7.4Vos 2000mhA-s akksit lehet tölteni 7.4Vos 800mhA-s töltővel?
Keverednek a fogalmak rendesen.
A telefonban van egy töltésszabályzó, ami nyilván annyi áramot vesz fel a dugasztápból, amennyi szükséges a töltéshez.
Az USB dugasztáp konkrétan nem is töltő, csak egy 5 V-os tápegység.
Persze, ha a telefon például 1,5 A áramot akar felvenni, de a dugasztáp terhelhetősége csak 1 A, akkor a dugasztáp védelme ugyan bekorlátoz, de folyamatosan csúcsra van járatva, ami nem egészséges.
Ezért jobb, ha inkább 2 A-os, legfeljebb nem lesz teljesen kihasználva.
Ami neked van, névlegesen 7,4 V-os töltő, az viszont joggal nevezhető töltőnek, mert benne van a szabályzó is.
Erre szükség is van, hiszen a 18650 akku nem tud magának áramot szabályozni (még a védelemmel egybeépített akku sem).
Állításod szerint a töltő 800 mA árammal tölt, de azt viszont nem a fentiek szerint kell értelmezni, hanem ennek ez a normál üzemi állapota, dolga.
Ezek a töltők nem időre töltenek, hanem végfeszültségre (8,4V). Annak elérése után addig kell várnia, míg az akku által felvett áram visszaesik kb. 80 mA értékre, utána a feszültséget az akkuról le kell kapcsolni.
Itt a dolog érdekessége, hogy a 2 Ah kapacitású akkunál 200 mA-nél kellene leállni, de itt tovább fog menni elvileg, míg 80 mA-re esik.
Ez viszont nem jelent még túltöltést.
Védelmi időkorlát másfajta töltőkben szokott lenni, Li-ionnál nem nagyon jellemző.
Még egy dolog, hogy egy normális Li-ion töltőnek figyelni kellene a soros cellák összekötési pontján is a feszültséget.
Másik dolog, hogy a 7,4 V vagy nagyobb feszültségű Li-ion töltők léteznek olyan formában is, ami a végén az áramcsökkenésre nem áll le, hanem csak átvált egy színváltó LED, ami mutatja az embernek, hogy most már vedd le a töltésről.
Ez nem egy komoly töltő, hanem ahogy az előző is írta, hogy ha feltölt átvált egy led. KB ilyen
Jaj, tudom akkor, nekem ilyen van a helikopteremhez.
Én kipróbálnám.
Három vezeték, vagyis bizonyára figyeli az osztáspont feszültségét, ami Li-ion akkunál lényeges, nehogy egyik fele túltöltődjön.
Talán még balanszíroz is valamennyire, ami legegyszerűbb esetben egy ellenállás rákapcsolását jelenti, ha valamelyik fél 4,25 V fölé futna.
Persze, nekem is van például egy LiitoKala Lii-100, ami 500 mA vagy 1 A árammal tud tölteni 18650 akkut.
Bármelyik fokozatot választom, feltölti.
# 18
Azért ez nem épp így működik. A színváltó LED pont a töltőáramot figyeli, indikálja.
Cellánként 4,2 V-ig kell és szabad tölteni CC-módban, ennél feljebb nem mehet egy ilyen Li-ion töltő.
Mivel azonban a feszültséget nem engedi tovább (átvált CV-módra), ennek következménye, hogy a töltőáram lassan csökkenni kezd, ahogy az akku telítődik, mintegy kiegyenlítődési folyamat áll elő, a tápforrás és az akku között.
Ezt jelzi a LED, amikor az áram visszaesett, a telítődés megtörtént, most már leveheted a töltőről (tartófeszültségről).
Felvetődhet a kérdés, hogy egy telefon, vagy az előbb említett Lii-100 is, nem csak jelez, hanem automatikusan le is kapcsolja a tartófeszültséget. Akkor ezek miért nem?
Nyilván egy szimpla CC/CV áramkör egyszerűbb is, ami ilyen lekapcsoló automatizmussal nem rendelkezik, de főleg, ha több cella van sorosan, ebből lehet annyi engedményt tenni, hogy nem fontos azonnal lekapkodni. Ha úgy felejtjük, akár egy éjszakára is, attól még nem lesz baja.
Noha az állandó max. feszültség öregítheti a cellát, amitől nő a belső ellenállás, viszont ez balesettel nem jár, emiatt nem fog eldurranni.
Csak annyi, hogy aki kímélni szeretné, azért lehetőleg mihamarabb leveszi a "töltésről", ami ekkor már nem is annyira töltés, hanem csak tartófeszültség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!