Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » 12V LED driver (impulzus...

12V LED driver (impulzus tápegység) feszültség-növeléskor az áramerősség megmarad, vagy csökken?

Figyelt kérdés
Hali, az érdekelne, hogy ha egy LED PSU nál a szabályzóval megnövelem az alap 12V feszültséget mondjuk 14-15V ra, akkor az áramerőssége ezzel együtt csökken, avagy megmarad, csak nagyobb terhelést kap a PSU? Gyárilag ezek 12V ra vannak írva, de a feszültség 9V-16V között állítható. Ha valakinek van ebben tapasztalata, megköszönném a választ. Egyébként azért érdekelne, mert autó-erősítőt szeretnék rákötni, aminek ugye kell a nagyobb feszkó, de ha ezzel együtt az áramerősség csökkenne, akkor értelemszerűen komolyabb darabot kell néznem.
2019. szept. 19. 20:35
 1/8 anonim ***** válasza:
0%
Ohm törvény megvan? Ha fix az ellenállás, és növeled a feszkót, akkor kötelezően több áram folyik. Ellenkező esetben felrobbanna az univerzum, vagy ilyesmi.
2019. szept. 19. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
24%

LED-driver létezik áramgenerátoros (CC) is, de amiről te beszélsz, a LED-szalagok 12 V-os tápegysége, ami feszültséggenerátoros jellegű (CV).

Ezeken van egy trimmer, amivel a 12 V módosítható.

Ugyanaz vonatkozik rá, mint a kapcsolóüzemű tápegységekre általában, amely csak primer áramkorláttal rendelkezik.

Ha növeled a kimeneti feszültséget, akkor kisebb kimenőáramnál fog korlátozni, tehát nagyjából az azonos átvihető teljesítmény elvét kell alkalmazni.

Primeroldalon a PWM-vezérlés, ezeknél az egyszerűbb megoldásoknál "nem látja", hogy a kimeneten milyen áram folyik. Csak a primeráramot tudja érzékelni, ami a kapcsoló-félvezetők védelméhez szükséges.

2019. szept. 19. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
66%
Ráadásul előbb nem is tértem ki a PWM-tápok feszültségnövelésének másik mellékhatására: egyszerűen csökken a PWM-rászabályzás tartaléka, emiatt is gyengül a tápegység.
2019. szept. 19. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
55%
2019. szept. 19. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
66%

# 1

Ohm-törvény a kérdés szempontjából egyébként sem releváns, mivel itt nem fix terhelésről van szó: az áramfelvétel az erősítő kivezérlésének függvénye.

2019. szept. 19. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek a válaszokat! Egyébként, első. Ohm törvénye megvan, csak nem tudok vele mit kezdeni ebben a helyzetben. Szóval akkor amondó vagyok, a tervezett áramfelvételt fogom célnak tűzni, beleszámítom az erősítő hatékonyságát, teszek rá 1 lapáttal, és asszem megfejelem egy normális 12-24V os autós kondenzátorral, az elég stabil tápellátást nyújt majd (feltételezem...). Szóval kösz mégegyszer ;)
2019. szept. 20. 17:40
 7/8 anonim ***** válasza:
68%

Szívesen, csak ilyenkor belegondolok, mekkora gyökér ostoba lehet, aki a #2 válaszom lesajnálta.

Nem a százalékom érdekel (ezt is kiforgatta már egy hülye, hogy amiatt "sírok"), ami ugyebár nevetséges.

Nem, csak az emberi hülyeség, ami szánalmas ilyenkor.

2019. szept. 20. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Rá se ránts, én pl logika és az eddigi tapasztalataim/ismereteim alapján próbálok értékelni egy kommentet, a válaszadó "hasznossági százaléka" sosem foglalkoztat, mert tudom hogy egy ostoba balhéban, nem túl értelmes emberek között le tud esni elég szépen, szóval részemről ez nem támpont :)
2019. szept. 21. 08:20

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!