Hogyan oldjam meg?
Egy 50W-os LED-et működtetek egy step-up áramkörrel.
Még csak kísérleti fázisban van a projekt, ezért labortáppal (150W, Umax=30V) táplálom a step-up áramkört.
(a labortáp nem tudná kihozni a tesztekhez megfelelő teljesítményt a LED-ből, mert nem elég a 30V)
Beállítottam 15V kimeneti feszültséget a labortápon.
Rákapcsolom a step-up áramkört (ennek kimeneti feszültsége még csak 25V-ra van beállítva).
A kapcsolat létrejöttekor a step-up áramkör egy pillanatra rövidre zárja a labortápot. (a labortápon egy piros LED jelzi ezt)
Az 50W-os LED ugyanakkor, egy pillanatra felvillan, valószínüleg az üzemi feszültségénél jóval nagyobb amplitúdójú impulzust kap a step-up áramkör felől mert nagyon erős a villanás fényereje. (ezután normál fényerővel üzemel tovább)
Ha úgy kapcsolom a step-up áramkört a labortápra, hogy nincs rákapcsolva a LED, akkor is rövidre zárja egy pillanatra a labortápot.
Az egyetlen megoldást amit találtam, az hogy 0V-ra van állítva a labortáp amikor rákapcsolom a step-up áramkört, ezután növelem a feszültséget, és amikor elér egy bizonyos feszültségértéket, működésbe lép a step-up áramkör, anélkül, hogy rövidre zárná a labortápot. (ilyenkor a LED se villan fel.)
Ezzel a megoldással csak az a gond, hogy a későbbiekben akkumulátorról szeretném üzemeltetni az áramkört és ezért nem megoldható, hogy alacsony feszültséggel indítsak.
Talált egy megoldást.
A step-up áramkört egy ellenállásal sorba kapcsolva kötöttem a labortápra (LED nélkül), ezután egy vezetékkel rövidre zártam az ellenállást, ezzel lényegében kiiktattam az áramkörből. Ezek után kapcsoltam a LED-et a step-up áramkörre.
A kísérlet alatt egyszer sem villat fel a labortáp túláramot jelző ledje.
És az 50W-ot terhelés is mindvégig csak normál fényerővel világított.
Van ennél jobb vagy okosabb megoldás?
Van, persze. Áramgenerátoros táplálás kell a lednek.
Mivel az áramkör bemenetén van egy kondenzátor, ami a bekapcsolás pillanatában rövidzárat képez, csak azt tapasztalod, de ez természetes.
Ha akkura kötöd, szikrázik egy kicsit és kész, ebből semmi gond nincs.
Kapcsolót persze beégetheti, de erre is van megoldás, vannak például kapcsolójellel indítható áramkörök is.
A LED tápját pedig áramra kell stabilizálni, de félreértések elkerülése végett, add meg a LED pontos adatait, mert 50 W-os is létezik többféle COB konfigurációban. Mint például kisebb feszültség, de nagyobb áramigény.
--------------------------
Az oldalt persze megint szétcseszte valaki, mert nem tudtok normálisan linkelni.
A .html utáni rész törlendő! Így:
#1
Áramgenerátor üzemmódban használom a step-up áramkört.
Ez a pillanatnyi rövidzár idővel nem teszi tönkre az akkumulátort?
Nem árt, 220 μF semmi ilyen szempontból.
De egy kapcsolónak nem tesz jót, beég, be is ragadhat tőle.
Led:
www.ebay.com/itm/LED-COB-Chip-10W-20W-30W-50W-70W-100W-Cool-Warm-White-12V-36V-for-smd-Floodlight/333262745392?_trkparms=ispr%3D1&hash=item4d9801ef30:m:mQl9d8FgbL5Cwvnu-hdtHHQ
Azon mondjuk 2x 220 μF van párhuzamosan, azaz 440 μF összesen, de az sem probléma. Közelről nem ismerem a felépítését, de egy tisztességes áramgenerátor nem ad le több áramot, mint amire be van korlátozva.
Egy kivétel lehet, amikor terheletlen állapotban a kimenetén lévő kondenzátor max. feszültségre töltődik, annak ki kell sülni előbb a terhelésen keresztül.
De amikor rajta van a terhelés, annak áramát rögtön figyeli és korlátozza, normális esetben.
eBay linket kétféleképpen lehet rövidíteni:
Ez tízesével soros chipekre épül, ezért kb. 10 x 3,3 V a névleges nyitófeszültség. Ebben például négyesével vannak sorba, kevesebb feszültséget igényel:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!