezet, például a névleges áram másfélszeresét csak két percig viseli el, ezért a motorvédő szinte kötelező. Mondjuk az ilyen pimf motorokon kívül, mint a WC-ben a szellőztető, a a lakás hűtőszekrénye, stb minden "rendes" motornál szokott is lenni, például normálisabb villanyszerelő rakott a hidroforos házi vízellátáshoz is. Ettől persze még alighanem sok garázsban lehetne találni állványos vagy asztali köszörűt motorvédő nélkül. Hát ez kalkuláció kérdése. A baj az, hogy a motorvédő meg nem védi a motort jól. :) Ami egy soha meg nem szűnő lehetőség, az a középfeszültségű hálózaton egy fázis elszakadása, ami a kisfeszültségen két fázisban csökkentett feszültséget jelent, na, az általában leégeti a motorokat motorvédő mellett is - ha nincs feszültségfigyelő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!