Hogyan kell használni egy tükörreflexes fényképezőgépet? (Részletek lentebb)
Jelenleg kompakt gépem van, de kacérkodom egy komolyabb géppel, viszont nem sokat tudok a tükörreflexes fényképezőkről. Ezeknél tényleg úgy van, hogy magát a vázat veszed meg, és ehhez még külön kell beszerezni az objektíveket? Ez azt jelenti, hogy magával a vázzal nem is tudsz fényképezni? Vagy azért alap objektívet adnak hozzá? És mi számít "alapnak"? Mert ezeknél a gépeknél mm-ben adnak meg mindent, viszont ugye kompakt gépnél meg azt írják, hogy ennyiszeres zoom, meg annyiszoros zoom. Ez hogyan feleltethető meg egymásnak? Ha a mostani gépem pl. 12x-es zoom-os, akkor ahhoz, hogy egy tükörreflexes géppel hasonlót tudjak elérni az alapobjektíven kívül egy makró- és egy teleobjektívet is vennem kell hozzá? Vagy hogy?
És eleve, nem macerás mindig cserélgetni az objektíveket? Így, kompakt géppel is sokszor alig van idő, hogy beállítgasd mondjuk a rekeszértéket, meg az expozíciót, stb. majd lekapj egy gyorsan mozgó valamit (pl. egy rovart), hát ha még objektíveket is kell cserélgetni, amiken ahogy láttam még ráadásul kézzel kell minden értéket állítgatni, nem is a gép menüjében.
minden DSLR gépen van auto mód, ami mindent beállít. ha csak vázat veszel, akkor ahoz mindenképp kell objektív, ha adnak hozzá akkor azt mindig közlik (azt mondják kit-nek ha adnak hozzá obit). objektívet nem kell mindig cserélni, miért kéne? pl kitben általában 18-55ös obit adnak hozzá, ez egy 3szoros optikai zoomnak felel meg (55/18=3,05)
kompaktokon mindig 35mm-es rendszeren adják meg az optikai zoomot, pl ha neked 12 szeres optikai zoomod van, akkor lehet, hogy 30-360MM tartományod van pl. mert 360/30=12.
egy 18-55ös obi APS-c szenzormérettel 28,8-88MM gyutávnak felel meg, mert a képkivágási faktor miatt 1,6os szorzója van. ha nő a szenzorméret, akkor csökken ez a szorzó.
neked kell eldönteni, hogy mire használod a gépet, inkább a széles látószög kell-e(ekkor minimum zoom van) vagy a nagy tele állás(ekkor maximum zoom van).
DSLR gépekhez rengeteg obit lehet venni, pl veszel kitben egy gépet 18-55 ben, meg veszel hozzá egy 55-200-as obit, akkor ki tudod számolni: legkisebb zoom amit elérsz: 18MM legnagyobb 200MM, tehát 200/18=11,1, 11,1 szeres optikai zoomod lesz a két obival összesen.
szerintem így érthető.
külön csak makro obit és tele obit lehet hozzá venni, de mint már írtam neked kell eldönteni, hogy szükséged van-e rá
márkába már gondolkosz? szerintem pixinfo-n nézegess teszteket. és jól gondold meg milyen vázat veszel, mert nem mindegyik vázra megy rá mindegyik objektiv! bajonettfüggő..
Aha, köszi, így már érthető!
Márkában még nem nagyon gondolkodtam, de mondjuk nagy valószínűség szerint valamilyen Canon EOS lesz, azokról jókat hallottam. Egyébként leginkább makrózni szoktam/szeretek, szóval makro objektívet mindenképpen szeretnék hozzá majd venni.
http://www.gyakorikerdesek.hu/elektronikus-eszkozok__szorako..
az utolsó választ én írtam, szerintem hasznos lehet neked is.
Canon eos-ról nincs rossz véleményem, ha van pénzed drága obikra akkor nagyon jó társ tud lenni a fotózásban.
Na akkor pár dolog:
Először is a DSLR gépek és objektívek drágák. Főleg, ha makrózni szeretnél. A 100 milliméteres Canon makro obi pl. picit több, mint 100 ezer forint. (Más kérdés, hogy elég jó). Jól gondold meg, hogy tényleg szükséged van-e rá, mert egy Canon 500D és az alapobik (egy 18-55-ös nagylátó és egy 70-300-as tele) több, mint kétszáz ezer forint. És a 18-55-ös kitobi nem is túl jó, inkább vennék használtan egy régi 24-85-ös USM objektívet (ami nekem most egyébként is van). Ez sajnos nem elég széles, de éles és gyors.
Másodszor: a DSLR egy más világ, ahol hamar illik elfelejteni az olyanokat, hogy optikai zoom. Ez lényegtelen, a lényeges a gyújtótávolság (APS-C gépen, tehát olyanon, amit te is vennél a gyújtótávolságot 1,6-al szorozni kell).
A képlet viszonylag egyszerű: 50 milliméterig vannak a nagylátó obik (olyan 20 mm alatt szuper nagylátó), 50 mm felett a tele (kb 300 mm felett szuper tele).
Ki kell választanod, hogy a témádhoz mi passzol.
Ráadásul nem csak zoom objektívek vannak, hanem fixek is (pl. a makro objektívek), azaz ezeknek a zoomja 1x. A DSLR obik jellemzően kis zommal bírnak, cserébe összehasonlíthatatlanul jobb képminőséget adnak.
Harmadszor: az obikat cserélgetni macera, ráadásul koszban nem is lehet. Ezért jól kell megválasztani a zoomtartományt (nem csak azt, hogy mit veszel meg, hanem hogy mit tekersz fel a gépre, mielőtt fotózni indulsz).
Ellenben soha a büdös életbe nem tudsz egy kompakt géppel olyan gyorsan zoomolni/élességet állítani/záridőt, rekeszt állítani mint egy DSLR-el. A menüt felejtsd el. Amíg azt nézed, nem látod a témát. A jó a DSLR-ben sose kell kivenni a szemed a keresőből. Ezt picit tanulni és gyakorolni kell, de ha belejöttél, villámgyorsan lehet állítgatni a fényerőt és váltogatni a fókuszpontokat.
És végül: érdemes átnézni a piacot, van élet a Canonon kívül is. Én Canonos vagyok és elégedett a cuccaimmal, ennek ellenére ha most kezdenék, Nikont választanék, mert szerintem a Canon most nem jó irányba halad. Ezért sem tudom lecserélni a jó öreg 10D-met. Bezzeg a Nikon D700s elég jól össze van rakva...
A kollega említette a Pentaxot, ami szintén jó. Ezen kívül szerintem nem érdemes tapogatózni, mert ezekhez vannak 3rd party objektívek (Tamron, Sigma). Lenne még a Sonyhoz is, de az is elkurvulóban van...
Picit hosszú lett a dolog, de remélem értelmes :-) A négy órás vonat út légkondi nélkül a mai melegben nem tett jót nekem...
Köszi! (Dehogy baj, hogy hosszú lett a válasz, sőt!)
> Először is a DSLR gépek és objektívek drágák. <
Persze, tudom, hogy nem lesz olcsó mulatság, bár te most kiszúrtál egy dárga Canon-t, pl. láttam a minap valamelyik reklámújságban Canon EOS 1000D-t 18-55 mm-es kitobival + 75-300 mm obival 130-ért. Az pl. milyen?
> Másodszor: a DSLR egy más világ, ahol hamar illik elfelejteni az olyanokat, hogy optikai zoom. <
Jó, figyu, négy éve használom ezt a kompakt gépet, előtte nem is volt soha más, szóval nehéz ettől elvonatkoztatni, na. :) Egyébként nagyon szeretem, mert jó kis gép (Sony DSC-H5), de baromira unom már, hogy csinálok egy képet, amiről azt hiszem, hogy hű de f*sza lett, de csak addig, míg meg nem látom mondjuk a fotózz.hu-n, hogy alap DSLR gépekkel 1000x jobb minőségű, élesebb, élettelibb képeket csinálnak ugyanabban a témában, amilyeneket én a büdös életbe nem fogok tudni elérni kompakt géppel, még ha belefeszülök sem.
> A képlet viszonylag egyszerű: 50 milliméterig vannak a nagylátó obik (olyan 20 mm alatt szuper nagylátó), 50 mm felett a tele (kb 300 mm felett szuper tele). <
Tehát a nagylátó azt jelenti, hogy nem kell hátrább lépkednem, ha azt akarom, hogy a téma beleférjen a képbe, a tele pedig, hogy egy madár lábkörmét is lekapom vele 100 méterről, ugye? :) De ettől még van zoom ezeken a gépeken? Vagy hogyan kell ezt elképzelni? Bocs, de én csak a kompakt géptől tudok kiindulni... Tehát látom mondjuk, hogy jé, ott ül a fán egy madár 20 méterre, kapjuk le, akkor kompakt géppel simán rázoomolok, klikk és kész. DSLR géppel ilyenkor mit csinálok? A kitobival zoomolok vagy feltekerem a (mondjuk) 75-300-as obit? Vagy ha egy rovart akarok makrózni, akkor ugye kompakt gépre feltekerem az előtétlencséket (bár alapból is jó a makrófunkciója), zoom, hogy minél jobban mosódjon a háttér, klikk és kész. (Meg persze nyilván itt is állítgatod a rekeszértéket, stb., de ez most mellékes.) DSLR géppel ez hogy van? A kitobival tudok alapszinten makrózni (zoomolással és úgy, hogy pár centire viszem az objektívet a rovarhoz), vagy azt csak a kimondottan makró-objektívvel lehet?
> Harmadszor: az obikat cserélgetni macera, ráadásul koszban nem is lehet. <
Ezt hogy érted? Ne mondd már, hogy kint terepen nem tekerhetem fel az obit, mert tönkremegy...
Amúgy meg el akarod venni a kedvem a dologtól, vagy mi? Idáig csupa negatívumot mondtál el... :)
> A jó a DSLR-ben sose kell kivenni a szemed a keresőből. Ezt picit tanulni és gyakorolni kell, de ha belejöttél, villámgyorsan lehet állítgatni a fényerőt és váltogatni a fókuszpontokat. <
Úgy érted a kijelzőn nem is látom a képet, hanem csak a keresőbe lehet nézni?
> És végül: érdemes átnézni a piacot, van élet a Canonon kívül is. <
Igazából azt csak azért mondtam, mert ahogy elnéztem a legtöbb embernek az van. Amúgy persze, nézegetni fogok más márkákat is, bár most szó mi szó kicsit elvetted a kedvem a dologtól... :)
Sietek szóval csak gyorsan válaszolok, ha marad még kérdésed akkor majd írj.
"Canon EOS 1000D-t 18-55 mm-es kitobival + 75-300 mm obival 130-ért. Az pl. milyen?"
ez egy nagyon jó gép jó obikkal és megéri a pénzét
"baromira unom már, hogy csinálok egy képet, amiről azt hiszem, hogy hű de f*sza lett, de csak addig, míg meg nem látom mondjuk a fotózz.hu-n, hogy alap DSLR gépekkel 1000x jobb minőségű, élesebb, élettelibb képeket csinálnak ugyanabban a témában"
Ne aggódj, fotózzon minden photoshoppolja a képeit, legalább szineket változtatnak...
"kint terepen nem tekerhetem fel az obit, mert tönkremegy... "
Lehet obit cserélni az obinak semmi baja se lesz, viszont fennáll a veszély hogy porszem kerül a tükörre érzékelőre vagy valahova máshova a vázon belül ami nem jó.
"Amúgy meg el akarod venni a kedvem a dologtól, vagy mi? Idáig csupa negatívumot mondtál el... :)"
NEEEM nehogy! :) félre ne értsd! nem olyan egyszerű technika, de ha megtanulod használni, kezelni, egész biztos lehetsz benne, hogy meghálálja, meg fogod szeretni!
"Úgy érted a kijelzőn nem is látom a képet, hanem csak a keresőbe lehet nézni? "
amin van live view azon tudod az lcd-n is rossz minőségben, de nem fogod: ezeken a gépeken teljesen más a kereső mint a kompaktokon.
különben: A gyújtótávolság 6-72 mm között változtatható, amely kisfilmes formátumba átszámítva 36-432
ez a te géped gyutáva. egy 18-55ös obinak 27-82mm és egy 70-300-asnak 105-450MM a tartománya. jól látod kiesik egy tartomány de nem fog hiányozni igazán szerintem az.
ezek a számok 1,5ös szorzóval vannak, valamelyik gépnek 1,6os a szorzója, valamelyiknek csak 1,3...meg kell nézni.
szerintem így érthető a gyutáv.
várom majd a válaszod, ma már nem jövök haza majd írok valamikor holnap.
üdv.
Csak hogy visszajöjjön a kedved: DSLR-el fotózok, fotóriporterként és hobbiból is. Egy hete csinálni kellett egy anyagot, ahol nem láthatták, hogy fényképezek, mert fent állt a veszély, hogy esetleg megvernek. Ezért egy jó kompaktot használtam. És szenvedtem, nagyon. A DSLR annyival több lehetőséget nyújt, annyival jobban használható, hogy nem lehet összehasonlítani a kettőt. Egy kompakt soha nem lesz versenyképes még a belépő szintű tükrös gépekkel sem. Szóval válts nyugodtan, jól jársz.
Objektívek: kicsit furcsa lesz elsőre, hogy nincs akkora átfogás. A tele és a nagylátó alapjait megértetted. Sajnos az az objektív, amivel jól lehet épületet fotózni, jó eséllyel nem lesz alkalmas madárfotózásra. A kulcs kétrétű: egy, az objektívcsere. Nem kell annyira félni tőle, csak pont a VOLT fesztiválon csere közben felverték mellettem a port és koszos lett a CMOS, ergó foltosak lettek a képek. Ez elég egyedi eset.
Másrészről érdemes picit tervezni, hogy akkor most mit is fogok fotózni és ehhez milyen obi kell. A sporttól és a természetfotótól eltekintve egy 24-85-ös mindent megold.
(A 24-85 azt jelenti, hogy 24 mm az alap gyújtótávolsága, amivel 85-ig tudsz felzoomolni. Ez 85/24= kb 3,5szörös zoom)
Kereső: a mai gépeken van már live view, azaz nézheted a képet elkészülés előtt a kijelzőn, de ez csak akkor javasolt, ha nagyon hülye szögből kell fotózni és nem tudsz benézni a keresőn. Egyébként képeket keresőből lövünk, mert sokkal jobban lehet látni és sokkal több lehetőséget nyújt a fókuszpontokkal és a fényméréssel. Ha megvan a kép, persze nézegethetjük a kijelzőn...
Objektívek: kelleni fog egy nagylátó (pl a 18-55 ilyen), de jó minden, ami 24 vagy az alatt indul és legalább 50-ig tart.
Kelleni fog tele és makro is. Mivel sok pénzed nincs, két választási lehetőség van. Az egyik a közgyűrűsor. Ez pár cucc, amit a gép és az objektív közé betekersz. Rontja a képet kissé és nem lesz tőle autofokusz, de nagyon közel hozza a tárgyat. (Makrot egyébiránt inkább manuál fokusszal fogsz csinálni. Először én se hittem ebben, de a századik kép után már belátom, hogy úgy jobb).
A másik lehetőség a kompromisszumos makro objektív, ami képminőségben kb ugyanaz, de van autofokusz és olcsóbb, mivel ezek mellesleg jó zoom teleobjektívek ami amúgy is kell. Viszont kb. közepes rovarokra, lepkékre, közepes virágokra jó.
Jó mindenre, ami távol van, bár nem fényerős, így alkonyatkor már nem annyira buli. Ellenben rovarokhoz tökéletes makrót tud, így kettő az egyben.
Gépnek én egy Nikon D200-at vennék
Az utolsó pár sor összekeveredett, mert véletlenül rákattintottam az elküldésre.
közben sajnos kiderült, hogy Nikon D200 már csak használtan van, használt vásárlását pedig csak hozzáértővel javaslom.
Kicsit én is összecsaptam a lecsót, de a kollega is sok okosat mondott fent, várjuk ha még van kérdésed.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!