Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Mi történik ha párhuzamosan...

Mi történik ha párhuzamosan mérünk áramot, illetve mi történik ha sorosan mérünk feszültséget egy multiméterrel?

Figyelt kérdés
Mi fog történni? Tudom hogy áramot csak sorosan, feszültséget meg párhuzamosan mérünk.

2019. jún. 8. 19:37
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Ha sorosan kötöd be a feszméröt akkor a kör impedanciáinak osztása szerinti értéket méred. Hasonloan ha egy terheléssel párhuzamosan kötöd az amperméröt, a párhuzamos impedanciák meghatározta áram fog folyni rajta. Ha ilyenkor a Paks nevü feszültséggenerátor táplál, a füst hosszábol becsülheted az áram értékét.
2019. jún. 8. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Georg Simon Ohm úr elhíresült törvénye ezek szerint még ismeretlen neked?
2019. jún. 8. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Előző válaszolók arra szerették volna felhívni a figyelmedet, hogy az árammérők belső ellenállása nagyon kicsi, ha tehát pl. egy ohmos fogyasztóval párhuzamosan kötöd, akkor a nagyon kicsi ellenállású árammérőn keresztül igen nagy áramot hajt át a feszültségforrás, tehát az árammérő leég és azt nem fogod megtudni, hogy magában a vizsgálandó áramkörben az ohmos fogyasztón mekkora áram megy át. A feszültségmérők belső ellenállása meg igen nagy éppen azért, hogy ne befolyásolja a vizsgálandó áramkörben a feszültségesés mértékét, tehát sorosan kötve megint csak befolyásolod az eredeti áramkör működését.
2019. jún. 8. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Szirty ***** válasza:

Attól függ mivel kötöd sorba vagy párhuzamosan. Ez nagyon nem mindegy.

Ami történik az kb. a leolvasod az értéket és a leviszi a fejed végletek között lesz valahol.

2019. jún. 8. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Arról már hallottam hogyha áramot véletlenül párhuzamosan mérünk akkor elég valószínű hogy kileheli a lelkét a multiméter.

Ha feszültséget mérünk sorosan, akkor is hasonló lesz a végeredmény, vagy mi fog történni?

2019. jún. 8. 21:26
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

A kérdés alapján most ismerkedsz a témával, tehát még nem tudsz eleget.

Van egy elve a méréseknek.

A mérendő mennyiség meghatározása pedig a megfelelő módszerrel kell történjen, különben az eredmény hamis lesz.

Szóval hogy tudunk a legpontosabban feszültséget mérni?

Ha a műszeren a lehető legkisebb áram folyik keresztül. Ennek érdekében a feszültségmérő belső ellenállása ideális esetben végtelen.

És áramot?

Ha a műszeren a lehető legnagyobb áram folyik keresztül. Ennek érdekében a feszültségmérő belső ellenállása ideális esetben nulla.

Most keverjük össze.

Áramot akarsz mérni. Sorba kötöd egy (ideális esetben) végtelen belső ellenállású feszültségmérővel. Meg tutod így állapítani azt, hogy mekkora áranmak kellene folynia a körben a normális működés során? Nem, hiszen a műszer belső ellenállása a rajta átfolyó áramot akadályozza.

[link]

A másik eset szintén nem ad értékelhető eredményt:

Feszültséget akarsz mérni és rákötsz egy (ideális esetben) nulla belső ellenállású műszert párhuzamosan a mérendő áramköri elemre. Az ilyenkor tulajdonképpen rövidzárként viselkedő műszeren elvileg végtelen áram folyna, amit az áramforrás ki bír préselni magából. Feltéve ha a mérőkör és az áramkör ezt el tudja viselni.

Nagyjából a hegesztéshez hasonló állapot fog léterjönni, ott a hegesztőpálca működéséhez szükséges hőt, a zárlati áram biztosítja (amit a készülék méretezésével úgy korlátoznak, hogy akár folyamatosan is fennálhasson ez az állapot a használata során). Ez addig tartana, amíg a legkisebb bizt

[link]

Egyébként volt egy kollégám, aki egyszer kölcsönkérte a műszerem, azzal, hogy mosógépet javít.

Amikor másnap visszahozta, gyorsan bedobta a szekrényembe és elhúzta a csíkot. Később vettem észre hogy szaga van. Szétszedtem, a belseje össze volt durranva.

[link]

A tiéddel is ez történne.

2019. jún. 8. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Nagyon szépek köszönöm a válaszokat, főleg az utolsónak.

Valóban most kezdett el érdekelni a téma, esetleg tudnátok olyan oldalakat, könyveket, vagy akármilyen tanácsokat adni hogyan tudnám az elekrót elsajátítani?

2019. jún. 8. 21:53
 8/8 anonim ***** válasza:
Egyetemi jegyzetekből (villamosságtan 1, 2, 3, elektronika 1,2 van miskolcon, de úgy tudom Szegeden és Óbudai Egyetemen is vannak ilyen tárgyak, a tananyag segíthet. Régiségvásárokban, antikváriumokban nézz szét régi elektronikás könyvek után, azok is jók lehetnek.
2019. jún. 9. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!