Hogyan kell használni egy tükörreflexes fényképezőgépet? (Részletek lentebb)
Jelenleg kompakt gépem van, de kacérkodom egy komolyabb géppel, viszont nem sokat tudok a tükörreflexes fényképezőkről. Ezeknél tényleg úgy van, hogy magát a vázat veszed meg, és ehhez még külön kell beszerezni az objektíveket? Ez azt jelenti, hogy magával a vázzal nem is tudsz fényképezni? Vagy azért alap objektívet adnak hozzá? És mi számít "alapnak"? Mert ezeknél a gépeknél mm-ben adnak meg mindent, viszont ugye kompakt gépnél meg azt írják, hogy ennyiszeres zoom, meg annyiszoros zoom. Ez hogyan feleltethető meg egymásnak? Ha a mostani gépem pl. 12x-es zoom-os, akkor ahhoz, hogy egy tükörreflexes géppel hasonlót tudjak elérni az alapobjektíven kívül egy makró- és egy teleobjektívet is vennem kell hozzá? Vagy hogy?
És eleve, nem macerás mindig cserélgetni az objektíveket? Így, kompakt géppel is sokszor alig van idő, hogy beállítgasd mondjuk a rekeszértéket, meg az expozíciót, stb. majd lekapj egy gyorsan mozgó valamit (pl. egy rovart), hát ha még objektíveket is kell cserélgetni, amiken ahogy láttam még ráadásul kézzel kell minden értéket állítgatni, nem is a gép menüjében.
> Ne aggódj, fotózzon minden photoshoppolja a képeit, legalább szineket változtatnak... <
Jó, kontraszttal, színtelítettséggel, stb. én is szoktam játszani PS-ben, de amire gondoltam az az, hogy egy tükrös géppel készült bármilyen képhez képest a kompakttal készült kép (még ha az első ránézésre klassznak tűnik is) valahogy olyan "kásásnak", "zajosnak" hat, nem igazán tudom jól megfogalmazni, de gondolom tudod mire gondolok.
> Lehet obit cserélni az obinak semmi baja se lesz, viszont fennáll a veszély hogy porszem kerül a tükörre érzékelőre vagy valahova máshova a vázon belül ami nem jó. <
Ja, értem. És ha mondjuk bedugom egy zacskóba, és úgy cserélem le az obikat? :)
> A kulcs kétrétű: egy, az objektívcsere. Nem kell annyira félni tőle, csak pont a VOLT fesztiválon csere közben felverték mellettem a port és koszos lett a CMOS, ergó foltosak lettek a képek. Ez elég egyedi eset. <
De ezekben az új gépekben már van pormentesítő rendszer, nem?
> A sporttól és a természetfotótól eltekintve egy 24-85-ös mindent megold. <
A természetfotózáson pontosan mit értesz? Amikor kétszáz méterről fényképezel mondjuk őzet vagy madarat?
> Egyébként képeket keresőből lövünk, mert sokkal jobban lehet látni és sokkal több lehetőséget nyújt a fókuszpontokkal és a fényméréssel. <
És ebben vajon a szemüveg mennyire fog akadályozni?
> A másik lehetőség a kompromisszumos makro objektív, ami képminőségben kb ugyanaz, de van autofokusz és olcsóbb, mivel ezek mellesleg jó zoom teleobjektívek ami amúgy is kell. Viszont kb. közepes rovarokra, lepkékre, közepes virágokra jó. <
De ez csak a kompromisszumos makróobjektívre igaz, ugye? Tehát egy komolyabb, 100-120 ezressel már akár hangyákat is fényképezhetek, ugye? Egyébként melyik a jobb, ha van zoom egy makróobjektívben vagy ha nincs?
Szia!
hát az hogy kásásnak vagy zajosnak hatnak a képek az valószínűleg azért van mert a kompakt gépek nem bírják a magas ISO érzékenységet sajnos. egy tükrös gépbe akár 10-szer akkora felületű érzékelő is lehet, ezért sokkal jobban "elférnek" rajta a pixelek és jobban bírják az ISO-t is.
Az obi cserére nem rossz ötlet ez a zacskós dolog, csak egy kicsit körülményes. A pormentesítő csak a nagyobb szennyeződéseket szedi le, a kisebbekre meg ottvan a körtés fúvóka.
-Makrózásnak a lényege a leképezési arány.
1:2 arány már pl eléggé jónak számít, ez azt jelenti, hogy ami az érzékelőn 1 cm az a valóságban 2 cm. leegyszerűsítve ezt pl az én obim is tudja( sigma 70-300 apo dg macro ). meg is vagyok vele elégedve, 450MM-en 95 centi a közelpontja. természetesen a kifejezetten makro objektívekkel ennél nagyobb leképezési arányt el lehet érni, sőt egy közgyűrűvel, előtétlencsével(utóbbi többet ront a rajzolaton) még sokkal nagyobb arány érhető el.
Én is szemüveges vagyok, nem okoz jelentős gondot Canonéknál se, de Nikonéknál állítólag kifejezetten kényelmes a dolog.
Makro obi: van szerencsém a jelenleg legjobb Canon makro obit birtokolni, ami egy 100 milliméteres fix lencse. Ennek a leképezési aránya 1:1, azaz akkora dolog fér el egy képen, amekkora maga az érzékelő. Tehát az egész képet egy gyufás skatulyánál valamivel kisebb dolog teljesen kitölti. Ebbe ráadásul még bele is lehet vágni. Konkrétan hangyákon nem próbáltam, de katicán elég jó képeket ad 6 MP-en. Tekintve, hogy a ma gépet nem találsz 10 MP alatt, ezért az említett sigma APO obival a katica neked is frankón meglesz. A igazán vad rovarfotókhoz viszont közgyűrüsort, vagy egy nagyon spéci obit, nevezetesen ezt: [link] használják.
A Canon nem L-es makro objektíve kb 100-120 ezer és ilyet tud: [link]
A sigma 105 mm macro is hasonló színvonal.
Természetfotó: igen, amikor őzet vagy pl. sast lősz több, mint 100 méterről. Ehhez már kell a 300 mm vagy még annál is több (fix 300-as kétszerezővel pl.)
Végezetül: az obicserétől nem kell félni, kell venni a géphez egy már említett fújókát optikusnál kb egy ezresért és azzal le lehet fújni a koszt, ha rákerül valami érzékeny helyre.
FONTOS: tükröt, érzékelőt, hátsó lencsetagot (azt az oldalát, amit betekersz a gépbe) sose tapizunk, sose törlünk és sose fújkálunk szájjal. Baromira ki tudsz szúrni magaddal, ha ezt nem tartod be.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!