Ha nincs leföldelve a konnektor de be van szerelve egy fi-relé, akkor az elektromos gitár ettől független meg tud rázni, ha az erősítőn játszok vele?
Első nettó hülyeséget ír.
A fi-relé műkdik akkor is, ha nincs földelés. Magyarul, ha a készülék testzárlatos lesz, és te hozzáérsz, hamarabb leold, mint hogy megéreznéd az áramüzést. Egy rövid, de nem veszélyesen erős gyors zsibbasztást érzel csak ilyenkor.
Amúgy az erősítő tápkábele földelt? Ha nem, akkor nyugodtan használhatod, az erősítő kettős szigetelésű.
Egyébként is, egy erősítő egy transzformátorral kezdődik, osztott tekercseléssel, nem tud átütni a primer oldal a szekunder felé, tehát az áramütés ki van zárva.
Az első csak felmondta a tankönyvi szöveget, amit valahol fél füllel hallott, nem kell vele foglalkozni.
Na, látom közben írt még egy okosságot...
A fi-relé működését véletlenül helyesen írta le.
DE: ha nincs földelve a konnektor, attól még az emberen keresztül a föld felé folyik az áram, nem a nulla felé. Annyival kevesebb fog folyni a nullán, amennyi az emberen át folyik. Tehát a fi-relé leold.
Tény, hogy a fi-relé (helyesen: áramvédő kapcsoló) működésének nem feltétele a földelő hálózat. Mindig leold, ha az áram egy bizonyos értéknél jobban eltér a fázis(ok) és a nulla között. Ez lehet 30mA, 100mA, 300mA. Lakásban általában 30mA névleges értékűt használnak, ami 22 mA körül már le szokott oldani.
A német eredetű FI-relé is helyes, de csak így nagybetűvel, mert rövidítés. Fehler (hiba) I (áram).
Nyilván nincs köze a cosφ-hez.
Sokan nem érzik azt sem, hogy a kettős szigetelés magasabb szintű védelemnek minősül, mint a földelés.
Hiszen pont ezért tilos földelést barkácsolni egy kettős szigetelésű készülékre, mert az lerontana egy jobb védelmet olyan megoldásra, aminek viszont hátrányai is lehetnek.
Az első két válasz szerintem is hülyeség, a 3-4-5-el viszont egyetértek.
Annyit fűznék csupán hozzá, hogy ha az ember testén keresztül folyik a hibaáram és a relé rendeltetésszerűen leold, az illető marha nagy rúgást fog érezni, aminek az ideje viszont elég rövid ahhoz, hogy az életét ne veszélyeztesse. Gondoljunk csak bele, a fi relé jó esetben 20-30ms alatt kapcsol le. A szinuszhullám pedig miliszekundomonként háromszor szalad föl-le. Bőven van ideje, hogy megrázó élményben részesítse a pacienst.
Nem ismerem a zenészeti elektromos cuccokat, de nagy az esély rá, hogy ezek kettős szigetelésű készülékek, amelyeknek nincs védővezetője, és így tök mindegy, hogy "földelt" vagy "földeletelen" konektorba dugjuk.
"A szinuszhullám pedig miliszekundomonként háromszor szalad föl-le"
Az még aztán a fürge hullám. :)
# 8
1. Nem lett kihagyva: ld. #2.
2. Ki kellett volna hagyni, mert butaság.
Puritan, majdnem. 20 ms a periódusideje a hálózati 50 Hz frekvenciának. Egy teljes periódus alatt már leold. Ha kellően nagy a hibaáram, már egy fél periódus is le tudja oldani. De a mechanika repülése is eltart pár ezredmásodpercig, ezért jön ki tényleges leoldási időnek 20 ms.
Előkapartam régi emlékeim közül, névleges áramon akár 2-3 teljes periódus is kellhet a leoldáshoz, 5x értéken már egy periódus alatt leold, 10x és nagyobb áramnál már az első félperiódus alatt megtörténik a leoldás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!