Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » A gázcső bekötése az EPH-ba...

A gázcső bekötése az EPH-ba miért nem veszélyes?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


A gázcső bekötése az EPH-ba miért nem veszélyes?


Az EPH és a PE eddig is galvanikus kapcsolatban, tehát megegyező potenciálon voltak. De ha jól tudom újabban már védőösszekötő-vezető van, tehát ugyanaz a vezető tölti be a védővezető és az EPH szerepét is. Magyarán, ha egy kiselosztóban közös sínre csatlakozik a gázcső EPH bekötése és mondjuk egy C fokozatú túlfeszültségleveztő is, az miért nem rejt magában veszélyeket? Tételezzük fel, hogy a gázvezeték még teljes egészében fém és megvannak a szükséges átkötések is, tehát földpotenciálon van. Hiába van az említett sín a földelőszondával is összekötve, ha Kirchoff csomóponti törvénye alapján egy a védővezetőn kialakuló esetleges hibaáram, vagy túlfeszültség tüske a gázcsövön is folyna a föld felé. Éghető anyagot szállító cső viszont nem használható védővezetőként. Nekem ez a két dolog nem fér össze. Nyilván valamivel nem vagyok tisztában. De mivel?



#túlfeszültség #gázcső #védővezető #védőösszekötő-vezető
2019. szept. 22. 06:59
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:
Akkor itt valami nagyon nem szabványos, ugyanis 236 Voltot mérek az egyik fázis és az EPH-ba be NEM kötött gázcső között.
2019. szept. 27. 14:08
 12/15 anonim ***** válasza:
47%

"Akkor itt valami nagyon nem szabványos, ugyanis 236 Voltot mérek az egyik fázis és az EPH-ba be NEM kötött gázcső között."

Értem, ezzel azt akarod mondani, hogy a gázcsöved nem csatlakozik semmilyen elektromos berendezéshez, ami védővezetős érintésvédelemmel van ellátva?

2019. szept. 27. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:

Pontosan azt: A cirkót kihúztam a konnektorból, és lekötöttem az EPH-bilincsét is. A gáztűzhelynek pedig nincs sem elektromos, sem EPH csatlakozása. A gázcsövet, mivel a házfal mentén van vezetve, végig tudom követni attól a ponttól, ahol kilép a földből, addig a pontig, ahol a cirkóba, illetve a gáztűzhelybe megy. A gázóránál lévő átkötésen kívül egyéb EPH kötés nincs rajta. A gázóraszekrény, ahogy maga a gázcső is a házfalhoz van rögzítve (műanyag tipli+fém csőtartó bilincs). A fűtésrendszer csövei, a radiátorok nincsenek sem közvetlenül, sem közvetve összekötve sem védőösszekötő-vezetővel, sem védőföldelő-vezetővel. Sőt a cirkó kéménye sem. A HMV-t villanybojler biztosítja, tehát teljesen különálló rendszer.


(Erős a gyanúm amúgy, hogy egyrészt az elosztócsőről leágazó gázvezetéket anno 1992-ben nem PE-ből alakították ki és a felállásnál látható sárga gégecső sincs a teljes földalatti szakaszán ráhúzva, vagy ha igen, annak gázelosztócsőhöz csatlakozó vége nincs vízzáróan szigetelve, magyarán a leágazó csőszakasz akár talajvízben is állhat, de, hogy közvetlenül érintkezik a talajjal, az szinte biztos. De majd megnézem, hogy ha megbontom a gázóránál lévő átkötést, akkor is földpotenciálon marad-e a gázcső a cirkónál.

Másrészt a '80-as években létesített központi fűtés acél csöve egy ajtó miatt a padló alá kényszerül. Hogy ott mivel érintkezik, az jó kérdés.)


Magyarán a gázcsövem így, vagy úgy, de földpotenciálon van. Emiatt kérdezem, hogy jelent-e veszélyt a gázcső EPH-ba való bekötése. Ha nem, miért nem?

2019. szept. 28. 01:23
 14/15 anonim ***** válasza:
76%

"236 Voltot mérek az egyik fázis és az EPH-ba be NEM kötött gázcső között"

Nem tesz semmit. Tegyél rá fogyasztót, terheld meg. Pl egy izzóval.

Aműgy a te félelmednek pont az ellentéte az EPh válja.

Nem az a baj, hogy a talajjal érintkezik, hanem az, ha máshonnan idegen feszültséget hoz. És az egyidejűleg érinthető részek közt feszültségkülönbség jön létre. Ezért kell összekötni őket, ahogy az EPH elnevezés is jelzi.

2019. szept. 28. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:

Tartok attól, hogy a gázcsövemen bárminemű hibaáram folyhat a föld felé, mert a szabvánnyal egyetemben én sem tartom jó dolognak, ha éghető anyagot szállító csövön áram folyik. Erre te azt javaslod nekem, hogy folyassam át rajta egy izzó áramát???


"Aműgy a te félelmednek pont az ellentéte az EPh válja." - ezt a mondatot úgy ahogy van nem értem.


"Nem az a baj, hogy a talajjal érintkezik" - de ez miért nem baj? Hát hibaáram fog rajta folyni a föld felé. Ez MIÉRT nem baj? Erre válaszoljatok már!

2019. szept. 29. 04:57
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!